arama

Manav Dükkanı Açmak İstiyorum

Manav

Manav açmak doğru yerde doğru bir planlama ile yapıldığı takdirde önemli bir gelir kapısına dönüştürülebilecek iş fikirleri arasında yer almaktadır. En eski meslekler arasında yer alan manavcılık, basit ama para kazandıran bir iş fikridir. Kendi manavınızı birkaç gün içerisinde kurabilir ve iş yapmaya başlayabilirsiniz.

Manav açmak için çok spesifik sertifikalara veya şartlara uygun hareket etmeniz gerekmiyor. Rehberde yer aldığı üzere yeterli sermayesi bulunan ve birkaç ruhsatlandırma şartını yerine getiren herkes kendi manavını açarak işe koyulabilir. Üstelik manav açmak çok düşük sermaye talep eden iş fikirleri arasında yer alıyor olup, başlangıç için doğru iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Türkiye, dünya genelinde en çok meyve-sebze tüketilen ülkeler arasında yer alıyor olup, ihtiyacı gideren işletmeler marketler ve manavlardır. Son yıllarda süper marketlerin sayısının artması nedeniyle maalesef manav işletmelerinin iş hacminde düşüş yaşanmaktadır. Sektörde ayakta kalan manav işletmeleri ise; çok çeşit ve uygun fiyat seçeneğine sahip olarak öne çıkmaktadır.

Manav açmak birçok benzer iş fikrine göre daha basittir. İhtiyacınız olan şeylerin tamamı rehberde yer almaktadır.

1. İŞ PLANI HAZIRLAYIN

manav işi yapmak

Manav açmak isteyen her girişimci ve yatırımcının öncelikle bir iş planı hazırlaması önerilir. İş planı işinizi kurmak ve geliştirmek için önemli bir rehber olacak.

İş planını hazırlarken, işletmeyi nereye kuracağınız, işletmenin sermaye talebi, sizin sermaye düzeyiniz, işe uygun olup olmadığınız, işin olası riskleri ve aklınıza takılan tüm soruları yazın ve cevap bulmaya çalışın.

Manav sektörü son dönemde her yerde açılan süpermarketler nedeniyle daha zorludur. Bir iş planını hazırlamak işin gerçekten “potansiyel” içerip içermediği belirlemenin etkili bir yoludur.

2. MANAV SEKTÖRÜNÜN DURUMU

manav ne kadar kazandırır

Türkiye tam anlamıyla bir tarım ülkesidir ve neredeyse her konutta taze meyve ve sebze bulmak mümkündür.

Milli gelirdeki artış ile birlikte hanehalkı harcamalarındaki gıda payı artmaktadır. Gıda sektöründe yaşanan artışın büyük kısmını ise sebze – meyve bölümü oluşturmaktadır.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca piyasaya yönelik tahminler yukarı eğilimlidir: genel olarak taze sebze tüketimi düşüşte, ancak meyve satışlarında artış bekleniyor. Meyve tüketimini teşvik etme kampanyası ile birlikte daha fazla meyve bazlı atıştırmalık ve daha geniş bir egzotik meyve yelpazesi bu büyümeyi sürdürmeye yardımcı olacaktır.

Manav genellikle eski moda bir iş olarak düşünülür, ancak bu işin çekiciliği henüz azalma eğilimi göstermiyor.

Manavlara yönelik algı genellikle süpermarketlere göre daha iyi bir hizmet almak, daha kaliteli ürünler almak ve çok çeşit bulmaktır.

Genel satın alma kamuoyu arasında bir manavın bir süpermarkete göre daha iyi hizmet ve kalite sağlayacağına dair genel bir algı vardır. Bu size zaman zaman yeni bir müşteri getirebilir, ancak bu kişiyi korumak için de uygun olmanız gerekir.

3. DOĞRU YER ÇOK ÖNEMLİ

manavcılık

Manav açmak sürecinin en kritik noktası genellikle doğru bir yer bulmaktan geçiyor. Ancak manav işletmelerini taşımanın maliyeti birçok benzer işletmeye göre daha düşük olduğu için yer konusundaki riskler için çok fazla endişe duymanız gerekmiyor.

