arama

Terra Luna Neden Düşüyor?

terra luna

Kripto para birimi Terra Luna, Çarşamba günü algoritmik stablecoin UST’nin kontrol edilememe fiyaskosunun ardından yüzde 99’un üzerinde değer kaybetti.

CoinMarketCap verilerine göre, kripto para birimi Terra Luna Çarşamba ve Perşembe günleri yüzde 99’un üzerinde düştü ve kripto para birimi 13 Mayıs 03:30 itibarıyla 0.01 dolardan işlem görüyor.

 

TOPLAM ARZ

Terra Luna’nın toplam arzı algoritmik olarak yükselişe geçmiş durumda. Coinin arzı 12 Mayıs 03.30 itibarıyla 600 milyara yükseldi. 04.00 itibarıyla toplam arz 1 Trilyon’a ulaştı.

 

DELİST EDİLDİ

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance ve Kucoin, Terra Luna işlemlerini durdurdu. Binance ek olarak UST işlemlerini de 13 Mayıs 03.49 itibarıyla durdurdu.

Binance, 12 Mayıs 03.58 itibarıyla UST/BUSD Futures işlemlerini de durdurdu.

Şirketlerden henüz konu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

 

Luna neden düştü?

Kripto para birimi, algoritmik bir stabilcoin olan UST’nin (Terra USD) kurtarma planının başarısız olması nedeniyle Çarşamba günü yüzde 90’ın üzerinde değer kaybetti. İlgili USDT kripto para biriminin sabitleştirilmesi sırasında yaşanan kayıplardaki artış Luna’daki düşüşün devam etmesine neden oldu. Aynı zamanda Terra Luna’nın henüz doğrulanmamış bir şekilde saldırıya uğradığı iddia edilmektedir. Şirketin saldırılara yönelik bir açıklaması henüz bulunmamaktadır.

Terra Luna ve UST İlişkisi

Terra ekosisteminin başarısı, UST’nin bir stabilcoin olarak benimsenmesine dayanmaktadır, bu nedenle LUNA jetonu ve UST ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. LUNA, UST’ye yatırım yapar ve UST’ye olan talep arttıkça para kaybeder. Columbus-5 gibi yükseltmelerden sonra, LUNA arzı uzun vadede ciddi şekilde deflasyona uğrayabilir.

Alternatif olarak, UST değişken olarak görülürse LUNA’nın değeri düşebilir. Solucan Deliği saldırısının ardından UST, sabitleyici özelliğini büyük oranda kaybetti ve bu durum da LUNA’nın değerinin hızla düşmesine neden oluyor.