arama

2024’te Çin’den Ürün Getirmek Karlı Mı?

çinden ürün almak

Çin’den ürün getirerek para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için hazırlanan bu rehber aracılığıyla kısa sürede Çin’den ürün getirmeye başlayabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Girişimciler ve yatırımcılar için odaklanılması gereken temel iş fikirlerinden biri de uygun fiyatlar ile Çin’den ürün getirmektir. Bu alanda başarılı olan girişimciler kısa sürede çok ciddi bir gelir elde edebiliyor.

Bu kılavuz aracılığıyla Çin’den nasıl ürün getireceğinizi ve hangi ürünleri getirmeniz gerektiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

NEDEN ÇİN MALLARI?

Dünyada en ucuz işçiliğin bulunduğu ülke olan Çin, dünyanın geri kalanı için üretim merkezidir.

Çin’de giyim dışında hemen hemen tüm kategorilerde çok ucuz fiyatlar ile ürün bulabilirsiniz. Dünya genelinde Çin ürünlerinin tercih edilmesinin ana nedeni genellikle fiyattır. Kalite, marka ve benzeri gibi unsurları Çin ürünlerinde bulmak nispeten zordur. Bu nedenle ana odak noktanız fiyat ise Çin ürünlerini tercih etmenizi öneririz.

ÇİN’DEN NASIL ÜRÜN GETİRİLİR?

çin fabrika ürün

Dünyanın üretim deposu olan Çin’den ürün getirmenin 3 ana yolu bulunuyor. Bunlardan birini tercih ederek toplu ya da perakende bir şekilde ürün getirebilir ve satışa sunabilirsiniz.

KENDİNİZ GİDEBİLİRSİNİZ

Çin hemen hemen her kategorideki ürünler için üretim konusunda dünyanın yıldız ülkelerinden biridir. Çin, işletmelerinin ana sorunu elbette global pazarda satıştır. Bu nedenle Çin’e giderek kolaylıkla işletmeler ile anlaşabilir ve ürün satın alabilirsiniz. Çince bilmenize veya Çin’i tam anlamıyla da bilmenize asla gerek yok. Çin’de bu konuda insanlara hizmet sağlamak ve danışmanlık vermek üzere on binlerce işletme bulunuyor. Birine giderek kolaylıkla yalnızca Türkçe bilerek bile hizmet alabilirsiniz.

Çin hükümeti sıkı politikalara sahiptir ve bu nedenle Çin’de kolay kolay dolandırılmazsınız.

ARACILAR İLE ANLAŞABİLİRSİNİZ

Çin’de dünyanın her yerine yönelik çalışan birçok ihracat şirketi bulunmaktadır. Bu şirketlerin genel amacı, dünyanın her yerinden ürün ihtiyacı bulunan şirketlere ürünleri en uygun fiyatlar ile temin edip; nakliye ettirmektir. Türkiye’de bile sayısız işletme bu aracılar ile çalışmakta ve Çin’e gidiş-dönüş masraflarından kurtulmaktadır.

Google’de “Çin Danışmanlık” şeklinde bir arama gerçekleştirerek, Türkçe olarak hizmet veren birçok danışmanlık işletmesini bulabilirsiniz (Reklam ve referans olmaması amacıyla bu desteği sağlamıyoruz). Yalnız bu işletmelerin ürünler için sağladıkları fiyatlar üzerinde ciddi kar marjları olabilir. Birkaç işletmeden fiyat almayı ihmal etmeyin.

ONLİNE OLARAK ALABİLİRSİNİZ

Çin’den toplu – ürün mal getirmenin bir diğer yolu da online alımdır. Çin e-ticaret platformlarını kullanarak birkaç tık ile kredi kartınız aracılığıyla ürün satın alabilirsiniz. Ülkemizde en çok tercih edilen bu platformlara ulaşmak için Ucuza Ürün Alabileceğiniz Çin Alışveriş Siteleri rehberini kullanabilirsiniz. Bu sitelerin büyük bir kısmında Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

Ancak online olarak ürün satın aldığınız zaman bu ürünler için gümrükte ekstra olarak vergi ödeyeceğinizi unutmayın. Eğer toplu ürün alıyorsanız, bir mali müşavirden danışmanlık almanızı mutlaka öneririz. Zira, bazı ürünler için uygulanan vergiler ürün fiyatlarının birkaç katından dahi yüksek olabilmektedir.

Eğer Çin alışveriş platformlarından online olarak ürün alacaksanız, ilk etapta ürünü denemek için bir veya birkaç tane satın alıp denemenizi mutlaka öneririz. Zaman sorunu yaşıyorsanız, ücretli kargo seçenekleri ile 5-6 gün içerisinde sipariş verme şansınız bulunuyor. Bu sayede doğru ve kaliteli ürünü alıp almadığınızı test etme şansınız olacak. Aynı anda birkaç farklı alternatif ürünü de deneyebilirsiniz.

ÇİN’DEN NE GETİRİLİR

Çin’den toplu ürün mal alımı yapacaksanız eğer öncelikli olarak hangi ürünü getireceğinize karar vermeniz gerekir. Eğer bir şirketiniz bulunuyorsa ve bu şirketiniz için alım yapacaksanız, muhtemelen bu ürünler bellidir. Ancak eğer e-ticaret veya doğrudan ticaretini yapacaksanız; birkaç fikir sağlamak istiyoruz.

