arama

Yardım İstemek Başarınızın Anahtarı Olabilir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Hepimiz biraz yardımla çok daha iyisini yapabiliriz. Ancak birçoğumuz yardım istemekten korkuyoruz ve bu hem kendimizi hem de işlerimizi geride tutuyor olabilir.

Bir iş kurmak söz konusu olduğunda yardım istemek kesinlikle faydalı olabilir. İşinizi geliştirmek için destek almanın ve kaynakları paylaşmanın ne kadar iyi olabileceğini bir düşünün. Özellikle ilk günlerden hayatta kalmak için büyüme zamanına kadar aynı anda devam eden yüzlerce işiniz olacaktır (ya da en azından olmalıdır).

Hedeflere ulaşma konusunda ne kadar düzenli ve katı olursanız, bina temeliniz o kadar iyi olur. Ne kadar meşgul olursanız, bir şeyleri unutma, duvarlara çarpma veya tüm önemli teslim tarihlerini kaçırma olasılığınız o kadar artar. Zaman çizelgesi hazırlamak için zamanınız olsa bile, son teslim tarihlerini ertelemek cazip gelebilir. Hedefleri taşımak, kaçırmak ya da kaçırdığınızı fark etmemek maliyetli olabilir ve fikirlerin hayata geçirilmesini geciktirir.

Acele etmek ya da hayati adımları atlamak hem yeni hem de köklü işletmelerde sıkça yapılan hatalardır, ancak yardım istemek ya da dış kaynak kullanmak ve bazı görevleri delege etmek sizi kurtarabilir. Eğer kaçırdığınız kendi teslim tarihlerinizse ve yalnız çalışıyorsanız, bunu bahane etmek ve motivasyon ve ivme kaybetmek kolaydır. Eğer başkalarının teslim tarihlerini kaçırıyorsanız, iş itibarınıza anlatılamayacak kadar zarar verebilir, hayati siparişleri, tekrarlanan işleri veya size pahalıya mal olacak teklifleri kaçırabilirsiniz.

Yardım istemek

Destek almak hiçbir şeyin atlanmamasını veya unutulmamasını sağlayacaktır. Ücretsiz olarak zaman ayırmaya hazır aileniz ve arkadaşlarınız yoksa bu şüphesiz paraya mal olacaktır. Yine de, bir çözüm paraya mal olabilir diye onu kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Yardım satın almak, uzun vadede size para kazandırabilecek yeni bir ivme kazandırabilir.

Her şeyin sizin omuzlarınızda olması da genellikle iyi bir fikir değildir, çünkü ara vermek ve yeniden şarj olmak neredeyse imkansızdır ve bunun bedelini eninde sonunda ödersiniz.

İşletmeler asla düzenli bir şekilde çalışmaz ve bir şeyden diğerine geçmez. Aynı anda çeşitli yönlerle hokkabazlık yapıyor olacaksınız. Unsurların sadece doğrusal olarak değil, aynı anda ve yanal olarak çalışması hayati önem taşır. Tekneyi ileriye taşımak için tüm küreklerin aynı hizada olması gerekir. Sonuçta, en iyi kürekçiler kazanmak için tüm kolların birlikte çalışmasının gücünü bilirler. Bir ekip olarak çalışmak işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar, bu nedenle yetki vermek ve başkalarının sizinle birlikte çalışacağına güvenmek tek gereken şeydir.

Bir araya gelmenin gücü

Yardım istemek kesinlikle zor olabilir, ancak bazen zor olan istemek değildir; asıl mesele yardımı kabul etmekte rahat olmaktır. Yardım isteyenler bile işi oluruna bırakıp gerçekten kabul etmekte ve mikro yönetim istemeden görevleri başkalarına emanet etmekte zorlanabilirler. Bazıları için bu, yardıma ihtiyaç duymanın, kendilerini yetersiz hissetmenin ya da hayal kırıklığına uğramış olmanın verdiği suçluluk duygusudur. Ancak, başarısızlık ve yetersizlik duygularını bir kenara itmek ve bazen işlerin fiziksel veya duygusal olarak başa çıkabileceğimizden daha büyük olduğunu kabul etmek hayati önem taşır. Ne zaman yardıma ihtiyacınız olduğunu bilmek ve bu konuda bir şeyler yapmak bir güç göstergesidir.

