arama

Vizyon ve Misyon Nedir: En Başarılı Türkiye Örnekleri

vizyon misyon
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Bir işletmenin kültürünü ve hedeflerini oluşturmak için vizyon ve misyon kritik öneme sahiptir. Doğru vizyon ve misyon ile işletmenizi bir üst segmente ulaştırma imkanı elde edebilirsiniz.

Vizyon genel olarak işletmenin gelecek için taahhüt ettiği ifadeleri içerirken; Misyon, işletmenin Vizyon’a ulaşmak için daha önce ve bundan sonra yapacaklarını içerir.

Genellikle belirli bir havayolunda mı uçarsınız? Kahvenizi her sabah aynı yerden mi alıyorsunuz? Şehir dışından gelenler bir öneri istediğinde belirli bir restoranı mı tavsiye ediyor musunuz?

Bunların genel sebebi aynıdır.

Markalara sadık kalmamızın en büyük nedenlerinden biri onların değerlerinden kaynaklanmaktadır. En iyi markalar fiziksel, duygusal ve mantıksal unsurları, müşterileri ve personeli için aynı ölçüde birleştirir. Müşterileriniz ve çalışanlarınızla başarılı bir şekilde bağlantı kurduğunuzda, çoğu size ömür boyu sadık kalabilir. Bu, marka için sağlam bir temel oluştururken genel karlılığınızı artırmanıza da büyük ölçüde yardımcı olur.

Ancak bu bağlantıya ulaşmak kolay bir iş değil. Yıllar boyunca temel değerlerine sadık kalarak, çalışanların ve müşterilerin gurur duyduğu bir şirket yaratmak için misyon ve vizyon gibi temel unsurlarınızı iyi şekillendirmeli ve onlara sadık kalmak için yoğun çaba göstermelisiniz.

VİZYON NEDİR?

Vizyon beyanı, şirketin misyonunu elde etmek için nerede olması gerektiğini ifade eder. Kısaca, şirketiniz dünyaya nasıl bir katkı sağlamayı amaçlıyor sorunun cevabı genel olarak vizyonunuzu açıklar.

Vizyon her zaman gelecekten bahsetmelidir. Eğer bir şirket olarak vizyonunuza ulaştıysanız artık yeni vizyon hazırlamanız önerilir. Elbette vizyon değişikliklerine sıcak bakmayan çok sayıda uzman bulunuyor. Bu nedenle vizyonunuzu hazırlarken daha kapsayıcı olmaya özen gösterebilirsiniz.

MİSYON NEDİR?

Misyon bir şirketin ne yaptığını açıklayan en önemli beyandır. Kısaca, vizyonunuza ulaşmak için ne yaptığınız veya ne yapacağınız ile ilgili açıklayıcı bir ifade olarak kullanılır. Misyon beyanını sadece müşterileriniz için kurgulamak bir hatadır. Misyon bir şirketin tüm paydaşlarını da yansıtacak ve onlara ilham verecek şekilde seçilmelidir.

VİZYON ve MİSYON HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Vizyon ve Misyon’u seçerken mutlaka kapsayıcı olmaya özen gösterin. Her iki ifade dünya üzerinde genellikle bir veya 2 cümle olarak seçilmektedir. Ancak özellikle misyonunuzu mutlaka detaylandırmaya özen gösterin. Net olarak bir veya 2 cümleyi “slogan başlık” olarak seçebilirsiniz.

Vizyon ve misyonunuzu belirledikten sonra bunu tüm müşterilerinizin ulaşabileceği yerlerde kullanın. Örneğin, sosyal medya hesaplarınızda, web sitenizde, blog yazılarınızda veya basılı içeriklerinizde.

Söz konusu vizyon ve misyon aynı zamanda bir kültür ve hedeftir. Hem kültürünüzü korumaya hem de hedeflerinize ulaşmak üzere çalışmalarınızı daima vizyon ve misyon çerçevesinde değerlendirin.

Bir şirket büyüdükçe amaçlarına ve hedeflerine ulaşılabilir ve bunlar da değişecektir. Bu nedenle, misyon ve vizyon ifadeleri, önceki hedeflere ulaşıldıkça işletmenin yeni kültürünü yansıtacak şekilde gerektiğinde revize edilmelidir.

