sv

Başarı İsteyen Girişimciler İçin 5 Önemli İpucu

girişimci

İş dünyasında adını duyurmak isteyen bir girişimcinin uzun süren mesailer dışında dikkat etmesi gereken bir çok konu var. Bu konular bazı durumlarda uzun süren mesaileri kısaltabileceği gibi daha sağlam adımlar ile girişime yön verilmesini sağlamaktadır.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birçok husus olacak. Bu hususlara Yeni İş Fikirleri platformu olarak Girişimcilik kategorimiz altında sıklıklar yer veriyoruz. Kategorimizi sık kullanılanlarınız arasına almayı ihmal etmeyin.

Bu rehberde İskoçya Glasgow Üniversitesi’nden uzmanların girişimciler için hazırladığı 5 önemli ipucuna yer vereceğiz.

1. PLAN YAPIN

Başarı isteyen bir girişimcinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri planlı olmaktır. Bir girişimci daima günlük, haftalık ve hatta yıllık planlar yapmalıdır. Takvime sahip olmayan bir girişimcinin başarıya ulaşması zordur. Planlı olmak özellikle önceliklerinizi belirlemek ve doğru anda doğru işi yapmanızı sağlamak konusunda çok önemli fırsatlar sağlayacaktır.

Planlı olmak için harekete geçmek üzere bir ilham aramayın, hemen şimdi ister fiziksel isterseniz de online bir takvim aracılığı ile bir planlama yapın.

2. DOĞRU İNSANLAR İLE TAKIM KURUN

Muhtemelen tek başınıza bir şeyler başarmak ve adımlarınızı kendi başınıza atmak istiyorsunuz. Bu birçok girişimcinin en çok hataya düştüğü konulardan biridir. Günümüzde başarılı olmuş hemen hemen tüm girişimcilerin arkasında başarılı bir ekip yatmaktadır.

Bir ekip kurmanın maliyetli olacağını ve her ay maaş ödemek zorunda kalacağınızı düşünmeyin. Fikrinizi insanlara açarak ortak olarak bir iş kurabilir ve böylelikle alanında uzman kişileri maaş ödemeden işe alabilirsiniz. Bu girişiminizin daha sağlam ilerlemesi için kritik bir konudur.

3. YENİLİĞE ÖNEM VERİN, GELİŞİN

İş dünyasında iflas eden, zarar eden, modası geçen işletmeleri muhtemelen sık sık duyuyorsunuzdur. Bu işletmelerin ve girişimcilerin bu sıkıntıyı yaşamasının en büyük nedeni yeniliklere ve gelişimlere ayak uyduramaması ya da geç kalmasıdır. Bu kapsamda bir girişimci olarak yeniliklere, inovasyona ve gelişime daima açık olmalı ve bireysel olarak da her 3 konuda kendinizi geliştirmelisiniz.

4. İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİN

Bir girişim her konuda en iyi olamaz. Bu büyük bir yanılgıdır ve işletmelerin gereksiz mesai ve para harcamasına neden olmaktadır. Bu nedenle çok uluslu şirketler dahi işbirliğine gitmekte ve bazı konularda üretim-planlama gibi alanlara yatırım yapmak yerine direkt olarak işinin uzmanı kişilerden yardım almaktadır. Bu kapsamda hangi girişimde bulunuyorsanız bulunun, bazı konularda iş birliğine gitmenin faydalı olup olmayacağını inceleyin.

Bu durum kendinize rakip üretmek değildir. Tam aksine rakiplerinizi işe almaktır. Bu sayede onlardan güç alarak daha sağlam bir işletme kurma fırsatınız olacak.

5. HEDEFSİZ KALMAYIN

Bir girişimcinin planlı olması gerektiğini özellikle belirlemiştik. Aslında bu maddemiz de bu konuya çok yakın. Ancak hedef belirlemek ve bu hedefe doğru çalışmak; planlama süreci kadar kritik bir konudur.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız henüz işe koyulmadan bile 3 aylık – 6 aylık – yıllık hedefler belirlemelisiniz. Bu sayede gelişiminizi görme fırsatınız olacak ve hangi konularda eksikliğinizin olduğunu görebileceksiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
  • Hasan
    3 sene önce

    Hedef belirlemek lazım. Herşeyi planlama yapmak lazım

    yorum beğen