arama

Dönerci Açmak: Nasıl Açılır ve Karlı mı?

döner salonu

Dönerci dükkanı açmak konusunda bilgilere ihtiyacınız varsa; rehberimizde bir dönerci dükkanı nasıl açılır ve karlı bir iş fikri mi hususlarında bilgi bulabilirsiniz. Rehberimiz aracılığıyla kendi dönerci işletmenizi kurmak için bir haftalık süreye ihtiyacınız olacak.

Türkiye’nin dünyaya kazandırdığı en önemli lezzetler arasında yer alan döner, girişimci ve yatırımcıların ilgisini de çekmeye devam ediyor. Son dönemde zincirleşme sayısı artan dönerciler arasına girmek ve bir dönerci açmak istiyorsanız; bu rehberde bir dönerci nasıl açılır, döner salonu için isim önerileri ve bu tür işletmelerin karlılığı hakkında en güncel bilgileri sağlayacağız.

Öncelikle bir dönerci açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların bir iş planı hazırlamasını mutlaka öneriyoruz. Bu sayede bir dönerci açmak isterken olası sürpriz konulara önceden hazırlıklı olma fırsatı elde edersiniz. Dönerci açmak birçok iş fikrine göre daha kolay gerçekleştirilebilen bir iş fikridir, ancak bu durum işe gerekli özeni göstermemenizi gerektirecek bir konu değil.

Türkiye’de gıda satan işletmelerin tamamının da yasalar çerçevesinde sıklıkla denetlendiğini belirtmekte yarar var. Bu nedenle öncelikle hijyen kurallarına uygun bir işletme açmanız gerektiğini belirtmekte yarar var. Bu tür işletmelerin daima kendi içerisinde bir denetime tabii tutulması gerektiğini unutmayın.

DÜKKANIN BULUNMASI VE KİRALANMASI

Bir dönerci açmak için yapmanız gereken ilk adım bir dükkan belirlemektedir. Yürüyüş yollarında, insanların yoğun olarak bulundukları alanlara yakın bir alanda minimum 50 metrekare bir dükkan bulmanızı öneririz. Eğer büfe tarzında ayak üstünde satış yapılacak bir alan düşünüyorsanız bu durumda dükkanın boyutu 10 metrekareye kadar da düşebilir.

Elbette bulunacak olan dükkan için tek şart bunlar değildir. Belediyeler belirli alanlar için dükkan kurulmasına ruhsat vermeyebilir. Bu nedenle belediyelerin ilgili şartlarına uygun bir alanın belirlenmesi gerekiyor. Dönerci açmak için belediyelerin talep ettiği belgelere göz atmanız gerekiyor.

DÖNERCİ RUHSATI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

döner

Türkiye’de belediyeler tarafından dönerciler Sıhhi Müessese olarak adlandırılmaktadır. Bu kapsamda Sıhhı Müessese ruhsatı almak için gerekli şartlar ve belgeler şöyledir;

 1. RUHSAT BAŞVURU BEYAN FORMU
 2. T.C. KİMLİK KARTI veya NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
 3. SİCİL NUMARASI KAYDI (Mali Hizmetler Müdürlüğü Gelirler Şefliği (Belediye))
 4. VERGİ LEVHASININ FOTOKOPİSİ
 5. TAPU FOTOKOPİSİ veya KİRA KONTRATI (Aslı veya Noter Tasdikli Sureti (Asıl Suretlerde Damga Harcı Makbuzu bulunacaktır.)) Kira Kontratı İŞ NEVİNE Göre Düzenlenecektir.
 6. SAĞLIK RAPORU ASLI (“Bulaşıcı Hastalığı Yoktur” ibareli )
 7. İMZA BEYANNAMESİ (Noter Tasdikli Asıl Suret)
 8. YERLEŞİM YERİ BELGESİ
 9. YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI ALIM veya DOLUM FATURASI
 10. İKİ (2) ADET VESİKALIK RESİM (Son Altı 6 (Altı) Ay İçerisinde Çekilmiş)
 11. ESNAF ODA KAYIT BELGESİ (Bağlı Olduğu İşkoluna Ait Esnaf Odasından)
 12. USTALIK BELGESİ (lokanta, pastane ve kuaförlerden istenir.)
 13. ÇALIŞMA İZİN BELGESİ (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınacaktır. Yabancı Uyruklulardan istenir.)

