arama

Blog Yazmak Hala Para Kazandırıyor Mu?

blog

İnternetten para kazanmak söz konusu olduğu zaman Blog Yazmak halen dünyanın her noktasında önerilen yollar arasında bulunmaktadır. Lakin girişimciler blog yazmanın hala para kazandırıp kazandırmadığı konusunda birçok çekinceye sahiptir.

Blog açarak para kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok husus vardır. Bu hususlar ışığında blog yazarak para kazanmak halen geçerliliğini koruyan bir yoldur.

İnternet trafiğinin hızla yükseldiği dünyada bilgiye erişmek için kullanılan web siteleri dönemsel olarak kabuk değiştirmeye devam ediyor. 2000’li yıllardan sonra hızla popülerleşen bloglar günümüzde artık komplike bir web sitesinden farksız yapıya bürünmüş durumda.

ESKİDEN BLOGLAR

Blog teriminin ortaya çıkış nedeni kamuya açık günlüktür. İnternetin her eve girmesi ile birlikte insanlar artık hayatından belirli kesitleri blog adını verdikleri kişisel web siteleri ile herkese açık bir şekilde yayınladı.

Bloglar “Ahmet’in Kaleminden” gibi efektif isimler ile internette yerini aldı. Genel olarak bir kişinin hayatından kesitler veya bilgiler-deneyimler içeriyordu. Kullanıcılar bu blogları bulmak veya erişmek için doğrudan kişi ile temas halinde olmaya ihtiyaç duyuyordu. Çünkü ilgili bloglar çeşitli arama motorlarından net bir sorgu ile aranabilecek içerikler oluşturmuyordu.

Blogların kullanıcılara sunduğu içeriğin bir süreden sonra ilgi çekici yapısını kaybetmesi ve blog yayınlayan web site sahiplerinin yeterinde para kazanamaması nedeniyle ilgili bloglar bir süreden sonra aylarca güncellenmedi. Haliyle bu trend büyük bir değişim yaşamak zorunda kaldı.

GÜNÜMÜZDE BLOGLAR

Eski blog trendi 2010’lu yıllara gelindiğinde artık tamamen değişmişti. Günümüzde bloglar kişisel bir günlükten çok daha fazlasıdır.

Bloglarda artık bir kişinin hayat hikayesinden çok belirli bir veya birkaç konuda dünyadaki diğer web sitelerinde bulunmayan veya çok az bulunan deneyim, tecrübe odaklı içeriklere rastlıyoruz. Artık birçok blog tek bir kişinin kaleminden çıkmamakta; birçoğu onlarca farklı yazar tarafından sunulan içeriklere sahiptir.

Günümüzde bloglar akla hayale gelebilecek her türlü konuda yayın yapabilmektedir. Blogları diğer devasa ve çok uluslu şirketlerin yapılarından ayıran en önemli özellik artık deneyim ve tecrübeyi doğrudan yansıtmasıdır. Bir Wikipedia makalesinde Google’nin işe alım sürecinde sorulan soruları öğrenmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla bloglar artık kullanıcıların kendi hayatlarından sunduğu ve katma değer oluşturan içerikler ile oluşturulmaktadır.

Yeni İş Fikirleri platformu da bir blog! Platformumuzda 10’u aşkın yazar ve dışarıdan içerik sağlayan sayısız uzmanın görüşleri bulunmaktadır.

BLOGLAR PARA KAZANDIRIYOR MU?

Şimdi girişimcilerin en çok merak ettiği konu olan blogların para kazandırıp kazandırmadığı hususuna değinelim.

Öncelikli olarak günümüz internet dünyasında katma değer oluşturan ve ilgi çeken her şeyin para kazandırdığını belirtmek gerekiyor. Eğer sahip olduğunuz blog insanların ilgisini çekiyor ve kullanıcılar blogunuzda aradığınız bilgiye ulaşıyorsa para kazanmamanız için hiçbir sebep yok.

Ancak günümüz internet dünyasında blogunuzun fark edilmesi ve ziyaretçi çekebilmesi için yapmanız gerekenler var. Aksi durumda Dünyanın en değerli sırlarını da açıklasanız; blogunuza ziyaretçi çekemez ve para kazanamazsınız.

