arama

Yaşayan Bitkilerden Enerji Üretimi

ağaç elektrik
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Konu elektrik/enerji olduğu zaman yenilenebilir enerjileri kullanmak; yaşadığımız dünyaya yapabileceğimiz en iyi iyiliklerden biridir. Yenilenebilir enerji konusunda çalışan e-Plant şirketi ise yaşayan bitkilerden enerji üretimi fikri ile dünyayı çok daha iyi bir yere dönüştürmek için yoğun bir faaliyet gösteriyor.

Yenilenebilir enerji denildiği zaman herkesin ve haliyle işletmelerin de aklına ilk olarak güneş, su ve rüzgar enerjisi geliyor. Ancak Hollandalı e-Plant şirketi ise 2007 yılında Wageningen Üniversitesi tarafından geliştirilen “bitkilerden enerji üretimi” konusundaki fikri geliştirerek; bu konuda harika ilerlemeler kaydetti.

e-Plant uzmanları tarafından geliştirilen sistem sayesinde yaşayan ağaçlara hiçbir zarar verilmeden elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor. e-Plant bir ağaçtan ortalama olarak bir cep telefonunun şarj edilebilmesini sağladıklarını belirtiyor.

NASIL ÇALIŞIYOR

Bir bitki fotosentez yoluyla organik madde üretir. Bitki bu organik materyalin bir kısmını kendi büyümesi için kullanır, ancak bir kısmı kullanılmaz. Bu kalan kısım yerdeki köklerden atılır. Toprakta, bitkinin kökleri etrafında, organik materyali parçalayan bakteriler yaşar. Bu bozulma işleminde, elektronlar bir atık ürün olarak salınır. Şirketin sahip olduğu P-MFC teknolojisi ise bu salınan elektronları toplayarak elektrik enerjisine dönüştürür.

e-Plant şirketinin başardığı bu sistem önümüzdeki yıllarda ciddi düzeyde daha geliştirilebilir ve 10-20 ağaç ile bir evin elektrik enerjisinin elde edilmesi sağlanabilir.

GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLER

Dünyanın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri; fosil yakıtların yakında tükenecek olması. Aslında bir açıdan dünya için iyi bir durum! Ancak makinelerin dönmesi için fosil yakıtlar yerine alternatifler bulmak gerekir. Bir girişimci olarak yenilenebilir enerjiye yönelerek ciddi yatırımlar bulabilirsiniz.

Yenilenebilir enerji konusunda e-Plant kadar orijinal bir fikre sahip olmayabilirsiniz. Güneş, su ve rüzgar enerjisi bile başlı başına eşsiz fikirler sağlayabilir. Yapmanız gereken şey, her fikir için geliştirme fırsatlarını ele almak ve iyi bir iş planı hazırlayarak yatırımcı bulmak olmalı. Sermayeye sahip olmanız durumunda ise iyi bir araştırma ile kendi işletmenizi kurmak üzere harekete geçebilirsiniz.

 • Alp
  4 yıl önce

  FKB derslerim zayıf olmasına rağmen bu anlatım sayesinde anladım. Teşekkür ederim.

  27
  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  4 yıl önce

  Gerçekleştirilebilirse harika bir proje olacağını düşündüğüm olay. Bitkilerin fotosentez sonrası enerjjnjn bir miktarını toprağa yollaması ve bunu elektrik üretiminde kullanabiliyor olmak heyecan verici.

  26
  yorum beğen
 • Fatih Aksu
  4 yıl önce

  Bitkilerden enerji üretimi sağlanırsa, ağaç kesimleri biter sonunda

  27
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Yeni iş kurmak isteyen girişimciler için güzel bir yazı olmuş . Türkiye’de bu alanda pek çalışma olmadığı için geleceği parlak bir iş gibi gözüküyor

  23
  yorum beğen
 • Osman
  4 yıl önce

  Dünya ne kadar ilerliyor.Bitkiden enerji üretir oldu insan oğlu. Bilim kadar güzel bir şey yok bu dünyada.

  24
  yorum beğen