İlgili şartlara uygun bir dükkan belirlendikten sonra dükkanın kurulması ve sonrasında ruhsat için başvuruda bulunması gerekiyor. Belediyeler gıda satan işletmeleri sıklıkla denetlemektedir. Bu nedenle tüm şartlara uyabilecek bir dükkan belirlenmesi önemlidir.

DÜKKANIN KURULMASI

dönerci

Dönerci açmak nispeten kolay iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak bu adımda yapabileceğiniz 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Öncelikli olarak kendi markanızı mı kuracaksınız yoksa bir firmadan bayilik mi alacaksınız. Bu adım kritik bir konudur ve işletmenizin kısa ve uzun vadeli hedefleri için önemlidir.

Eğer bayilik alacaksanız muhtemelen işletmenizin kurulumu bayilik veren firma tarafından kurulacaktır ve bu adımı geçebilirsiniz. Ancak kendi markanızı kuracaksanız, bir dönercide bulunması gereken malzemeleri temin etmeli ve ya kendi başınıza ya da bir profesyonelden destek alarak bir dekorasyon yapmanız gerekir. Her halükarda harcayacağınız para birbirine yakındır. Ancak bir franchise alarak genellikle ana işletmenin tecrübe ve deneyimi ile reklamlarından faydalanırsınız. Ancak bunlar için de genellikle bir katılım payı ödersiniz.

DÜKKANDA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER VE FİYATLARI

Bir dönerci açmak için satın almanız gereken malzemelerin çoğunu genellikle her şehirde ilgili bölgelerde bulabilirsiniz. Ancak kendi tasarımlarınızı uygulamak için mobilyacılara ihtiyacınız olacak. Malzemelerin kaba taslak listesi ise;

 • 2 Adet döner ocağı (et ve tavuk için): 25.000 TL
 • Döner ocağı malzemeleri (ayak, bıçak, kürek vs): 1.000 TL
 • Alana göre olmak üzere 6 küçük masa: 2.000 TL
 • Alana göre olmak üzere 12 sandalye:  1.200 TL
 • Bulaşık malzemeleri: 800 TL
 • Mutfak malzemeleri: 2.000 TL
 • Banko: 500 TL
 • Dekorasyon malzemeleri: 4.000 TL
 • Diğer ihtiyaçlar (çöp, mutfak örtüsü, peçetelik vs): 2.000 TL
 • Tabela: 600 TL
 • Resmi işlemler: 1.600 TL

olmak üzere yaklaşık 60 bin liralık masrafınız oluşacak. Elbette bu tutar dükkanın boyutu ve dekorasyon için harcamak istediğiniz tutara göre büyük oranda değişiklik gösterecektir. Örnek olması açısından bazı döner salonlarının dekorasyonu için bile sadece 100 bin lira harcanabiliyor.

Tüm şartların uygun olması durumunda bir dönerciyi ortalama 3 gün içerisinde açabilirsiniz.

DÜKKANIN İŞLETİLMESİ VE PERSONEL SEÇİMİ

dönerci açmak

Bir dönerci salonunda ortalama olarak 4 kişi çalışmaktadır. Bu personelin en az 1’i en çok 2’si mutlaka döner ustası olmalıdır. Bu durumda her 2 ustanın da daha önce döner salonlarında çalışmış ve lezzetli bir döner çıkartabilecek kişilerden olması önemlidir. Döner ustaları standart asgari ücretin en az yüzde 50’sinden fazla maaş almaktadır.

