arama

Verimlilik: Tüm Gün Enerjik Kalmak için 7 İpucu

enerjik ofis

İş dünyasında sizi başarıya götürecek anahtalardan biri de verimliliktir. Her açıdan iş performansınıza etki eden; daha fazla iş ve daha fazla üretim yapmak için verimlilik ipuçlarına göz atarak, mümkün mertebe hayatınıza uygulamalısınız.

Gün içerisinde tüm işlerinizi yetiştirmek, taleplere günün son 30 dakikasında bile kulak verebilmek ve her zaman daha fazla üretken olmaya odaklanmak için enerjik hissetmeniz gerekiyor. Bunu yapmak o kadar da zor değil. Basit 7 ipucu tüm bu sorunların üstesinden gelebilmenizi sağlayabilir.

Tüm Gün Enerjik Kalmak için 7 İpucu

1. Yeterince Uyku Almak

Araştırmalar, bir gecede 6 saatten daha az uyumayı, daha fazla diyabet ve kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirmiştir. Dolayısıyla sağlık başta olmak üzere iş yerinizde daha enerjik olmak için günde minimum 6 saat uyuduğunuzdan emin olun.

Eğer geceleri çalışmak zorunda kalıyorsanız. Bu görevleri gün içine nasıl alabileceğinizi araştırmaya hemen koyulmanızı öneririz.

2. Doğru Yemek

Düzenli olarak kahvaltıyı atlıyor musunuz? Öğle arasında sürekli fast-food mu tüketiyorsunuz? O halde sizden verimli olmanızı beklemek pek de mümkün değil.

Düzenli bir programda daha küçük öğünler ve sağlıklı atıştırmalıklar yemek, kan şekerinizin (ve enerji seviyelerinizin) sabit kalmasını sağlar ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla verimliliğinizi artırmak için daha organik ve küçük porsiyonlarda sıklıkla yemeğe özen göstermelisiniz.

3. Susuz Kalmayın

Gün içerisinde üzerinizde hissettiğiniz yorgunluğun ve açlığın çoğu zaman nedeni dehidrasyon yani susuz kalmaktır. Bir dahaki sefere kendinizi yorgun hissettiğinizde, bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için bir bardak içmeyi deneyin. Günde en az 8 bardak su içerek bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz.

Dünya üzerindeki sayısız araştırma yeterince su içmenin sağlığınızı korumayu ve daha mutlu hissetmenizi sağladığını ortaya koyuyor.

4. Ara Vermek

Gün içerisinde çok yoğun bir tempoyu yeterince uzatamazsınız. Uzatırsanız eğer eninde sonunda verimliliğiniz sert bir iniş yaşayacaktır.

Dikkatinizi toplamak için en çok ihtiyaç duyacağınız konu aralar vermeyi öğrenmektir.

Telefonunuza veya bilgisayarınıza her saatin son 5 dakikası için bir hatırlatma ekleyerek küçük molalar verebilirsiniz. Enerjik mi hissetmek istiyorsunuz? O halde hemen işe koyulun.

5. Spor Yapın

Yürümek, koşmak, pilates yapmak veya basit egzersiz hareketleri yapmak da dahil olmak üzere; mutlaka bir spor türüne en az 20 dakika vakit ayırın. Merak etmeyin enerjik hissetmek için saatlerce spor yapmanıza gerek yok. Uzmanlar hafif 5-10 dakikalık egzersizin bile daha enerjik hissetmenize yettiğini belirtiyor.

6. Stresten Kaçının

Bu bazen istemeseniz de karşı karşıya olduğunuz bir risktir. Ancak sizi strese sürükleyen konuları öğrenmek ve ona göre reaksiyon almak için bir hazırlık yapmak işinize yarayacaktır.

En büyük stres etkenlerinizin ne olduğunu anlayın ve onları hayatınızdan çıkartmak için imkanlarınızı zorlamaya çalışın. Profesyonel bir destek de alabileceğinizi unutmayın.

İş yerinde enerjik hissetmek istiyorsanız bunu mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Stres aynı zamanda sağlığınız için de en kritik konular arasında yer almaktadır.

7. Karıştırın

Hayatınıza çeşitlilik katmak sizi her zaman daha mutlu hissettirecektir.

Bütün gün aynı şeyi yapmak enerjinizi çalabilir, bu yüzden mümkün olduğunca rutininizi değiştirin.

Gün içindeki programınız arasına daha önce yapmadığınız 5-10 dakikalık çeşitli aktiviteler ekleyebilirsiniz. Bunun her zaman iş ile ilgili olması gerekmiyor.