arama

En İyi 14 CRM Sistemi & Yazılımı ve Programı

crm

Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak adlandırılan CRM sistemi işletmeniz ile müşterileriniz arasında bir köprü görevi kurar. Etkili bir CRM yazılımı müşteri adayı takibi, iletişim yönetimi ve geri bildirim gibi birçok konuda eşsiz araçlar barındırır.

CRM programı genel olarak bir şirketin mevcut ve olası yeni müşterileri ile etkileşimi yönetmeye yarar. CRM sisteminin şirketlere sağladığı en büyük olgu müşteriyi elde tutmak ve dolayısıyla iş hacmini artırmaktır.

CRM NEDİR?

Genel olarak müşteriler ile en sağlıklı ilişkiyi kurmak için gerekli olan bir yazılımdır. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihaz ile erişebilir düzeydedir.

CRM yazılımları birbirinden çok farklı olsa da sundukları şeyler birbirine yakındır. Dünyadaki en iyi CRM programları ücretlidir ve çoğu aylık yenilenen bir fatura ile kullanılabilmektedir. CRM sistemlerinin genel amacı size bir şekilde sosyal medya, web sitesi, telefon veya benzeri alanlardan ulaşan müşterileri veya buradan ulaşabilecek potansiyel müşterileri listelemek, onlar ile etkileşiminizi geliştirmek ve sayısız araç ile bu bağı kuvvetlendirmektir.

CRM potansiyel müşteri adayları ile olan bir iletişim listesinden fazlasıdır. Gelişmiş bir CRM sistemi ile şirketinizin o müşteri ile yaptığı tüm görüşmeler, mesajlaşmalar, sohbetler, müşteri kalıpları, sektör analizleri yer alır. Ayrıca müşterilerin olası potansiyeli, geçmiş durumları, mali yapıları ve diğer kişisel özelliklerini de Yapay Zeka ile öngörebilen CRM yazılımları bulunmaktadır.

Bir CRM sistemi, hem küçük işletmelere hem de büyük işletmelere için gelişmek için inanılmaz fırsatlar sunar.

CRM SİSTEMLERİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

CRM sistemlerini birbirinden ayıran en önemli 4 husus vardır. Bunlar;

  1. Fiyat
  2. Araçlar
  3. İşlevsellik
  4. Bulut Desteği

Günümüz iş dünyasında tasarruf yapılabilecek her alan değerlidir. Dolayısıyla CRM sistemlerinin fiyatı özellikle küçük işletmeler için kritik bir konudur. Bazı CRM sistemleri için aylık 500 dolara kadar ödeme yapmanız gerekebilir.

Araçlar yine CRM sistemleri için en kritik konulardan biridir. CRM sistemleri araçlar ile birbirinden ayrılır. CRM programlarını incelerken sundukları araçlara göz atın. Ayrıca fiyatlandırma konusunda avantaj oluşturmak için birçok CRM yazılımı bazı araçları farklı faturalandırma kapsamına almaktadır.

Son olarak CRM yazılımlarında en önemli bir diğer konu ise işlevselliktir. Kimse hantal ve Kullanıcı deneyimi (UX) konusunda başarısız olan bir yazılımı kullanmak istemiyor. Bir sistemi satın almadan önce mutlaka DEMO talep edin ve bir süre yazılımı test edin. İlgili yazılımı kullanacak olan ekibin de bu DEMO yazılımı test etmesi önemlidir. Her türlü mobil cihazdan erişmek de sistemin önemli bir ayrıntısıdır.

CRM sistemlerinde fiyat farklı oluşturan ve tercih edilme açısından en önemli konulardan biri de sağladığı Bulut desteğidir. CRM sistemindeki verilerin şirket içindeki bilgisayarlarda da kalmasının güvenli olduğunu düşünüyorsanız Bulut desteğine ihtiyacınız olmayacak. Ancak çeşitli endişeleriniz varsa bu verileri Cloud (Bulut) aracılığıyla güvenli sunucularda yedekleyebilme imkanı veren çok sayıda CRM yazılımı vardır. Elbette Cloud desteği önemli bir maliyet oluşturacaktır.

CRM’NİN FAYDALARI NELERDİR?

CRM sisteminin şirketinizin her departmanı ve nihayetinde geliri üzerinde birçok faydası vardır. Genel olarak ise CRM programları aracılığıyla elde edebileceğiniz 4 ana avantaj vardır.

