Akaryakıt İstasyonu – Benzinlik Açmak ve Gerekli Belgeler

benzinlik kurmak

Türkiye’nin her noktasına yayılmış yaklaşık 14 bin akaryakıt istasyonu bulunuyor. Yüksek sermaye talebi bulunan ve yine yüksek potansiyel içeren bir iş fikri olarak benzinlik açmak istiyorsanız; ihtiyacınız olan tüm bilgilere yer vermeye çalışacağız.

Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 80 akaryakıt işletmesine bağlı olarak faaliyet gösteren 14 bine yakın akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. İşletmelerde araçlar için benzin, motorin ve LPG yakıt seçenekleri müşterilere sağlanıyor. 7 gün 24 saat açık olan benzinlikleri kurmak yüksek sermaye isterken, işletmeyi kurduktan birkaç ay sonra ciddi iş hacmi sağlanması imkanı elde edilebilmektedir.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Ülkemizde bir akaryakıt istasyonu açmak kapsamlı bir iş fikridir. Standart olarak bir iş kurma adımları ile bir benzinlik açamazsınız. Kapsamlı olarak ele almalı ve mutlaka bir iş planı hazırlamanız gerekir.

Akaryakıt istasyonu için bir iş planını hazırlarken, benzinliğin nereye kurulacağı, resmi işlemler, akaryakıtların nereden alınacağı, nakliye ve sermaye gibi konularda detaylı olarak ön inceleme yapılması ve olası sorunlar karşısında mutlaka 2 planın yer alması gerekiyor.

İş planını hazırlarken en kötü ihtimali ele almasanız bile mutlaka işlerin kötü gidebileceğini de hesaba katmanızı öneriyoruz. Bu sayede ayakta kalmak üzere daha fazla güce sahip olacaksınız.

İLK ADIM ŞİRKETİ SEÇMEK

akaryakıt

Ülkemizde benzinlik kurmak için almanız gereken ilk kararlardan biri ana dağıtıcı petrol şirketini seçmektir. Ülkemizde bulunan 80 ana akaryakıt dağıtıcı (petrol) şirketten birini seçmeniz gerekiyor. Kritik bir süreçtir ve iş hacminizin belirlenmesi konusunda önemlidir. Potansiyeli yüksek ve ülkede sevilen bir markayı seçerseniz işiniz de bu ölçüde doğrudan artış elde edecektir. Çok bilinmeyen ve insanların pek güvenmediği markalarda da durum bunun tam tersi olacak.

Ülkemizde önemli potansiyele sahip şirketlerden birinden bayilik almak elbette daha yüksek şartlar talep ederken, daha küçük şirketlerden dağıtım lisansı almak daha kolaydır. Tüm fırsatları ele almak üzere tüm şirketlerden teklif almanızı mutlaka öneriyoruz. Teklif alırken en önemli konulardan biri de konumdur. Bu nedenle konum belirlemeden teklif alamazsınız.

EN FAZLA AKARYAKIT SATAN İLK 10 ŞİRKET 

Şirket                                   Pazar Payı (Yüzde)

1-Petrol Ofisi                        20,39
2-Opet                                  18,33
3-Shell&Turcas                     15,81
4-Bp                                        8,68
5-Total                                     5,20
6-Aytemiz                                4,28
7-Tp Petrol                              3,92
8-Akpet                                   2,17
9-Kadooğlu Petrol                  1,74
10-Milan Petrol                       1,42

KONUM BELİRLEYİN

benzin istasyon

Akaryakıt istasyonu kurmak üzere yapmanız gereken adımlardan ilki doğru bir konum belirlemektir. Akaryakıt-benzinlik istasyonları şehir içerisinde elbette kurulamıyor. Şehir dışlarında ve belediyelerin izin verdiği noktalarda benzinlik kurmanız gerekiyor. Ek olarak tarım arazileri üzerinde benzinlik için ruhsat alamazsınız.

Mevzuat çerçevesinde akaryakıt istasyonu için minimum 1600 metrekare alana ve ana yola da en az 50 metre cephesinin olması gerekiyor.

Son olarak akaryakıt istasyonları şehir içindeki yollar için aynı yol üzerinde birbirine minimum 1 kilometre, şehir dışında ise minimum 10 kilometre uzak olması gerekiyor.

İŞLETMENİN KURULUMU

akaryakıt istasyonu

Ülkemizde benzinlik açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar bunu genellikle kendi başına tamamlayamıyor. Zira, yüzlerce prosedür bulunan bu sektörde bir benzinlik açmak bir profesyonel işletme aracılığıyla hem daha kolay hem de daha az maliyetlidir. Bazı ürünlerin tekli alımlarındaki fiyatı çok yüksektir. Kurulum yapan yüzlerce işletmenin birinden profesyonel olarak akaryakıt istasyonu kurulumu için hizmet alabilirsiniz.

Türkiye’de anahtar teslim benzinlik kurulumu yapan çok sayıda şirket bulunuyor. Üstelik bu şirketler size bir akaryakıt istasyonunda iş geliştirme konusunda da eşsiz destekler sağlayabiliyor.

