arama

Araç Kiralama Şirketi (Rent a Car) Nasıl Kurulur ?

araç kiralama
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Araç kiralama şirketi kurmak ile ilgili 2024 güncelliğinde rehber yazı hazırladık.

Türkiye, 83 milyonu aşan nüfusu ve yıllık 50 milyondan fazla gelen turist ile oto kiralama sektöründe büyük bir potansiyele sahiptir. Bu, ülkeyi oto kiralama (Rent A Car) hizmetleri için cazip bir pazar haline getirir.

Türkiye’deki oto kiralama piyasası, ulusal çapta faaliyet gösteren yaklaşık 15 şirket ve bir şehre özgü çalışan 50 binden fazla oto kiralama şirketi olmak üzere geniş bir yelpazeye sahiptir. Şirketlerin araç sayısı, sadece 2-3 araçtan başlayıp yüzlerce araca ulaşan filolara kadar değişiklik göstermektedir.

Oto kiralama işi, çok düşük sermaye bedelleri ile başlanabileceği gibi, daha yüksek sermaye yatırımları ile de genişletilebilir. Bu durum, sektöre giriş için çeşitli finansal engellerin ve fırsatların olduğunu göstermektedir.

Türkiye, oto kiralama sektörü için önemli bir potansiyel sunmaktadır. Sektöre giriş yapmayı düşünen girişimciler için, piyasa dinamiklerini ve yatırım gereksinimlerini iyi anlamak önemlidir. Bu analiz, Türkiye’deki oto kiralama sektörüne genel bir bakış sunmakta ve potansiyel işletme sahiplerine yol göstermektedir.

OTO KİRALAMA AÇMAK

Türkiye’de oto kiralama hizmeti vermek üzere bir şirket kurmak için spesifik bir belgeye ihtiyacınız yok. Bireysel veya anonim olarak mükellef olduktan sonra işletmenizi dizayn edip işe başlayabiliyorsunuz. Mükellef olmak amacıyla bir muhasebeci ile çalışmanızı öneririz. Zira, işletmenin devamlılığı için de zaten bir muhasebeci ihtiyacınız olacak.

Mükellef olduktan sonra İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberinde de değindiğimiz üzere esnaf odalarından birine kayıt olmanız da önemlidir.

Rent a car işletmelerinin ofisleri genellikle 30-40 metrekaredir. Ancak bu işletmelerin araçlarını bırakabilecekleri güvenli bir park alanına ihtiyacı olmakta. Bu iki veriyi de ele alarak uygun bir dükkan bulmanız gerekir. Ayrıca söz konusu dükkanın şehre yakın lokasyonlarda olması önemlidir. Eğer araçlar için şehrin popüler lokasyonlarda park alanına sahip bir dükkan bulamıyorsanız, araçları farklı bir park alanında tutabilirsiniz.

Araç kiralama hizmetini verdiğiniz işletmenin güzel bir dekorasyona ve müşterilerin oturabilecekleri yeterli alana sahip olması önemlidir. Çok boğucu bir ortam oluşturmayın, minimalist davranın.

ARAÇLARI SATIN ALMAK

araç kiralamak

Bir Rent A Car açmak için elbette sahip olmanız gereken en önemli şeylerden biri de araçlardır. İşletmede ne kadar araç bulunursa iş hacmi potansiyeli de o kadar yüksek olmaktadır. Ancak elbette çok sayıda araç barındırmak için de çok fazla sermayeye ihtiyaç duyulur. Ülkemizdeki Rent A Car işletmelerinin büyük bir kısmı 3-4 araç ile işe başladıktan sonra, bu araçlar üzerine çekilen krediler ile kısa sürede 10-20 araç sayısına ulaşmaktadır. Bu nedenle ilk etapta 3-4 araçlık bir sermaye bedeline ihtiyaç duyulacaktır.

Araç satın almaya odaklandığınız dönem, özellikle Dizel ve Otomatik araçlara yönelik bir planlama yapmanızı mutlaka öneririz. Ülkemizde en çok kiralanan araçlar Dizel – Otomatik özelliğine sahip araçlardır. En çok tercih edilen kiralama araçları ise Fiat-Hyundai ve Toyota olarak dikkat çekmektedir.

SİGORTA – KASKO

Ülkemizde Rent A Car işi yapacak olan işletme sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de sigorta ve kaskodur. Rent a car işletmesi açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların bu konuda mutlaka hassas olması önemlidir. Zira, ülkemizde araç kiralayan şahısların birçoğu bu araçlara zarar verebilmekte veya kazalara karışabilmektedir. Bu nedenle her araç için mutlaka sigorta ve kasko yaptırmanız gerekir. Her iki maliyet, genellikle araç kiralama işletmelerinin en yoğun dönemlik masrafları arasında yer almaktadır.

ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETİ AÇMANIN MALİYETİ

Daha önce de belirttiğimiz üzere bir araç kiralama şirketi açmak kolaydır. Ortalama olarak 10-20 bin liraya şirketi kurabilir ve bir lokasyonda dükkanınızı dizayn edebilirsiniz.

Önemli olan ve sermaye isteyen konu ise araçlardır. Eğer 1 araç alırsanız ortalama olarak 700 bin liralık ek sermayeye ihtiyacınız olacak. Aynı şekilde 10 araç almak isterseniz 7 milyon liraya yakın ek sermaye ihtiyacınız olacak. Ancak belirttiğimiz üzere, birçok araç kiralama işletmesi birkaç araç aldıktan sonra bu araçlar üzerine ipotekli kredi çekmekte ve kolaylıkla birkaç araç daha almaktadır. Elbette bu süreçte ek faiz maliyetleri ile karşılaşacağınızı unutmayın.

PAZARLAMA ve REKLAM

rent a car

Ülkemizde araç kiralama işletmelerinin iş hacmi düzenli olarak artmaktadır. Ancak her halükarda daha fazla iş hacmi elde edebilmek için pazarlama ve reklam çalışmaları yapmanız gerekir. Bunun için yerel düzeydeki TV-GAZETE-RADYO ve Billboard‘lara reklamlar verebilirsiniz. Ayrıca bir internet sitesi de açmanızı ve buradan da online olarak araç kiralama yapılabilmesini sağlamanızı mutlaka öneririz. Son olarak ulusal düzeyde oto kiralama hizmeti veren onlarca web sitesi bulunmaktadır. Bunlar belirli bir komisyon karşılığında, araç kiralama işletmelerine müşteri sağlamaktadır. Bu platformların tamamına üye olmanızı öneririz.

Ayrıca bir rent a car işletmesi olarak sosyal medyada da aktif olarak yer almanız önemlidir.

Sosyal Medya ile Araç Kiralama Pazarlaması için 5 İpucu

1. Tekrarlama

İnsanlar tarafından engellenmek istemiyorsanız, içeriklerinizi ve mesajlarınızı sosyal medya hesaplarında çok fazla tekrarlamamalısınız. Belirli ayrıntıları belirli aralıklarla yayınlamaya çalışın. İlgi çekici bir içerik yayınlamaya çalışın.

2. Yararlı Bilgiler Gönderin

Takipçilerinizin veya hayranlarınızın faydalı bilgiler alabilmesi için kiralama işinizle ilgili her güncellemeyi ve diğer bilgileri sosyal medyada paylaşmak çok önemlidir. Örneğin, yeni araçlarınız ve indirimleriniz hakkında bilgi paylaşın. Potansiyel müşterileriniz olabilecek kitlenize bu sayede daha kolay ulaşabilir ve ilgilerini çekebilirsiniz.

3. Kitlenizle konuşun

Sadece tweet atmak ve bir şeyler paylaşmak yeterli değil. Gönderilerinize gelen yorumları yanıtlayın, sorgularınızı takipe din ve işiniz hakkında yöneltilen sorulara cevap veerin. Müşterilerinize deneyimlerini sorun.

4. Sosyal Medya Facebook ve Twitter’dan daha fazlası

Sosyal medya sadece Facebook ve Twitter’dan ibaret değil. Bir araba kiralama işi için, sosyal medyanın geniş bir alan olduğunu ve kitlelerinizle bağlantı kurabileceğiniz çok daha fazla alan olduğunu bilmeniz önemlidir. Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Snapchat, Pinterest, StumbleUpon gibi platformların tamamında yer almaya özen gösterin.

5. Diğer Markaları Gözlemleyin

Rakiplerinizi ve sosyal medya etkinliklerini takip edin. Nasıl ve ne paylaştıklarına dikkat edin. Düzenli takipçilerini öğrenin ve onlara sosyal sayfalarınızı ve profillerinizi beğenme istekleri gönderin.

 • Kendi Arabanızdan Para Kazanmanın 5 Süper Yolu | Yeni İş Fikirleri 2022
  1 yıl önce

  […] Dünya genelinde kendi aracınızdan para kazanmanın en kolay aynı zamanda en çok kullanılan yollarından biri araç kiralamadır. […]

  8
  yorum beğen