arama

Şarkı Sözü Yazarak Para Kazanmak Mümkün

şarkı sözü yazarak para kazanmak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi ülkemizde de müzik sektörü en aktif ve güncel sektörler arasında yer almaktadır.

Ticari bir sektör olarak ele alındığında, müzik sektörü ülkemizde ortalama 1 milyon insanın doğrudan veya dolaylı olarak para kazanma için kullandığı ana sektördür. Eğer yeteneğiniz varsa veya kendinizi geliştirebileceğinize inanıyorsanız; şarkı sözü yazarak bu sektörde kolaylıkla para kazanabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA İLE YÜKSELİŞE GEÇTİ

Son dönemde sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte ülkemizdeki şarkıcıların sayısı her yıl katlanarak artmaktadır. Şarkıcıların en büyük sorunlarından biri de elbette hit olabilecek bir şarkı sözü bulmaktır. Ancak hit olabilecek ve ünlülere ait şarkı sözlerinin fiyatı 200 bin liralık bedeller ile satıldığı için; özellikle sosyal medyada fenomen olmayı başaran şarkıcıların bu şarkı sözlerini satın alma şansı yok. Genellikle amatör olarak şarkı sözü yazan insanlar; bu şarkıcıların imdadına yetişiyor.

BİNLERCE YENİ ŞARKICI ORTAYA ÇIKTI

Özellikle ülkemizde Youtube’de son yıllarda binlerce hatta onbinlerce yeni şarkıcı ortaya çıkmıştır. Bu insanlar güzel buldukları şarkı sözlerini satın almakta ve seslendirdikten sonra insanların beğenisine sunmaktadır. Eğer yeteneğiniz varsa, şarkı sözü yazdıktan sonra; bu şarkı sözlerini kolaylıkla satma fırsatınız bulunuyor. Ancak elbette şarkı sözünüzün hit potansiyeline sahip olması ve ilk etapta dahi beğeni alması gerekecek.

ŞARKI SÖZÜ NASIL YAZILIR

müzik

Şarkı sözü yazmanın spesifik olarak bir yolu bulunmuyor. Yani şarkı sözü yazmak için belirli bir formüle göre hareket etmenize gerek bulunmuyor. Şarkı sözü, tamamen insanların dinlerken hoşuna gidebileceği söz bütününe verilen addır. Ancak uzmanlar genel olarak şarkı sözü yazmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunmaktadır;

1. Öncelikle Gevşeyin

Kolay kolay şarkı sözü yazacağım diyerek kalem kağıdı elinize alarak şarkı sözü yazamazsınız. Bunun yerine öncelikle gevşemeye çalışın. Zihninizi tam olarak boşaltmadan; istediğiniz verimi elde edemezsiniz.

2. Gözlemlerinizi Yazın

Şarkı sözleri genellikle hayatın bir parçasını anlatır. Bu nedenle hayatınızı sürdürürken gözlem yapın. Dışarı çıkarken, bir film izlerken, bir tiyatro izlerken, arkadaşlarınız ile sohbet ederken ve dahası… En iyi şarkı sözleri; hayatı en iyi anlatanlardır.

3. Kağıt Kalem Sürekli Cebinizde Olsun

Birçok şarkı sözü yazarı, kalem ve kağıdın ilhamını artırdığını dile getirmektedir. Kalem ve kağıt mutlaka her zaman cebinizde bulunsun. Bir yerde otururken, bir şeyler içerken; elinize kağıt ve kalem alarak aklınızdan geçenleri yazmayı ihmal etmeyin. Hiç ummadığınız anda en güzel dörtlüklerinizden birini sıralayabilirsiniz.

4. Bol Bol Şiir Okuyun

Şarkı sözü demek şiir demektir. Bulabildiğiniz kadar şiir okumanız mutlaka tavsiye edilmektedir. İlham arıyorsanız mutlaka şiir okumanız gerekir. Üstelik şiir okurken, hep aynı tarzları okumak yerine farklı farklı tarzlardaki şiirleri de okumanızı öneririz.