  1. Süreçleri kolaylaştırır ve otomatikleştirir. Bu sayede mesai sürelerinden tasarruf edersiniz.
  2. Daha iyi teklifler yapmanız sağlar. Sabit teklif stratejisi yerine çok daha akılcıdır.
  3. Müşteri hizmetlerini geliştirmek için eşsiz fırsatlar sağlar. CRM’nin ana faydası kesinlikle budur. Her yönden etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için imkan sağlar.
  4. İşin nihayetinde satışlarınızı ve büyümesini artırmanıza yardımcı olur. Çünkü CRM sistemi doğru zamanda doğru teklifleri yapmanızı sağlar. Örneğin, her müşterinize doğum gününde özel bir indirim yapabilirsiniz.

DÜNYANIN EN İYİ CRM SİSTEMLERİ

crm sistemi

Dünyada CRM konusunda eşsiz yazılımlar var. Bu yazılımların her biri çok yoğun olarak tercih ediliyor olsa bile şirketiniz için en iyisini seçmek üzere mutlaka demo yazılımları talep etmeniz önerilir.

1. ZOHO CRM

Değerlendirme: 10/10

Piyasadaki en iyi CRM programlarından biridir. Her türlü araç ve otomasyon hizmetini bünyesinde barındırmaktadır. İşlevsellik konusunda eşsiz seçenekler sağlar.

E-posta yönlendirme, çoklu para birimi desteği, özel panolar ve canlı sohbet gibi çok sayıda ek özelliğe sahiptir. F/P oranı en iyi olan CRM yazılımlarından biri olan Zoho, 2005 yılından beri piyasanın hakim ürünlerinden biridir.

Zoho CRM, kullanıcılara (satış personeli) doğru tahminler yapma, bölge yönetimini entegre etme ve hatta görevler tamamlandığında ve hedeflere ulaşıldığında rozetler – kupalar ile ödüllendirerek ekipleri satış kotalarını aşmaya teşvik etmek için oyunlaştırma seçenekleri sunan performans yönetimi ile de öne çıkıyor.

2. HUBSPOT CRM

Değerlendirme: 9/10

Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için müşteri ilişkilerini dizayn etmek için sayısız araca sahip olan bir CRM programıdır. İşletmeler için çok sayıda farklı ürüne sahip olan Hubspot’un diğer tüm yazılımları ile bütünleşik bir yapıda çalışan CRM yazılımı çok iyi bir kullanıcı arayüzüne (UI) sahiptir.

Hubspot CRM olası satış yaratma araçları, web formları, canlı sohbet ve botlar, reklam araçları ve yardım masası araçlarını içerir. Şirketin ayrıca ayda 50 dolardan başlayan e-posta pazarlama araçları da bulunuyor.

3. FRESHSALES CRM

Değerlendirme: 9/10

Yine piyasadaki en iyi CRM yazılımları arasında yer alıyor. Belge kitaplığı, Chatbot, entegre e-posta pazarlama gibi sayısız seçeneğe sahiptir. Makul bir fiyatı ve öğrenmesi çok kolay bir program ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Yapay zeka asistanı konusunda piyasaki diğer CRM sistemleri ile rekabet halinde olan Freshsales CRM’de çok sayıda kişiselleştirme ve özelleştirme seçenekleri de bulunuyor.

4. ZENDESK CRM

Değerlendirme: 8/10

Zendesk’in diğer yazılımları ile sağladığı bütünselleştirme ile etkili bir CRM yazılımı olmayı başarmıştır. Kullanımı kolay ve tamamen otomatikleştirmeye yoğunlaşmış bir yazılımdır.

Müşteri adaylarını belirlemeden faturalandırmaya kadar geniş bir araç yelpazesini barındırıyor. Fiyat konusunda çok rekabetçi olmayan yazılım özellikle KOBİ’ler için elzem.

5. SALESFORCE CRM

Değerlendirme: 8/10

Yapay Zeka söz konusu olduğunda en iyi çözümü sağlayan CRM sistemidir. En çok güncelleme alan CRM yazılımlarından biri olan Salesforce’nin öne çıkan özelliklerinden biri ise diğer ofis yazılımları ile bütünleşmiş olmasıdır.