Konutlara hizmet sağlayan manavlar, insanların yerel süper marketlere giderek tüm ihtiyaçlarını aynı noktadan giderme talebindeki artış nedeniyle hayatta kalma konusunda kırılgandır. Bu süreç hiçbir suretle değişmeyecek. Bu nedenle süpermarketlere biraz uzak olmak, değerlendirilebilir bir seçenek olabilir. Süper marketlere uzak, konutlara yakın bir lokasyon bulabilirseniz; manavda su ve benzeri birçok içeceği de satarak gelir artışı da yakalayabilirsiniz.

4. BU İŞ KİMLERE UYGUN?

manav

Manav işletmelerinde çok büyük işletmeler haricinde genellikle işletme sahibi tek başına çalışır. Sıklıkla evlere teslim için bir çırak bulunan bu işletmeler genellikle günün 12-14 saati işletmede keyifle kalabilecek kişilere uygundur.

Manav dükkanı kurmak için deneyime ya da bir sertifikaya ihtiyacınız bulunmuyor. İşletmeyi kurma arzusu tüm her şeyden önce geliyor.

5. RUHSAT ALMAK

manav açmak

Doğru bir yer bulduktan sonra belediyeye giderek bir ruhsat başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Belediyeden ruhsat almak için ise elbette bazı belgeler gerekecek.

Manav açmak için gerekli belgeler:

 • Vergi levhası fotokopisi
 • Kira kontratı fotokopisi
 • Tapu fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Esnaf ve Sanatkârlar ise Sicil tasdiknamesi ile Oda Kayıt Belgesi
 • Tapu kayıtlarında nitelik kısmı mesken olan işyerlerinden kat maliklerinin tamamından muvafakatname
 • İtfaiye Raporu alınması gerekmeyen yerler için TSE 862’ye uygun muayenesi yeni her100m2 için 6 kg yangın söndürme cihazı fatura fotokopisi
 • Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde borcunun olmaması
 • Faaliyetleri sırasında bitkisel atık yağ üreten işyerlerinden Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile yapılmış “Bitkisel Atık Yağ Toplama Sözleşmesi”
 • Faaliyetleri sırasında evsel atık üreten işyerlerinden Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile yapılmış “Ambalaj Atığı Toplama Sözleşmesi ve Konteyner Taahhüt Belgesi”

belgeler ile başvurduktan sonra bir-iki gün içerisinde ruhsatınız hazır olacak. Bu süre içerisinde dükkanı kurmak üzere harekete geçmeniz gerekir.

6. DÜKKANI KURMAK

manav dükkanı

Manav kurmak kolay bir süreçtir. Size gerekli olan ortalama 30-40 metrekare dükkan ve raflardan başkası değildir. Elbette meyve ve sebzelerin bozulmaması için bir soğuk hava bölümü kurmanız da sıklıkla önerilir. Aksi durumda tüm ürünleri kısa bir süre içerisinde satmanız gerekir ki, bu riskli ve pek mümkün değildir. Soğuk hava bölümü kurmak maliyet oluşturmaktadır. Genellikle manavlar bunun yerine birkaç ikinci el bozdulabı alıp, içini tamamen boşaltmakta ve soğuk hava deposu gibi kullamaktadır. Sermayeniz yeterli değilse kullanabilirsiniz.

Manav raflarını ve reyonlarını kendi hayal gücünüze göre tasarlayabilirsiniz. Sıradan bir şekilde 10-20 bölmeli ve aynalı bir reyon işinizi görecektir. Manavlarda reyonlar dışında poşet ve elektronik terazi ve hesap makinesi dışında önemli bir ihtiyacınız yok. Elbette oturmak için birkaç sandalye de fena olmaz.

Elbette sebze ve meyvelerin çeşidi; işletmenize artı değer ve müşteri kazandıracaktır.

Manavlarda dükkan kurulumu ile birlikte karar verilmesi gereken bir süreç bulunuyor;

 • Ürünler sizin tarafınızdan mı hale gidilerek alınacak?
 • Bir komisyoncu ile anlaşarak ürünlerin size mi getirilmesi sağlanacak?