2024 itibarıyla Çin’den en ucuz fiyatlar ile alabileceğiniz ve yüksek satış rakamlarına sahip ürün grupları;

 • Cep telefonu kılıfları
 • Akıllı cep telefonu tamir parçaları
 • Powerbanklar
 • Şallar
 • Arabaların her türlü parçası
 • Çakmaklar
 • Mause (Fare)
 • Klavye
 • Oyuncaklar
 • Drone
 • Ofis ekipmanları

ÇİN’DEN ÜRÜN GETİRMENİN YASAL SORUNLARI

Türkiye’de yasal prosedürler gereği Çin’den istediğiniz her ürünü satın alamazsınız. Bazı ürünlerin Türkiye’ye girişi dahi yasaktır. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, aşağıdaki kategorilerdeki ürünleri alırken mutlaka yasal olarak araştırma yapmanızı öneririz. Bu konuda da mali müşavirlerden destek alabilirsiniz.

 • Alkollü içecekler
 • Hayvan derileri (evcil olmayan)
 • Özel değeri bulunan eşyalar (örneğin sanat eserleri, antika eşyalar, değerli taşlar, altın ve gümüş)
 • Tehlikeli mallar/tehlikeli malzemeler
 • Silahlar
 • Kürkler
 • Fildişi ve fildişi ürünleri
 • Canlı hayvanlar
 • Para ve ciro edilebilir öğeler
 • Bozulabilir mallar
 • Bitkiler
 • Pornografik malzemeler
 • Tohumlar
 • Çok değerli pullar
 • Tütün ve tütün ürünleri

EN İYİ DOSTUNUZ ALIBABA

Çin’den herhangi bir kategoride toplu ürün almak istiyorsanız, en iyi satıcıları ve en iyi fiyatları bulmak üzere en iyi dostunuz Alibaba alışveriş sitesidir. Sadece Çin’in değil aynı zamanda dünyanın en büyük e-ticaret platformları arasında yer alan Alibaba’da aklınıza gelebilecek her türlü ürün için toplu satış yapan tedarikçilere ulaşabilirsiniz. Aliba’nın İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Hintçe, Rusça, Korece, Japonca, Arapça, Tayca, Türkçe, Felemenkçe, Vietnamca, Endonezyaca, İbranice dahil olmak üzere 17 dil desteği bulunmaktadır.

Alibaba aynı zamanda güvenli ödeme seçeneğine de sahiptir. Yani siz ürünü teslim alana kadar, yaptığınız ödeme doğrudan tedarikçiye verilmez. Bu ürünü aldığınızı belirttikten sonra ödeme tutarı tedarikçiye teslim edilir. Aynı zamanda gelen üründe sorun yaşarsanız bu sayede ürünü iade alıp kolaylıkla paranızı geri alabilirsiniz. Alibaba bu konuda eşsiz bir müşteri deneyimi sağlamaktadır.

Çin’den Ürün Getirirken Kargo Süreci Nasıl işler ?

Çin’den Türkiye’ye ürün ithal etme süreci, başarılı bir tedarikçi seçimi ve etkin bir lojistik planlama ile optimize edilebilir. Anahtar, kalite ve maliyet dengesini sağlayacak bir tedarikçi bulmaktır. Örneğin, 5000 ABD doları değerindeki bir ürün için hava yolu taşımacılığının maliyeti yaklaşık 1000 ABD doları iken, deniz yolu ile taşıma maliyeti 500 ABD dolarına düşebilir.

Hava yolu, zaman açısından avantajlı olmasına rağmen, deniz yolu büyük hacimli ve ağır yükler için daha ekonomik bir seçenektir. Deniz yolu ile gelen kargo ortalama 15-20 günlük bir süre içerisinde Türkiye’ye ulaşmaktadır. 

Gümrük işlemleri için gerekli olan belgeler, sevkiyat öncesinde hazırlanmalıdır. Ürünler Türkiye’ye ulaştığında, gümrükte incelenir ve vergilendirilir. Eğer ürünün CIF (Maliyet, Sigorta, Nakliye) değeri 6000 ABD doları ise, %20 gümrük vergisiyle birlikte 1200 ABD doları ödenmesi gerekmektedir.

Ürünlerin güncel durumunu takip etmek ve herhangi bir aksaklıkta hızlı hareket edebilmek için alıcıların kargo şirketi ile düzenli iletişim içinde olması önemlidir. İşlemlerin sorunsuz ilerlemesini sağlamak için etkili iletişim ve doğru belge yönetimi kritik öneme sahiptir. Çin’den Türkiye’ye ithalat sürecinde maliyet yönetimi ve süreç optimizasyonu, ticari başarının temel taşlarındandır.

 • Tarecha
  2 yıl önce

  Sizinle calismak istiyorum.

  15
  yorum beğen
 • Tarecha
  2 yıl önce

  Sizinle guzel bilgi ve egitim almak istiyorum

  16
  yorum beğen