2021’de Yapılabilecek En Karlı 10 İş Fikri

iş fikirleri 2021

2021’de kendi işinizi kurmak ile ilgileniyorsanız, muhtemelen onlarca, yüzlerce iş fikri arasında kaybolmuş hissediyor olabilirsiniz. İşi özetlemek ve birçok uzmanımıza göre 2021’de ciddi potansiyel taşımasını beklediğimiz 10 iş fikrini kısa ve net bir şekilde aktardık. Rehberde yer alan 10 iş fikrinin, önümüzdeki yıldan itibaren potansiyelinde büyüme beklendiğini belirtmekte yarar var.

Listeye geçmeden önce, bir işletmenin, iş fikrini yüksek kâr elde edebilmesinin 2 farklı yolu olduğunu belirtmekte yarar var. İlki, çok yüksek sermayeler ile düşük kar marjları ile çalışmak, ikincisi sınırlı bir ekip ile genellikle emek odaklı bir iş fikri ile yüksek kar marjları ile çalışmaktır.

Örneğin, 1 milyon dolarlık ciro elde etme hedefiyle bir iş kurduğunuzu varsayalım, bu ciroyu elde ettiğinizde kar marjınız muhtemelen 100 bin dolar civarında olacaktır. Ancak küçük bir müzik öğretmeni, yıl boyunca çocuklara ek ders amacıyla müzik dersleri vererek yıllık 100 bin liralık ciro elde edebilir ve bu tutarın yaklaşık 80, 90 bin dolarlık kısmı kardır.

Şimdi 2021’de en karlı olabilecek 10 iş fikrine geçelim…

1. BT DESTEĞİ

Teknoloji 7’den 77’ye her insanın artık vazgeçilmez bir unsuru. En küçük işlemde dahi artık teknoloji ile içli dışlı bir hayat sürdürmek zorundayız. Durum böyle iken, teknolojik aletler konusunda sürekli sorunlarla karşılaşmak çok olası bir durum. Böylelikle, teknoloji konusunda insanlara, işletmelere destek vererek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Genellikle yüksek kar marjları ile çalışan BT Desteği İşletmeleri, her türlü teknolojik ürünün donanım ve yazılım konusundaki sorunları için çözüm sağlarlar.

İşi kurmak için öncelikli olarak ciddi deneyime ihtiyacınız olduğu açıktır. Elbette büyük bir işletme için pek çok personel istihdam etmeniz de gerekecek. İlk etapta cep telefonu gibi belirli bir alana yönelmek daha mantıklı bir yaklaşım olabilir.

2. UYGULAMA GELİŞTİRME

Geride bıraktığımız 10 yılda en hızlı büyüyen iş fikirlerinden biri olan uygulama geliştirme hizmetlerinin 2021’de de ciddi bir büyüme potansiyeli bulunuyor. 2021’de karlı ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız, uygulama geliştirme konusunda kendinizi geliştirerek, önemli bir iş fikrine yönelik potansiyelinizi artırabilirsiniz.

İnsanlar teknolojiyi ve dolayısıyla uygulamaları çok hızlı tüketiyor. Bu nedenle sektör her zaman yeni oyunculara fırsatlar tanıyor. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Henüz Yapılmamış Uygulama Fikirleri rehberi size önemli bir yardım sağlayabilir.

3. GİYİM ve AKSESUAR KİRALAMA

İnsanlık çok hızlı yaşıyor ve dolayısıyla çok hızlı tüketiyor. Sadece gıda ürünleri için değil, giyim ve aksesuar ürünlerini de birkaç kez kullandıktan sonra sıkılıyor ve farklı bir şeyler arıyoruz. 2021’de yapılabilecek bir diğer karlı iş fikri ise giyim ve aksesuar ürünlerini kiralamaktır.

Türkiye’de uzun yıllar sadece gelinlik kiralama hizmeti verilirken, son dönemde aklınıza gelebilecek her türlü giyim ürünü için kiralama hizmeti sağlanmaya başladı. Sektör hızla büyürken, bir iş fikrini hayata geçirmek için geç kalmayın.

4. PAZARLAMA YAZARLIĞI

Pazarlama her açıdan önemli metinlere ihtiyaç duyuyor. Bazen sadece bir slogan için bile birçok yaratıcı beynin bir araya gelmesi gerekiyor. Pazarlama yazarları, gördüğünüz her reklamın arkasındaki güçlü kalemlere sahip insanlardır. Pek çok pazarlama yazarı çok ciddi maaşlar ile çalışmakta veya bağımsız olarak bir işletme sahibi olarak hizmet vermektedir.

Pazarlama konusunda kendinize güveniyorsanız ve hemen aklınıza bir çok yaratıcı bir deterjan reklamı fikri geldiyse, bu iş fikri size uygun olabilir.