BENZİNLİK KURMANIN MALİYETİ

Ülkemizde bir benzinlik kurmanın maliyeti ortalama 600 bin liradır. Ancak bu tutara elbette satın alınacak veya kiralanacak olan arsanın bedeli ile benzinlik dağıtıcı ana şirketin talep ettiği teminatlar dahil değildir. Eğer arsayı satın alacaksanız bu bedel katlanabilir. Ek olarak benzinlik dağıtıcısı veren ana şirketlerin bazıları 100 bin lira civarında teminat isterken, bazı büyük firmalarda bu rakam 2-3 milyon liraya ulaşabiliyor.

PERSONEL

Ülkemizde benzinliklerde ortalama olarak 5 kişi çalışmaktadır. İlgili personelin 3’ü gündüz hem dolum hem de market için hizmet verirken, 2 personel ise geceleri hizmet sağlıyor.

Akaryakıt istasyonlarında çalışacak olan personel minimum asgari ücret maaşı almaktadır. Maliyet ve gider hesabını önceden yapacaklar bu hesabı da göz önünde bulundurmalıdır.

Benzin istasyonları genellikle şehir dışında veya şehire nispeten uzak noktalarda olmaları nedeniyle bu işletmelerde çalışacak olan personelin iş yerine gelirken ve evine dönerken servis ihtiyacının da bulunacağını belirtmekte yarar var.

NE KADAR KAZANDIRIYOR?

Ülkemizde benzin istasyonlarında karlılık oran olarak düşüktür. Ancak yüksek ciro elde edildiği için ‘sürümden kazanma’ stratejisi güdülmektedir. Türkiye’deki benzinliklerde benzin, motorin ve LPG’nin tümünde ortalama kar marjı yüzde 9 civarında bulunuyor. Böylelikle günlük 50 bin lira civarında ciro yapan bir işletmenin diğer masraflar haricinde net karı 4-5 bin lira civarında olacak.

Elbette akaryakıt istasyonlarında market ve yıkama hizmetleri gibi ek hizmetler bulunur ve bu hizmetler de toplam net kar için artış sağlamaktadır.

AKARYAKIT İSTASYONU PAZARLAMA VE İŞ HACMİNİN ARTIRILMASI

benzinlik açmak

Akaryakıt sektörü tüm dünyanın en büyük sektörleri arasında yer almakta olup; sektörün çok büyük bir kısmı benzinlikler üzerinden yürütülmektedir.

Bir benzin istasyonunda iş hacmini artırmak için birçok pazarlama ve taktiğe ihtiyacınız olacak. Peki neler yapılabilir?

– ŞEHİRE YAKIN OLUN

Genellikle birçok şehirde şehir içinde yeni benzinlik istasyonu için ruhsat verilmiyor. Ancak bazı il veya ilçelerde şehire çok yakın noktalar için izin alma şansınız olabilir. Şehire ne kadar yakınsanız o kadar potansiyel elde edeceksiniz.

– DÖNEMEÇLERE YAKIN OLUN

Şehirlerarası yollarda, karşı şeritte yer alan bir benzinliğe geçmeniz için 20-30 kilometre gitmeniz gerekebiliyor. Bu sorunla karşılaşmamak için dönemeçlere yakın noktalarda benzinlik kurmanız önerilir.

– TOPLU ALIM YAPIN

Bazı dönemlerde petrol fiyatlarının düşüşüne paralel olarak benzin fiyatları düşer. Elinizde yüksek nakit bulundurup bu dönemlerde benzin stoklamanız büyük önem arz edecek. Birçok benzin istasyonun bu günler için ciddi nakit parası ve boş depoları bulunur.

– YAVAŞ DOLUM

Benzin istasyonlarında karlılığı artırmanın en basit yollarından biri marketteki iş hacmini artırmaktır. Benzin istasyonlarının marketinde ürün fiyatları yüksektir ve bu nedenle satışlardan önemli oranda kar elde edilir. Market satışlarını artırmanın bir yolu da, benzin dolumunu kasti olarak yavaşlatmaktır. ABD’de birçok benzin istasyonu, kasıtlı olarak benzin dolumunu yavaşlatmakta ve bu sayede insanların bu sürede markete yönelmesini sağlamaktadır.

– NAKİT İNDİRİMİ

Akaryakıt istasyonlarında kredi kartları ile harcamalar çok yüksektir. Bu kredi kartlarında ise işletmeler ortalama yüzde 2-3 banka komisyonu ödeyerek zarar ederler. İlgili komisyon tutarını bankaya ödemek yerine müşteriye yüzde 2-3’lük bir nakit indirimi uygulayarak hem nakit para elde edersiniz hem de müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz.

– SADAKAT PROGRAMI

Günümüzde benzin işletmelerinin çoğu bir sadakat programına sahiptir. Sadakat programı akaryakıt istasyonlarında iş hacmine doğrudan etki ediyor. Hem ana işletme tarafından hem de kendi yerel benzinliğiniz için bir sadakat programına dahil olmanızı öneririz.

– ONLİNEDE YER ALIN

Benzin istasyonlarında iş hacmini etkileyen unsurlardan biri de online platformda yer almaktır. Bir web sitesi kurmak ve özellikle Google’nin Haritalar servisinde yer almak sizin erişilebilirliğinizi ciddi düzeyde artıracak. Tüm bu işlemler için bir ajanstan yardım alabilirsiniz.

Yazar: Yeni İş Fikirleri