VİZYON ve MİSYON ARASINDAKİ FARKLAR

Vizyon ve misyon birbiri ile aynı değil, birbirini destekleyen unsurlardır. Vizyon varmak istediğimiz hedefi gösterirken, misyon o yolda neleri yaptığımızı ve yapacağımızı anlatır. Vizyon her halükarda hedef odaklıyken, Misyon daha çok bulunduğumuz duruma yönelik atıfta bulunur.

Vizyon mu daha önemli yoksa misyon mu daha önemli diye her zaman tartışmalar yaşanmış ve yaşanmaya devam etmiştir. Temelde, her iki unsurun-beyanın da birbirinden bağımsız olarak ele alınması mümkün değildir. Bir işletmenin hedefi yoksa, o yolda yapacağını çalışmaları da belirsizdir. Aynı şekilde ne kadar yüksek hedefler konulursa konulsun, o hedefe ulaştıracak çalışmalara-yeteneğe-misyona sahip değilseniz; sadece lafta kalacaktır.

TÜRKİYE’DEN EN BAŞARILI VİZYON ve MİSYON ÖRNEKLERİ

Misyon ve vizyonunu en iyi şekilde aktaran Türk şirketleri ve STK’lar:

MEDİKANA

Vizyon:
Uluslararası platformda tanınan,dünya standartlarında,çagdaş yenilikleri takip eden ve yeniliklere öncülük eden,diger saglık kurulusları tarafından örnek alınan saglık kurumu olmak.Yurt içinde ve yurt dısında tüm hastalarımıza en yüksek kalitede eşit bakım hızmetı veren,hastalarımızın kendılerıne guven ıcınde hissettikleri ve tüm beklentilerinin karşılandıgı saglık kurumları zıncırı olusturmak.

Misyon:
Toplumun her kesiminden hastaya yüksek kalitede saglık hızmetı sunmak,saglık sektöründe iş imkanı yaratarak ülkemize hizmet etmek,personelimizin sürekli gelişmesını ve güven içinde mutlu çalışmasını saglamak.

KOÇFİNANS

Vizyon:
Müşterilerimize, hayallerine hızlı ve kolay ulaştıran yenilikçi finansal çözümler sunmak.

Misyon:
Finansman alanındaki tecrübemizi, girişimci ruhumuzla ve teknolojiyle birleştirerek;
Müşterilerimize yenilikçi finansal çözümler sunarak yaşam kalitelerini artırmak,
İş ortaklarımıza her alanda en iyi çözümleri geliştirerek iş hedeflerine ulaşmalarında destek olmak.
Çalışanlarımızın gelişimlerini destekleyerek, potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri iş ortamını yaratmak.

KIZILAY

Vizyon:
Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmak.

Misyon:
Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak.

ÇİMENTAŞ

Vizyon:
Pazardaki benzersiz konumumuzu ürün segmentasyonu ve iş çeşitlendirmesi ile korumak istiyoruz. Sürdürülebilir büyüme kabiliyetine sahip, çevreye saygılı ve yerel topluluklarla bütünleşmeyi teşvik eden çevik organizasyonumuzla değer yaratmak istiyoruz.

Misyon:
Büyümemizi ürünlerimizde Pazar liderliği ve iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi yoluyla geliştiriyoruz. Güçlü uzmanlığımız ve ekiplerimiz uyumu sayesinde en iyi fırsatları yakalamak üzere dinamik bir şekilde çalışıyoruz.

BANK POZİTİF

Vizyon:
Bankanın vizyonu, hedeflediği sektörlerdeki uzmanlığı ile kurumlar tarafından çalışılması öncelikli tercih edilen, geliştirdiği yenilikçi ve öncü iş modelleri ile teknolojiyi kullanarak bireysel kredi hizmetini bireylerin bulunduğu noktalara taşıyan, kendisini sürekli geliştiren uzman kadrosu, iş süreçleri ve organizasyon yapısıyla bütünleştirdiği ileri seviyede teknoloji kullanımı, sağlam finansal yapısı, etkin ve verimli çalışma prensibi ile sektöründe örnek gösterilen bir banka olmaktır.