Peki ne yapmanız gerekiyor?

KATMA DEĞER OLUŞTURAN İÇERİK

Sizin takip ettiğiniz web sitelerini düşünün? Onları neden sürekli takip ediyorsunuz? Büyük ihtimalle size sürekli ilgi çekici veya işinize yarayacak bir içerik sunmayı başarmalarıdır. Kaliteli içerik blogunuzdan para kazanmanızın ilk ve en önemli yoludur. Aksi durumda çok ciddi ziyaretçi sayılarına ulaşırsanız bile bir süreden sonra onları kaybedeceksiniz.

ERİŞİLEBİLİRLİK

Blogunuzun eski tasarımlardan uzak olması gerekiyor. Aynı zamanda tüm mobil cihazlarından ve mümkünse uygulamalar aracılığıyla erişilebilir olmasını sağlayın. İnsanlar bu konuda eskiye nazaran çok daha sabırsız. En hızlı internet sitelerinin bir adım önde olduğunu ve temiz tasarımın kullanıcıları sitede daha fazla tuttuğunu belirtmek gerekir.

SEO

Blogdan para kazanmanın en önemli yollarından biridir. Genel olarak SEO, Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Burada amaç web sitenizdeki içeriğin arama motorları tarafından dikkate değer görülmesini sağlamak için çeşitli teknik ve temel işlemlerin gerçekleştirilmesidir.

SEO başlı başına bir dünyadır. Bunun için hizmet veren çok sayıda ajanstan da hizmet alabilirsiniz. Kendinizi de SEO konusunda geliştirmeniz ayrıca önerilir. İnternette SEO konusunda harika bilgilerin bulunduğu çok sayıda platform bulabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

Son dönemde bloglara yönelik ilgiyi artıran en önemli unsur da sosyal medya oldu. Özellikle büyük birkaç sosyal medya hesabınız varsa içeriklerinizi buralarda mutlaka yayınlayın. Ayrıca içeriğinize benzer yayınlar yapan sosyal medya hesaplarında ücretli olsa bile içeriklerinizi yayınlatabilirsiniz. Buradan düzenli ziyaretçi olacak kullanıcılara rahatlıkla erişebilirsiniz.

YETKİNLİK OLUŞTURMA

Bloglarda fark oluşturan bir diğer konuda da blog kategorisine uygun alanlarda yetkinliği olan isimlerden içerikler almaktır. Örneğin, bir sağlık bloguna sahipseniz, ülkemizdeki önemli birkaç doktorun yazılarını barındırmak fark oluşturacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evde Başlayabileceğiniz Potansiyeli Yüksek 6 İş Fikri

 • NGBnjWfVgyXheH
  3 yıl önce

  dGoqnmeZaQfI

  22
  yorum beğen
 • sRQiabCAjefXGvTL
  3 yıl önce

  mvIcOVqnuaLU

  21
  yorum beğen
 • lKHtvEByLU
  3 yıl önce

  WxXbgduYeIGhCRoc

  21
  yorum beğen
 • kCQBwsfgnIUyEFVh
  3 yıl önce

  TIiQZOWDKJECxb

  21
  yorum beğen
 • vZpzGFnM
  3 yıl önce

  hHiufyVlDx

  22
  yorum beğen
 • iACDfQFOtjY
  2 yıl önce

  teşekkürler

  21
  yorum beğen
 • EnHAaZsbgGwO
  2 yıl önce

  teşekkkür ederim

  21
  yorum beğen
 • vRXJQmwbTaEFn
  2 yıl önce

  MRWbYVuXozjPLv

  21
  yorum beğen
 • LwJTrMniRDCG
  2 yıl önce

  teşekkür ederim

  22
  yorum beğen
 • Blog Açarak Para Kazanmak İsteyenler İçin En İyi 10 Blog Kurma Sitesi | Yeni İş Fikirleri 2023
  1 yıl önce

  […] İNCELEYİN: Blog Yazmak Hala Para Kazandırıyor Mu? […]

  11
  yorum beğen