ŞARKI SÖZÜ NASIL SATILIR

şarkı

Şarkı sözü yazmak uzun ve zahmetli bir süreçtir. Ayrıca birçok şarkı sözü yazarının binlerce şarkı sözü de arşivinde bulunur. Siz de önemli bir arşiv elde ettikten sonra muhtemelen bu şarkı sözlerini satmak isteyeceksiniz.

Ülkemizde şarkı sözü satmanın standart bir yolu maalesef bulunmuyor. Ancak 5-10 yıl öncesine göre, bu konuda amatör seviyelerinde bulunanların bile şansı çok daha fazla.

Ülkemizde hemen hemen tüm şarkıcıların sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Böylelikle o şarkıcılara sosyal medya hesabı açarak kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Şarkı sözünüz ile ilgilenecek olan tüm şarkıcılara ulaşarak; onlara bu teklifi yapabilirsiniz. Elbette herkesten olumlu yanıt alamazsınız, öncelikli olarak referans elde etmek için Youtube’de popüler olmuş sanatçılara ulaşmanızı öneririz.

ÖNEMLİ NOT

Şarkı sözünüzü satarken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunuyor. Mutlaka ama mutlaka şarkı sözünüzü satarken, yazılı bir belgeye sahip olmaya özen gösterin. Bu nedenle şarkı sözünüzü gönderirken kullandığınız iletişim araçlarının kayıtlarını arşivinizde tutmayı unutmayın. Birçok şarkı sözü yazarının en önemli besteleri, çeşitli kişiler tarafından telif hakkı ödenmeden kullanılmıştır.

 • Kelebek
  3 yıl önce

  Ben bedava yazmak istiyorum para istemiyom

  27
  yorum beğen
 • Kemal
  3 yıl önce

  Yaz o zaman elinden kağıdı kalemi alan mı var?

  18
  yorum beğen
 • KADİR
  3 yıl önce

  Tr

  20
  yorum beğen
 • Ceyhun kazumov
  3 yıl önce

  Bende iyi vatan şarkisi var AZERBAYCAN VE TURKIYYE icin. Isteyen ve ya Meil address Mize Yasin. ..SATILIK..

  14
  yorum beğen
 • nari
  3 yıl önce

  cok ıyı sozlerim var ama alan kımse yokkk yardım edddınnn

  15
  yorum beğen
 • Piyale Badem
  2 yıl önce

  Elimde on numara şarkılar var ki çoğuna da gayet güveniyorum keşke rahatça pazarlayabileceğimiz bir yer olsa ulaşmak zor çoğu ünlüye cidden

  13
  yorum beğen
 • Benim bestelerimi çalanlar umarım geç olmadan bana ulasir
  2 yıl önce

  Bestelerim çalındı bı konuda yapılacak birşeyler varmı sizce

  13
  yorum beğen
 • mehmet furkan taşkıran
  2 yıl önce

  çok güzel söz yazdığıma inanııyorum sadece nereye nasıl satacağımı bilmiyorum

  18
  yorum beğen
 • Esma Nur Sungur
  2 yıl önce

  Merhaba ben Esma şarkı sözleri bestel’i yorum bundan kazanç sağlamak istiyorum bana yardımcı olur musunuz lütfen olumlu yada olumsuz yönde bana yardımcı olur musunuz lütfen olumlu yada olumsuz yönde bana dönüş yaparsanız sevinirim

  20
  yorum beğen
 • cuma
  2 yıl önce

  kemal 🤣🤣🤣 iyi demişsin reis cuma bunu begendi

  16
  yorum beğen
 • Yasin Coşkun
  2 yıl önce

  Ben bir şarkı yazdım satmak istiyorum lütfe alırsanız seviniyim

  14
  yorum beğen
 • Berkay
  1 yıl önce

  YouTube üzerinde şarkılarım var, ilham kaynağımsa karanlık. Söz satın almak isteyenler yanıt olarak telefon numaralaranı bırakabilirler. SÖZ YAZMAK AYRICALIKTIR, ÖZEN İSTER. SİZLERİ SEVİYORUM..

  11
  yorum beğen
 • Elif
  8 ay önce

  Şarkı yazmayı çok seviyorum ve. Ücretli ücretsiz satmak isterim.

  6
  yorum beğen