Misyon:
Müşterilerinin yaşam ve iş kalitelerini yükseltmeye yardımcı olan yenilikçi ve modern yaklaşımlar geliştirmek yoluyla Türk Bankacılığı’na yeni bir boyut getiren ve uluslararası seviyede örnek gösterilen bir banka olmaktır.

YEŞİLAY

Vizyon:
Bağımlılıkla mücadelede ulusal ve uluslararası düzeyde öncü rol oynayan bir Yeşilay.

Misyon:
Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek ve bilimsel metotlar kullanarak tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar vb. bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur.

ALBARAKA TÜRK

Vizyon:
Dünyanın en iyi katılım bankası olmak.

Misyon:
Faizsiz bankacılık prensiplerine bağlı kalarak kurumsal değerlerimize ve bankacılık etik ilkelerine uygun bir şekilde; başarılarımıza katılan müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımızla ortak faydalarımızı paylaşarak, toplumun finansal ihtiyaçlarını karşılamaktır.

BİRİKİMEVİM

Vizyon:
Özgün ve köklü yapısıyla tasarruf bilincini daha geniş kitlelere ulaştıran ülkemiz ve dünyamız için değer yaratan bir kurum olmak.

Misyon:
İlkelerinden ve değerlerinden ödün vermeden hedefe giden yolda yılmadan çalışan bir kuruluştur.

TEB

Vizyon:
Orta ölçekli bankalar arasında lider olmak ve yenilikçi müşterilerine kaliteli hizmet, hissedarlarına ise sürdürülebilir kar yaratmaktır. TEB’in hem müşterileri hem de çalışanları için Türkiye’nin en yenilikçi ve en pratik bankası olması öngörülmektedir.

Misyon:
TEB hizmet mükemmeliyetine ve müşterilerine kendini adamış, tüm paydaşlarına aynı şeffaflık ile yaklaşan, işini tutkuyla icra eden, tüm riskleri izleyen ve yöneten, disiplinli, bilgi ve analize dayanan objektif bir kredi kültürüne sahip, hizmete odaklanmış, sürekli kendisini yenileyen profesyonel bir kadro ile dünya standartları üzerinde teknolojik bir altyapıyı barındıran, sürdürülebilir ve karlı büyümeye odaklı bir banka olarak hizmet vermeyi planlamaktadır.

TOFAŞ

Vizyon:
Müşteri beklentilerini şekillendiren ve gurur duyulan lider otomotiv şirketi olmak.

Misyon:
Toplumun mobilite ihtiyaçlarına en uygun ürün ve hizmetleri sunarak yaşam kalitesini yükseltmek.

ASELSAN

Vizyon:
Kuruluşundaki milli amacın gereklerini yerine getirerek; küresel pazarda paydaşları için yarattığı değerler ile sürdürülebilir büyümesini koruyan, rekabet gücü ile tercih edilen, güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir teknoloji firması olmak.

Misyon:
Elektronik teknolojileri ve sistem entegrasyonu alanında; Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere, yurt içi ve dışındaki müşterilerine katma değeri yüksek, yenilikçi ve güvenilir ürün ve çözümler sunmak ve Türkiye’nin teknolojik alanda dışa bağımlılığını azaltıp, küresel hedeflerine marka bilinirliğini artırarak ulaşan, halkına gurur veren bir savunma şirketi olmak.

TURKCELL

Vizyon:
Daha iyi bir gelecek için üstün dijital hizmetler

Misyon:
Sürekli geliştirdiğimiz yetkinliklerimiz ve güçlü ekosistemimizle, Türkiye’de ve dünyada müşterilerimizin dijitalleşme yolculuklarına değer katmak ve hayatlarını zenginleştirmek

KARSAN

Vizyon:
Global pazarlarda öncelikle tercih edilerek, ülkemizde sınıfındaki en değerli şirket olmak.

Misyon:
Dünya kara ulaşımı pazarında, müşteri ihtiyaçlarına yaratıcı, sürdürülebilir ve ilham veren çözüm ve öneriler sunmak.

misyon

SABANCI ÜNİVERSİTESİ

Vizyon:
Sabancı Üniversitesi, bilimde ve toplum üzerinde dönüştürücü etkileri olan yenilikçi araştırma ve eğitim faaliyetlerindeki öncü konumunu geliştirecektir.