Döner ustası olarak işe alınacak personelin hijyen kurallarına da dikkat etmesi ve prezantabl bir görüntüye sahip olması önemlidir.

Dükkanın işletilmeye başlatılması sürecinde en kritik süreçlerden biri de reklamdır. Dönerci salonu açıldığı gün mutlaka basit de olsa bir açılış düzenlenmelidir. Bu açılış insanların yeni bir dükkanın kurulduğu algısını kurmak için çok faydalı olacaktır. Bu sayede insanlar yeni bir lezzeti denemek isteyebilecek ve eğer memnun kalırlarsa devam edeceklerdir.

Açılış ile birlikte ilk etapta düşük bütçeler olmak üzere, yerel düzeyde reklam vermenizi öneriyoruz. Şehrinize yönelik gazete, radyo ve televizyonlara reklam verebilirsiniz. Ayrıca eğer varsa şehrinize yönelik sosyal medya hesaplarına da reklamlar vermeyi ihmal etmeyin, genellikle düşük bütçeli ancak yüksek etkileşimli reklamlar sosyal medya üzerinden gerçekleştiriliyor. Elbette bu reklamları bir kampanya üzerinden düzenlemeye özen gösterin.

Dönercilerde mutlaka ama mutlaka eve servis seçeneği de bulunmalıdır. Bu kapsamda ilk etapta bir ve işin artışına paralel olarak en az 2 motorlu veya bisikletli kurye istihdam etmenizi öneririz. Evlere ve iş yerlerine servis yaparken hızlı olmanızı mutlaka öneririz, bu tercih edilmeniz için en önemli kriterlerden biridir.

DÖNERCİ İŞİ KARLI MI?

döner dükkanı

Türkiye’de eğer çok lüks bir lokasyonda bulunmuyorsanız genellikle dönerci salonlarında kar marjı birbirine çok yakındır. Ortalama olarak et ve tavuk döner satışı yapan bir dönercide cirodan kar oranı yüzde 35 seviyesinde bulunur. Eğer ayran, kola ve su gibi kar marjı yüksek ürünlerin satışı fazlaysa bu durumda ciroda yüzde 10’luk ek bir artış da kaydedilebiliyor.

Bu kapsamda bir döner salonu karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

 • Esra
  4 yıl önce

  Bende atasehirdeyim geri donus saglarsaniz sevirimm

  30
  yorum beğen
 • İsmail Güler
  3 yıl önce

  Hatay Antakya’dan ben İsmail daha önce Denizli’de Hatay usulü döner dükkanı işlettim. Kendi ilinde dönerci işletmek isteyen bir kişi ile ortaklık düşünebilirim az maliyetle çok fazla kár elde edebilirsiniz ben kendim açmak isterdim açıkçası maddi durumum bina musade etmiyor kendi başıma acibilecek olsaydım Amasya Merzifon. Nevşehir Trabzon gibi illeri tercih ederdim. Özellikle bu illerden ortaklık düşünen varsa banaa ulassin

  27
  yorum beğen
 • Mustafa GÖLGE
  3 yıl önce

  Döner ustası değilim ama gerçekten kendime güveniyorum bu konuda. Öncelikle elektrikli bıçakla kesmeyi düşünüyorum. Kendi işyerimi açıp böyle sürdürmek istiyorum sizde olur mu şartlar nekadar uygun, bilgilendirirseniz çok sevinirim

  23
  yorum beğen
 • graliontorile
  1 yıl önce

  dönerci açmak mantıklı gerçekten

  17
  yorum beğen
 • Baba Döner Bayilik Şartları ve Bedeli | Yeni İş Fikirleri 2023
  1 yıl önce

  […] İNCELEYİN: Dönerci Açmak: Nasıl Açılır ve Karlı mı? […]

  13
  yorum beğen