Ülkeler ve bireyler yardım sunmak ve almak için bir araya geldiklerinde daha başarılı olurlar. Güçlü Amerika Birleşik Devletleri’nin bile başkanı desteklemek için çalışan danışman ekipleri vardır. Başkan ülkenin yüzüdür, ancak işini yürütmek için danışmanlardan, yardımcılardan ve diğer alanlardaki uzmanlardan destek alır. Başkan aslında bir iş kuruyor ve bu işi büyütmek için kendisine en iyi şekilde yardımcı olabilecek kişileri kullanıyor.

Bir iş kurmak da hemen hemen aynıdır; tek başına zordur ve bazen tavsiyeye, desteğe ve daha fazla zamanı ya da uzmanlığı olan bir ekip arkadaşına ihtiyaç duyarsınız. Tüm iş alanlarında deneyimli olsanız bile, yine de herkesle aynı sayıda saat ve güne sahipsiniz.

Yardıma ihtiyacı olan kişilerle bağlantı kurmak

İş dünyasında, kültürümüz veya inançlarımız ne olursa olsun, dünyadaki bireyler ve işletmeler olarak temelde benzer endişelerimiz ve sorunlarımız olduğunu çabucak öğrendim. Yaşamdaki konumumuz veya servetimiz ne olursa olsun, bazılarını diğerlerinden ayıran şey, gerektiğinde yardım kabul etme becerileridir.

Bu bir zayıflık ya da etkili bir şekilde yönetememe işareti değildir. Bu, başkalarının işinize ve hayatınıza neler katabileceğinin farkında olduğunuzun ve bazı şeyleri sizin için yapmalarına izin vermeye hazır olduğunuzun bir işaretidir.

Sonu gelmeyen yapılacaklar listeleri oluşturmayı ve yapılacak işlerle uğraşmak için onları yapmaktan daha fazla zaman harcamayı geride bırakmalıyız. Eğer bu bir adım geri çekilmek ve yardımı kabul etmek anlamına geliyorsa, bu nasıl kötü bir şey olabilir ki? Size yardım teklif edilirse, “evet” demek işiniz, arkadaşlıklarınız, ağ kurma fırsatlarınız ve insanların sizinle birlikte başarınızın tadını çıkarması için birçok büyüleyici olasılığın önünü açabilir.

Özet olarak

Sık sık tekerlek üzerinde koşan hamster benzetmesini kullanırım. Bazen tekerlek çok hızlı çalışır ve düşerler. Hayat çarkında müzakere ederken, çark çoğu zaman başa çıkabileceğimizden daha hızlı hareket eder. Tökezlememeyi veya düşmemeyi hedefleriz, ancak çoğu zaman düşeriz ve bu da çoğu zaman tekerleği daha iyi idare etmek için yardım istememekten kaynaklanır. İhtiyaç duyulan tek şey yardımı kabul etmek olabilir.

İnanıyorum ki insanlığımız, kültürel normlarımızdaki, ahlak ve etik anlayışımızdaki ve önceki deneyimlerimizdeki farklılıkların kim olduğumuzu şekillendirdiğini görebilir, ancak bunları paylaşır ve başkalarına yardım edersek hepimiz öğrenebilir ve daha büyük şeyler başarabiliriz. Dolayısıyla kendinizi ister alt düzey bir işçi, ister bir milyarder ya da bir girişimci olarak görün, fark etmez. Mevcut yardımı kullanmak ve yardıma ihtiyacınız olduğunda sormak, aramızdaki farklılıkları azaltmaya yardımcı olacak ve aramızda sadece birkaç derecelik bir ayrım kalmasını sağlayacaktır.