Misyon:
“Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek” Sabancı Üniversitesi’nin misyonu, her alanda ve uluslararası düzeyde yetkin ve kendine güvenen bireyler yetiştirmek, yenilikçi ve disiplinler ötesi araştırmalarla doğa bilimleri ve mühendisliğin yanı sıra, insan ve toplum bilimleri ve yönetim bilimleri alanlarında bilginin üretimine ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

N11

Vizyon:
Türkiye’de ve bölgede e-ticaret sektörünün lideri olmak.

Misyon:
E-ticaret sektöründe hem müşterilere hem mağazalara yenilikçi hizmetler sunarak Türkiye e-ticaret sektörünün yeniden şekillendirilmesine öncülük etmek.

SABANCI HOLDİNG

Vizyon:
Farklılıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak

Misyon:
Rekabetçi ve sürdürülebilir büyüme potansiyeli olan “stratejik bir portföyü” paydaşlarına değer yaratacak şekilde yönetmek.

ENKA ENERJİ

Vizyon:
Güvenli, yüksek kaliteli ve uygun maliyetli inşaat projeleri tasarlamak, inşa etmek ve tamamlamak; müşterilerimiz ile birlikte anlaştığımız iş programına uymak; tüm bunları gerçekleştirirken, ENKA Çalışanlarının kariyer gelişimine yardımcı olmak.

Misyon:
Dünya genelinde hizmet veren mühendislik ve inşaat firmaları arasında en iyi ve yenilikçi firmalardan biri olmak.

MAKEL

Vizyon:
Kendini sürekli yenileyen ve geliştiren, maliyet odaklı bir yapı ile prensipleri ve iş ahlakını ön planda tutarak paydaşlarının memnuniyetini sağlayan, insan ve çevre sağlığını tehdit etmeden hayatı kolaylaştırıcı ürünler sunan bir firma olmak.

Misyon:
Elektrik ölçme, kontrol ve dağıtım sistemleri ile ekipmanları ve aydınlatma ürünleri konusunda Türkiye’de lider firma olmak, Asya, Avrupa ve Afrika’da bilinir bir marka haline gelerek sektördeki öncü firmalar arasında yer almaktır.

OYAK

Vizyon:
Üyelerinin beklentilerini göz önünde tutarak, karlı ve verimli yatırımlarla ülke ekonomisine katkıda bulunurken, OYAK’ı Türkiye ve dünyada güçlü ve örnek bir kuruluş olarak gelecek kuşaklara taşımak.

Misyon:
Tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu olarak, üyelerine yönelik yardım ve hizmetleri en üst standartlarda yerine getirmek, üye birikimlerini doğru yatırımlarla korumak ve sürdürülebilir şekilde büyütmek, üye memnuniyetini sağlamak.

KOLUMAN

Vizyon:
Müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımız için değer ve farklılıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak.

Misyon:
KMA Faaliyet alanlarımızda; Geniş hizmet ağımızla dürüst, güvenilir, şeffaf ve kaliteli hizmet sunan,
Çözüm ortağı olarak, beklentilerin üzerinde müşteri memnuniyeti sağlayan, Nitelikli ve motivasyona sahip çalışanların oluşturduğu, Yenilikçi ve sektörü iyi tanıyan rekabetçi yapısı ile sürdürülebilir büyümeyi amaçlayan bir şirkettir.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Vizyon:

Nitelikli araştırmalar yapan, bilgi ve yeteneklerini insanlık ve ülke yararına kullanan ve evrensel düzeyde fark yaratarak geleceğe yön veren yenilikçi üniversite olmaktır.

Misyon:
Ankara Üniversitesi, Cumhuriyetin ilk üniversitesi olma sorumluluğu ile; – eleştirel düşünebilen ve sorun çözebilen, kişisel ve mesleki alanda kendini sürekli yenileyen, doğaya duyarlı, farklılıklara saygı gösteren, yaratıcı bireyler yetiştirmeyi, – bilime ve sanata evrensel düzeyde katkı sağlayan, etik değerleri gözeten, disiplinlerarası araştırmalar yapmayı, – sosyal sorumluluk bilinci ile ülke sorunlarına duyarlı, kamu yararını gözeten yaşadığı kentin kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunan hizmetler sunmayı görev edinmiştir.