Sektörde yer edinmek için öncelikli olarak birçok şirket için referans odaklı çalışmalar yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

5. TAMAMLAYICI EĞİTİM

ders

Covid-19 pandemisiyle birlikte öğrencilerin büyük bir kısmı eğitim hayatını sürdürmekte sorun yaşadı. Ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkede ebeveynler, tamamlayıcı eğitim amacıyla özel ders hizmetlerine yöneldi. Eğer eğitim alanında bir iş fikrini hayata geçirmeyi planlıyorsanız, 2021 en doğru yıllardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Tek başınıza herhangi bir dalda öğrencilere online veya evlerinde eğitim verebilir veya sermayeniz varsa bir kurs merkezi veya doğrudan özel bir okul açabilirsiniz. Her açıdan eğitim sektöründeki potansiyelin önümüzdeki yıllarda da artış göstermesi bekleniyor.

6. İŞLETME ve PAZARLAMA EĞİTİMİ

Doğrudan tamamlayıcı eğitime benzer bir sektör olmasına rağmen, henüz ülkemizde yeteri kadar potansiyeli keşfedilmemiş bir alandır.

Özellikle pazarlama konusunda yetenekli biriyseniz, bunu bir eğitim programına dönüştürerek para kazanabilirsiniz. Son dönemde hem işletme hem de pazarlama konusundaki online eğitimlere önemli oranda bir ilgi artışı bulunuyor.

Online kurs platformlarında bir kurs oluşturarak çok düşük sermayeler ile para kazanma şansınız bulunuyor.

7. SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Pek çok işletme, sosyal medyada takipçi sayısını artırarak işletmelerini çevrimiçi olarak pazarlamak istediğinden, genellikle bu konuda profesyonel bir yardım almaktan kaçınmazlar.

Sosyal medya için içerik oluşturmak çok zaman alıcı olabilir ve pek çok şirket bunu nasıl yapacağına dair becerilere veya bilgiye sahip değil. Ayrıca insan gücüne de sahip değiller, bu yüzden içeriklerini sosyal medyada yayınlamak veya bu içeriği oluşturmalarına yardımcı olmak için sosyal medya hakkında organize, bilgili ve güvenilir birini işe almak istiyorlar.

Bir sosyal medya ajansı kurarak, belirli oranda bir referans edindikten sonra önemli bir iş hacmi elde edebilirsiniz.

8. SAĞLIK ÜRÜNLERİ İMALATI

Covid-19 pandemisiyle birlikte devletler tarafından yoğun bir şekilde desteklenen kurumların başında sağlık ürünleri geliyor. İlaç sanayisinden, küçük ameliyat ekipmanlarına kadar her alanda yoğun destek almanız mümkün. Üstelik sektör çok ciddi bir ilgi patlaması altında olduğundan, çok kısa bir süre içerisinde sermayenizi katlamak için ortak bulma şansınız bulunuyor. İyi bir iş planı ile kısa sürede yatırımcı veya ortak bularak işinizi hayata geçirebilirsiniz.

İşe koyulmadan önce mutlaka hibe ve faizsiz kredi seçenekleri hakkında bilgi almanız önerilir.

9. OYUN MOTORU YAPIMI

Günümüzde bilgisayar oyunlarına yeniden ciddi bir yönelim yaşanıyor. Lakin, henüz ülkemizde bu oyunların altyapısının sağlandığı oyun motorlarına yönelik bir yatırım bulunmuyor. 2021’de ne iş yapılır diyenler için yüksek kar fırsatı sağlayan bir iş fikri olarak ön plana çıkıyor.

10. SİBER GÜVENLİK

Ülkemizde bireysel ve kurumsal düzeyde işletmelere siber güvenlik desteği veren şirketlerin çoğu yabancı ülkelere ait şirketler. Yerli bir siber güvenlik şirketi kurarak sektörde hızlı bir ilerleme şansı elde edebilirsiniz.

Özellikle küçük şirketlere yönelik yerinde bilgilendirme çalışmaları ile kısa sürede önemli referanslar elde etmek için elinizi güçlendirebilirsiniz.

Yazar: A. Cenk Yorulmaz
 • SEMİHA sönmez
  10 ay önce

  paketleme işi arıyorum mersin de yaşıyorum

  yorum beğen
  • Mehmet Halit
   9 ay önce

   İyi günler dönüş yapabilir misiniz

   yorum beğen
 • Sevgi
  9 ay önce

  Paketleme işi arıyorum tek değilim guruplada çalışırım yardımcı olursanız sevinirim

  yorum beğen
 • Akıl
  9 ay önce

  Bt desteği mantıklı

  yorum beğen