arama

Midye Satarak Para Kazanarak

midye satışı

Hızlı para kazanmanın yollarından biri de sokakta midye satmaktır. Kolaylıkla düşük sermaye ile başlanabilecek bir iş fikri olarak öne çıkan midye satışına başlamanız çok kolay.

Türkiye’de insanların sokakta en çok tükettiği lezzetlerden biri olan midye, ülkenin batısından doğusuna hemen hemen her noktada sıklıkla tüketilen bir üründür. Dolayısıyla sokakta midye satışına başlamak her zaman gelir sağlama potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

Nasıl Başlanılır?

Sokakta midye satışı yapmak için bir seyyar tezgaha ihtiyacınız var. Bu tezgahı sıfır yaptırmak yerine Sahibinden gibi platformlarda ikinci el tezgahlardan birini satın almanız önerilir.

Bu işi uzun süre yapmayı düşünmüyorsanız çoğu toptan midye satışı yapan işletmede kiralama usulü ile seyyar tezgahları bulabilirsiniz.

Midye satışı için seyyar bir tezgah bulduktan sonra en önemli bir diğer ihtiyaç ise lezzetli midyeleri satın almak ve doğru bir şekilde müşterilerinize servis etmektir. Eğer satış yapacağınız alan sıcak veya yağışlı bir ortamsa; bu durumda bir şemsiye ihtiyacınız olacağını da unutmayın.

Bazı büyük midye satışı tezgahları, müşterileri için birkaç tabure de bulundurmaktadır.

Belediye İzni Nasıl Alınır?

Seyyar satış ülkemizin her yerinde izinsiz bir şekilde yapılması durumunda yasaktır. Eğer sokakta, caddede midye satışı yapmak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz belediyeden mutlaka izin almanız gerekir. İzin almamanız durumunda belediye zabıta ekipleri tarafından tezgahınız toplatılır ve hakkınızda ceza kesilir.

Belediyeden izin almak için ilgili belediyeye giderek, seyyar satış alanlar için kiralama yapmanız gerekiyor. İstediğiniz her lokasyonda seyyar satış için tezgah açamazsınız. Belediyelerin bu konuda katı kuralları vardır. Size belirli alanlar için öneriler sunacaklardır. Bu alanlar için de aylık kira ödeyeceksinizdir.

Belediyelerin seyyar tezgahlar için talep ettiği kiralar düşüktür. Ancak çok işlek noktalarda kiralanacak yer bulmak genellikle mümkün değildir.

Eğer istediğiniz alanda izin alamıyorsanız, sizin için en önemli önerimiz ise; mevcut dükkanların belirli alanları için kiralama yapmanız olacaktır.

Örneğin, işlek noktadaki bir giyim mağazasına kira ödeyerek, dükkanının önünün belirli küçük bir alanında satış yapabilirsiniz.

Ne Kadar Kazanırım?

Midye satışı yaparak elde edeceğiniz gelirin ucu çok açıktır. Türkiye’nin farklı lokasyonlarında günlük 3-4 bin lira net gelir elde eden midye tezgahları dahi bulunmaktadır. Ancak ortalama olarak bir midye tezgahından elde edeceğiniz günlük gelir 400-500 lira civarında olacaktır. Bu tutar da aylık 10 bin lira üzerinde bulunur ve bu rakam birçok önemli mağazanın aylık gelirine yakındır.

Daha Fazla Müşteriyi Nasıl Çekerim?

Midye satışından para kazanmak genellikle kolaydır. Çünkü insanların on yıllardır severek tükettiği bir üründür ve müşterisi dolayısıyla hazırdır. Ancak her midye tezgahı elbette önemli bir gelir elde edememektedir.

Para kazanmak için gerçekten lezzetli midyelere ihtiyacınız var. Aksi durumda sabit müşteri elde edemez ve gün geçtikçe gelir potansiyeliniz düşer. Dolayısıyla midyeleri lezzetli bir şekilde müşterilerinize sunmayı başarmanız gerekir.

Bir diğer para kazanma ipucusu ise fiyat avantajı sağlamaktır. Midyeler ülkemizde ortalama 2 TL civarında satışa sunuluyor. Ortalama midyenin işletmeye maliyeti ise 40 kuruş civarında bulunur. Dolayısıyla 1 TL civarındaki bir satıştan da ciddi gelir elde etme potansiyeliniz vardır.