arama

Başarılı Liderlerin Olmazsa Olmaz 7 Özelliği

lider

Başarılı bir lider, takımını veya organizasyonunu belirli hedeflere ve başarıya doğru yönlendiren kişidir. Başarılı liderler, takımlarını motive eder, ihtiyaçlarına duyarlıdır, vizyon sahibidir ve takımın performansını artırmak için ihtiyaç duyulan adımları atmaktan korkmazlar.

Ayrıca, başarılı liderler, takım üyelerinin güvenini kazanmak için dürüst, şeffaf ve güvenilirdirler. Kendilerini sürekli olarak geliştirirler ve takım üyelerini de aynı şekilde geliştirmeye çalışırlar.

Başarılı liderler, iyi iletişim becerilerine sahiptirler ve takım üyeleriyle işbirliği yaparak sorunları çözerler. Ayrıca, yenilikçi düşünce tarzlarıyla organizasyonlarının geleceğini şekillendirirler.

1. KARARLILIK

Başarı isteyen bir lider için en önemli özelliklerden biri kararlı olmaktır. Çabuk vazgeçen bir insanın herhangi bir konuda başarı beklemesi pek olası değildir.

Kararlı olmak bazen işletme için çok riskli görünen kararları da alabilmek ve sonucunu görebilmek anlamına gelir. Bu nedenle iş dünyasında kararlı olmayan bir lider büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

2. İYİMSERLİK

Başarılı bir liderin daima zalim ve olumsuz görüşe sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak onlar dışarıdan öyle görünse bile iyimser insanlardır. Kalbinize göre hareket etmek sıkıntı oluşturabilecek bir özellik olsa da ileriye güvenle bakabilmek için iyimser özelliğine sahip olmanız gerekir.

3. FEDAKARLIK

Başarılı bir lider olmak dışında iş dünyasında herhangi bir konuda başarı isteyen bir insanın mutlaka fedakar olması gerekir.

Unutmayın sabah 9’da kalkmak bile hayatınızdan fedakarlıktır.

4. YÖNETİM YETENEĞİ

Bir lider elbette son sözü söyleyen bir insandır ve bu nedenle başarılı bir yönetim yeteneğine sahip olması gerekir. Bu kendinizi geliştirerek elde edebileceğiniz bir konudur ve sadece işi yönetmek anlamına gelmez. Başarılı bir lider hesapları, personeli, reklamları, ortakları ve diğer her şeyi başarılı bir şekilde yönetebilmelidir.

5. SOSYAL BECERİLER

Başarılı liderler kendi hayatında da sosyaldirler ve bu konuda geniş yeteneklere sahiptir. Sessiz sakin ve kendi halinde bir insanın kolay kolay binlerce personeli bulunan bir şirketi yönetmesine izin vermek pek olası bir durum değildir.

Herhangi bir işletmeyi, hatta bir İnternet işletmesini işletmek kişilerarası beceriler gerektirir. Eğer herhangi bir işletmeyi yönetiyorsanız, o zaman asla iletişim kuramayacağınız insanlarla bile bir uyum içerisinde çalışabilmeniz gerekir. Bu da ancak sosyal becerileri yüksek bireyler tarafından gerçekleştirilebilir.

6. TECRÜBE

Başarılı bir liderin temelde en çok sahip olması gereken yeteneklerinden biri de tecrübedir. Bu durum hemen hemen tüm yeteneklerin üzerindedir. Bu nedenle başarılı bir lider olmak isteyen kişilerin en çok sahip olması gereken yeteneği tecrübe elde etmektir.

Dünyanın en iyi üniversiteleri, kurslarını bitirmiş dahi olsanız tecrübeye sahip değilseniz; birçok zaman ne yapacağınızı asla bilemezsiniz. Bu nedenle günümüzde dünyanın en önemli işletmelerinde liderlerin yaş ortalamaları 60’ın üzerindedir. Bunun en büyük nedeni işletmelerin tecrübeye verdiği önemdir.

7. PROBLEM ÇÖZME

Liderler, sorunları çözmek için yaratıcı ve analitik düşünürler. Bu, takımın sorunları daha hızlı ve etkili bir şekilde çözmesine yardımcı olur.

İNCELEYİN: Başarı İsteyen Girişimciler İçin Para Kazanmayı Sağlayacak 5 Önemli İpucu

  • Hasan
    4 yıl önce

    İşinde iyi olduğu için tecrübe denen şey gerçekten seni yarı yolda bırakmaz

    26
    yorum beğen