arama

Sektörlerin Önümüzdeki 5 Yıl İçin Büyüme Tahminleri

Dünyanın en büyük muhasebe, denetim, vergi ve yönetim danışmanlığı hizmeti sağlayan şirketi olan Deloitte, önümüzdeki 5 yıl için sektörlerin büyüme tahminlerini açıkladı. Sektör paydaşları üzerinden yapılan çalışma ile ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar, gelecek 5 yıl için iş dünyasındaki yaşanan değişimleri göz önüne seriyor.

Deloitte’nin sağladığı verilere göre, önümüzdeki 5 yıl içerisinde özellikle hizmet odaklı bazı sektörlerde ciddi küçülmeler beklenirken, Savunma gibi bazı kritik alanlarda önemli büyüme beklentisi yaşanıyor.

Deloitte Beklenti

Deloitte Beklenti Raporu (5 Yıllık)

KARAMSARLAR

Yayınlanan araştırmanın en dikkat çekici noktalarından biri, önümüzdeki 5 yıl için küçülme beklenen sektörler oldu. Karamsarlar başlığı altında toplanan sektörler arasında Türkiye’nin lokomotifi olarak görülen İnşaat sektörünün de yer alması, Türkiye için durumun önümüzdeki yıllar için pek parlak olmadığını ortaya koyuyor.

 1. İnşaat ve Gayrimenkul
 2. Turizm ve Otelcilik
 3. Otomotiv

TOPARLANMA BEKLEYENLER

Covid-19 pandemisiyle ciddi yara alan birçok sektörün ise önümüzdeki yıllarda yavaş da olsa toparlanması bekleniyor. Sektör temsilcileri tarafından paylaşılan veriler ışığında yayınlanan rapora göre, önümüzdeki 5 yıl içerisinde toparlanma beklenen sektörler:

 1. Ulaşım ve Lojistijk
 2. Endüstriyel Ürünler
 3. Akaryakıt
 4. Perakende
 5. Tüketici Ürünleri
 6. Enerji ve Tabii Kaynaklar
 7. Hızlı Tüketim Ürünleri
 8. Sağlık Hizmetleri

GÜÇLÜ ÇIKANLAR

Raporun en dikkat çekici noktalarından bir tanesi ise güçlü çıkanlar başlığı altında, önümüzdeki 5 yıl için ciddi büyüme beklentisi oluşturan sektörler.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde en ciddi büyüme beklenilen sektör Yazılım olarak ön plana çıkarken, Savunma Sanayi ve E-Ticaret sektöründe de gözler ışıldıyor.

 1. Yazılım
 2. Savunma Sanayi
 3. E-Ticaret
 4. Medikal Ürünler
 5. Teknoloji
 6. İlaç
 7. Telekomünikasyon