Salesforce ayrıca, kullanıcıların ilgisini çekerek, iş büyümesinin çeşitli aşamalarında sorunlarını çözmelerine yardımcı olmaktadır. Veri girişi, müşteri adayı puanlama ve tahmin gibi seçeneklerinin çoğu AI kullanıyor.

6. LESS ANNOYING CRM

Değerlendirme: 7/10

Şaşırtıcı derecede esneklik ve performans sağlayan bir CRM yazılımıdır. Genel olarak yeni başlayan işletmeleri hedef alan bir yazılım olsa da günümüzde orta ölçekteki işletmelerin bile bir numaralı tercihidir.

Çok düşük maliyetli olan yazılım buna rağmen geniş özellik seti ve harika platform desteği ile sektördeki rekabetçi yapısını sürdürmektedir.

7. SALES CREATIO CRM

Değerlendirme: 7/10

Müşteri adaylarının belirlenmesinden, satış yapmaya kadar geniş bir seçeneklendirme yeteneğine sahiptir. Ancak bu yazılım genel olarak yüksek fiyata sahiptir ve büyük şirketleri hedeflemektedir.

Küçük şirketler tarafından çok tercih edilmeyen Sales Creatio’da 24 saatlik destek gibi önemli özellikler vardır. Şirket aynı zamanda iş süreci yönetimi (BPM) alanında en iyi tercihtir.

8. APPTIVO CRM

Değerlendirme: 7/10

Belge kitaplığı, çoklu para birimi desteği ve e-posta pazarlama seçenekleri ile dikkat çeken bir diğer CRM sistemidir. Güçlü özelliklere ve araçlara sahip olan yazılım aynı zamanda sezgisel ve kişiselleştirilebilir bir yapıya sahiptir.

Apptivo çeşitli stratejik entegrasyonlar ve mükemmel mobil platform desteği ile özelleştirilebilir bir çözüm arayan şirketler için harika bir seçenektir.

9. INSIGHTLY CRM

Değerlendirme: 6/10

Alternatif olarak fiyat özelinde değerlendirilebilecek bir CRM yazılımıdır. Kullanıcı kolaylığı açısından çok seçenek sunmuyor olsa bile çok kapsamlı bir özellik setine sahiptir. Hatta birçok CRM yazılımının artık gereksiz olarak nitelendirdiği özellikleri bile barındırıyor.

Son dönemde pazarlama açısından da öne çıkan şirketin diğer ürünleri ile bütünleşik bir yapı kurmuştur.

10. PIPEDRIVE CRM

Değerlendirme: 6/10

Belge kitaplığı, genel yönetim sistemi, e-posta yönlendirme gibi çok sayıda özelliğe sahiptir. Küçük işletmeler tarafından tercih edilebilecek olan yazılım, web siteleri için sohbet robotları oluşturma ve potansiyel müşterileri gruplandırma gibi çeşitli otomasyonları da barındırıyor.

11. NUTSHELL CRM

Değerlendirme: 5/10

Toplu sohbet odaları, performans raporlaması ve otomatikleştirilmiş satış araçları ile alternatif olarak değerlendirilebilecek bir CRM programıdır.  Telefon, e-posta ve sohbet yoluyla müşteri etkileşimini destekliyor. Aynı zamanda e-posta pazarlama açısından da öne çıkmaktadır.

12. KEAP CRM

Değerlendirme: 5/10

Otomatik oluşturulmuş hatırlatıcılar, otomatik e-postalar, yanıtlar, iş arama ve mesajlaşma gibi çok sayıda özelleştirilebilir seçeneğe sahiptir. Doğru zamanda doğru müşterileri hedefleyen otomatik takip sistemi ile dikkat çeken bir CRM yazılımıdır.

13. SALESMATE CRM

Değerlendirme: 5/10

Salesmate, satış ekibiniz ve müşterileriniz için basit, kişisel ve üretken deneyimler sunmayı vaat ediyor. Tamamen otomatikleştirilmiş e-posta, metin, arama, takip listeleri ile potansiyel müşterilere ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. Fiyat konusunda da rekabetçi bir yapısı var.

14. CAPSULE CRM

Değerlendirme: 5/10

Daha güçlü müşteri etkileşimi sağlamak için özelleştirilebilir ve maksimum kullanıcı deneyimi sağlamaktadır. İlişkilerinizi geliştirmek ve yeni müşteri edinimini sağlamak için piyasadaki güçlü CRM araçlarından biridir.