arama

Tütün Dükkanı Açmak: Nasıl Açılır ve Yasal Mı?

tütüncü

Tütün dükkanı açmak için sahip olmanız gereken tüm bilgiler rehberimizde yer almaktadır. Kolaylıkla tütün dükkanı açmak ve para kazanmak için rehberimiz aracılığıyla tütün dükkanı nasıl açılır ve yasal mı konularını da öğrenebilirsiniz.

Tütün dükkanı veya direkt olarak tütüncü olarak adlandırılan birçok işletmeye muhtemelen rastgeliyorsunuzdur. Bu işletmeler son yıllarda sigaraya gelen zamlar nedeniyle çok ciddi bir ciro artışı yaşamaya başladı. Bu nedenle bir girişimci ve yatırımcı olarak muhtemelen tütüncü açmak üzere harekete geçmek istiyorsunuz. Temel şartlar altında birkaç yıl öncesine kadar da tütüncü kurmak mümkündü, ancak şartlar büyük oranda değişti.

Son yıllarda sigara fiyatlarının katlanarak artması üzerine tiryakiler sarma sigaralara yoğun ilgi göstermeye başladı. Küçük köylerden büyük plazalara kadar tütün saran insanlara rastlamak mümkün. Bu sigara tütünlerinin tamamı da tütüncü olarak adlandırılan işletmelerden satın alınıyor. Tütün ürünlerinin fiyatı ise çok yüksek ve birçok işletme bu tütün ürünlerinde yüzde 200’e varan kar elde etmektedir. Bu kapsamda karlı bir iş fikri arayanlar bu sektöre yönelmek istiyor. Ancak bilmeniz gereken birçok konu var…

TÜTÜNCÜ DÜKKANI AÇMAK

Yasal çerçeve altında bir tütüncü dükkanı açabilir ve tütün ürünlerinin satışını yapabilirsiniz. Standart olarak bir dükkan kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ardından iş yeri açmak için ruhsat almak üzere belediyeye gitmeniz gerekecek. Bu adımları aynı gün bile tamamlayabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken durum, yasal çerçeveler gereği açıktan tütün satışı yapamazsınız. Yeni düzenlemeler ile birlikte açıktan tütün satan iş yerlerine çok sıkı denetimler getirildi ve bu tütün ürünleri direkt olarak emniyet güçleri tarafından el konulup imha ediliyor. Bunun dışında bir de cezalar var.

 • 50 kilograma kadar 250 TL,
 • 51-100 kilogram arası 500 TL,
 • 101 – 250 kilogram arası 1500 TL,
 • 251 – 500 kilogram arası 3000 TL,
 • 500 kilogram üzeri açık tütün yakalanan iş yerlerine ise 5000 TL ceza kesilmektedir.

Bu nedenle bir tütüncü dükkanı açabilirsiniz, içeride puro, nargile ve çeşitli kapalı paketteki sigaraları satabilirsiniz ancak açıktan tütün satışı yapmak yasaktır. Birçok lokasyonda açıktan tütün satan iş yerlerinin büyük kısmı bu cezaları göze alarak satış yapmaktadır. Zira bu işletmelerin elde ettiği yüksek kar marjları nedeniyle bu cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır.

BİLGİLENDİRME

Yeni İş Fikirleri platformu olarak bu rehber yasal düzenlemelere olan saygımız nedeniyle ayrıntılı bir şekilde hazırlanmamıştır. Tüm girişimci ve yatırımcılarımıza yasalara uygun ve büyüme potansiyeli yüksek iş fikirlerini öneriyoruz. Paketlenmiş dahi olsa sigara sağlığa zararlıdır ve açıktan satılarak herhangi bir denetime girmemiş tütün ürünlerinin sağlığa zararı büyük ihtimalle daha fazladır. Özellikle üniversite öğrencilerini hedef alan bu tür işletmeleri ihbar etmeniz, geleceğimiz olacak yeni neslin korunması için büyük önem arz etmektedir.

Karlı iş fikirlerine odaklanıyorsanız, hemen ana sayfamıza göz atarak birbirinden yüksek potansiyel içeren diğer iş fikirlerimize göz atabilirsiniz.

 • mavikorku
  4 yıl önce

  Son zamanlarda, sigara ürünlerine zam gelmesi ile insanlar tütüne yöneldiler. Tütünlerde eskisi kadar kötü değiller. Kötüleri de var ama iyileri eski sigaraları aratmıyor. Bunun için bir ara düşünmedik değil dükkan açma gibi v.s bu yazı yerinde olmuş.

  28
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Baya tutulan bir iş, kendim sigara kullanmıyorum ama ne zaman sigara içilen bir ortamda olsan naylon poşetlerden tütün çıkartılıyor. Vergilerden sonra çok insan tütüne yönelmiş durumda.

  29
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  Son gelen sarma sigara yasakları ile etkilenir mi? insanlar ağır vergi yükünden dolayı sarma tütün tercih ediyor. umarım işler yolunda gider.

  32
  yorum beğen
 • ertuğrul
  4 yıl önce

  yakın zamanda tütüncü dükkanı açacağız.aklımızda olan projelere ışık tuttu.bir nevi çeşitli fikirler edindik. gayet güzel bir yazı olmuş. teşekkürler yazı/fikir sahibine

  29
  yorum beğen
 • Burcu
  4 yıl önce

  Beşiktaş’da Tütün dükkanım var devrediyorum .Kirası uygun

  29
  yorum beğen
  • Can
   4 yıl önce

   Nasıl ulasabilirim size

   27
   yorum beğen
 • Fatih
  4 yıl önce

  Selamın aleyküm arkadaşlar tutunve nargile dükkanı açmayı düşünüyorum yasal yolu nedir bilen varmi

  22
  yorum beğen
 • Militan
  4 yıl önce

  Hem dükkan acmak mantıklı diyorsun spnunda da ihbar edin diyorsun. Hem açalım hem bi4birimizi ihbar mı edelim. Hiç faydalı bi yazı olmamış

  26
  yorum beğen