Meyve – Sebzeleri Sizin Almanız

Eğer meyve – sebze taşıyabilecek bir arabaya sahipeniz ve sabah 6-7 gibi kalkıp meyve-sebze haline gidebilecekseniz; meyve ve sebzeleri taze bir şekilde sabahları almak üzere hale gitmeniz çok daha mantıklı bir yaklaşımdır. Bu sayede daha kaliteli ürünleri kendiniz seçersiniz ve hep aynı işletmeye bağlı kalmayarak daha uygun fiyat alma şansınız olur. İyi ürün bulamamanız durumunda da farklı alternatiflere yönelebilirsiniz.

Meyve – Sebzeleri Almak İçin Komisyoncu ile Anlaşmak

Bir aracınız yoksa veya her sabah hale gitmek size sorun oluşturuyorsa; bu durumda meyve-sebze halinde bir komisyoncu ile anlaşarak her sabah ürünleri onların aracılığıyla size getirilmesi konusunda anlaşma yapmanız gerekir. Bu yol da sıklıkla manavlar tarafından kullanılıyor olsa da; genellikle daha fazla ödeme yaparsınız ve ürünleri kendiniz seçmediğiniz için tam verim alamayabilirsiniz.

7. MANAV DÜKKANINI İŞLETMEK

manav nasıl açılır

Standart olarak manav işletmelerinde gün erken başlar. Taze bir şekilde meyve sebzelerin temin edilemesi ile birlikte reyonların dizilmesi ve meyve – sebzelerin sabah erkenden temizlenmesi gerekir. Manav işletmelerini tercih eden insanların genel beklentisi daha kaliteli ürünlerdir. Bu nedenle mutlaka hijyen koşullarına dikkat etmeniz önerilir.

Genel olarak manavlarda ciddi bir müşteri yoğunluğu olmaz. İş stabil ve günün büyük kısmına yayılmış şekilde gerçekleşir. Manavların çok büyük bir kısmı genellikle gece çok geç saatlere kadar hizmet verirler. Bunun en büyük nedeni, süper market zincirlerinin akşam 6-7’den sonra kapanması sayesinde oluşan rekabet açığından faydalanmaktadır. Manavların çok büyük bir kısm akşam saatlerinde çok daha fazla ciro elde etmektedir. Genellikle fiyatlar da gündüz saatlerine göre daha pahalıdır.

POS Cihazı Bulundurun

Manavlarda genellikle satışların büyük kısmı nakit gerçekleşiyor olsa da özellikle küçük bir yürüyüşe çıkmış ve yanında kart taşımayan çok fazla müşteriniz olacak. Onları mağdur etmemeniz gerek. Mutlaka bir bankaya giderek pos cihazı edinmeniz önerilir. Yüzde 2-3 dolaylarındaki komisyon göz ardı edilebilir.

8. KOSGEB FIRSATLARI

manav satış

KOSGEB aracılığıyla manav kurmak isteyenler tamamen geri ödemesiz hibe ve geri ödemeli faizsiz kredi fırsatlarından faydalanabilmektedir. Özellikle kuracağınız manav ilk işletmenizse; şansınız büyük oranda artacaktır. KOSGEB’e başvuruda bulunarak girişimcilik için fırsatlarınızı mutlaka kullanmanız önerilir. Bu sayede işletmenizi kurmak üzere yapacağınız tüm masrafladan kurtulma fırsatınız bulunuyor.

Ayrıntılı bilgilere KOSGEB bölümünden ulaşabilirsiniz.

9. NE KADAR SERMAYE LAZIM?

manav rehber

Bir manav kurmak genellikle düşük sermayeye sahip bir iş fikri olarak ön plana çıkmaktadır. İşletmeyi kurmak çoğu zaman 20 bin lira ile en iyi şekilde gerçekleştirilebilir. İlk ürün alımlarınızın büyük kısmı için de bu sermaye tutarı yeterlidir. Çok kapsamlı bir işletme kurmadığınız sürece bu tutar, tüm ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır.

10. NE KADAR KAZANDIRIR?

manav iş

Bir manav işletmesi karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Genellikle domates, salatalık, maydanoz, marul gibi çok tüketilen ürünlerde ciddi kar marjları uygulamayazsınız; ancak diğer tüm ürünlerde kar marjları yüzde 60’a kadar yükselebilmektedir. 

Ortalama bir manav işletmesi günlük 1-2 bin liralık ciro elde edebilmektedir. Bu sayede aylık olarak elde edilebilecek net gelir 10 bin liranın dahi üzerine çıkabilmektedir.