arama

Yılbaşında Online Satışlarınızı Artıracak 5 Yol

pazarlama

Bir e-ticaret sahibi olarak önemli günlere yönelik önceden hazırlık yapmanız önemlidir. Doğru zamanda, doğru pozisyon almak çok değerlidir. Eğer başarılı olursanız, günlük rutininizi büyük ölçüde değiştirebilir ve ciddi satışlar elde ederek önemli bir motivasyon kaynağına sahip olabilirsiniz.

Tatil dönemi satışları her zaman önemlidir. Tüketiciler böylesine dönemde ciddi araştırmalar yapmaktan uzak olduğu gibi; bir şey satın almak için de genellikle “zorunlu” hissederler. Böylesine bir dönemde, e-ticaret platformunuzu ön plana çıkarmanız gerekir.

Covid-19 Pandemisi‘nin gölgesinde, bu yıl satışlar hiç olmadığı kadar aktif bir şekilde büyümeye devam ediyor. Yılbaşı döneminde de insanların evlerine kapanması ve e-ticaret satışlarına ciddi derecede yönelmeye devam etmesi beklenmektedir.

Durum böyleyken, online satışlarınızı artırmak için kullanabilecek 5 efektif yola göz atmanızı öneririz…

1. WEB SİTESİ OPTİMİZASYONU

Hangi sektörde olursanız olun, hızlı ve sorunsuz bir web sitesi deneyimi sağlamak önemlidir.

Web sitenizde gezinmek veya arama yapmak zorsa ya da yüklenmesi çok uzun sürüyorsa, müşteriler siteden ayrılacaktır.

Küçük işletmeler, bu kadar yoğun bir sezonda bu tür bir potansiyeli kaybetmeyi göze almamalıdır. Yoğunluğu göz önünde bulundurarak, web sitenizi her yönüyle optimize edin ve rakiplerinizden daha hızlı bir performans göstermesine odaklanın.

2. SEGMENTASYON

Pazarlamanın en önemli tekniklerinden birini oluşturur. Genel olarak segmentasyon, hedef kitleyi beklenti ve isteklerine göre küçük gruplarına ayırıp; her potansiyel kitleye farklı pazarlama çalışması yapılması anlamına gelir.

Segmentasyon genel olarak müşteri ve pazar olarak ikiye ayrılır. Eğer yılbaşı öncesinde bulunuyorsanız ve zamanınız yeterli değilse sadece birini seçmek mantıklı olabilir. Ancak zaman sorununuz yoksa, segmentasyonu başarılı olarak gerçekleştirebilmek için hem müşterileri ayrı ayrı değerlendirmek hem de pazarı ayrı ayrı değerlendirmeniz önerilir.

Segmentasyon odaklı olarak yapılacak pazarlama çalışmalarında verimlilik üst düzeyde bulunmaktadır.

3. SOSYAL MEDYA PAZARLAMA

Gün geçtikçe daha popüler hale gelen sosyal medya, pazarlama için en önemli kaynaktır. Doğru yapıldığı takdirde sosyal medya pazarlama aracılığıyla satışlarınızı büyük ölçüde artırma fırsatına sahipsiniz. Özellikle Yılbaşı gibi tatil dönemlerinde sosyal medyaya yönelik pazarlama çalışmalarını artırmanız gerekir.

Sosyal medya pazarlaması, müşteri odaklı olarak gerçekleştirilebilmesi nedeniyle maksimum verimlilik sağlar. Bu kapsamda, yılbaşı ile ilgilenebilecek olası müşterilerinizi hedefleyerek önemli bir reklam çalışması yapabilirsiniz.

4. DİJİTAL REKLAMLAR

Sosyal medya webin tamamı değildir. Sosyal medyanın dışında da devasa bir web ortamı bulunmaktadır. Büyük ve müşterilerinizin takip ettiği web sitelerine yönelik dijital reklam fırsatlarını da mutlaka değerlendirmenizi öneririz.

Örneğin, bir hamile giyim mağazasına sahipseniz; hamilelik ile ilgili web sitelerine doğrudan banner veya tanıtım içeriği odaklı reklamlar verebilirsiniz.

Reklamları web sitesinin olası potansiyeline göre değerlendirmek için istatistik verilerini mutlaka talep etmenizi ve kullanmanızı öneririz.

5. e-POSTA REKLAMLARI

E-posta reklamları, online pazarlama için önemli bir çalışma ortamı sağlar. Eğer bir e-posta listeniz yoksa, bu çok büyük bir kayıp; hemen web sitenize bir e-posta kayıt formu kurmanızı öneririz. Eğer bir e-posta bülteniniz varsa, bu listede yer alan müşterileri segmentasyon odaklı bir şekilde ayrı ayrı listelere bölerek, ilgilenebilecekleri en iyi ürünleri içeren bir e-posta almalarını sağlayın.

Tatil sezonunda e-postalar genellikle daha fazla okunur ve bu durum e-posta pazarlaması için harika bir ortam sağlamaktadır.