arama

Sevdiğiniz Bir İşi Bulmanın 7 Sırrı

mutlu iş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Hayat 8 saati sıkıcı bir şekilde geçirmek için çok uzun değil. İş hayatında mutsuz olan bir insanın, hayatının geri kalanında da mutlu olma şansı çok düşük. Üstelik son araştırmalar, çalışanların yaklaşık yarısının işyerinde mutsuz olduğunu gösteriyor.

Hayatımızı sürdürmek için belirli oranda para kazanmamız gerektiği açıktır ancak bu durum iş saatimizin tamamını sıkıcı görevler için harcamamız gerektiğini göstermiyor. Dünya gerçekten çok büyük ve birkaç yıl öncesine bile, çalışılabilecek çok daha fazla sektör ve iş fırsatı bulunuyor.

Kısaca, asla “sadece bu işi yapabilirim” demeyin, iş dünyası o kadar da küçük değil…

Peki, sevdiğimiz bir işi nasıl bulabiliriz? Başaranların sırları nelerdi…

1. Kendinizi Tanıyın

Yeni bir kariyere yönelmeden önce kim olduğunu, yaşam tarzınızı, hoşlandığınız şeyleri, önceliklerinizi ve sizi her sabah keyifle yataktan çıkarabilecek her şeyin farkında olmanız gerekir.

İşin üzücü tarafı, insanların büyük bir kısmı o kadar berbat işlerde uzun süre çalıştıkları için; iş dünyasından aslında tam olarak beklentilerinin ne olduğunu bile hatırlamıyor.

Öz farkındalık sevdiğiniz işi bulmanın ilk kuralıdır. Kim olduğunuzu tam olarak bilmiyorsanız, ne tür bir işe sahip olmanız gerektiğini de bulamazsınız.

2. Profesyonellerle Kaynaşın

Sosyal medyada komik bir şeyleri izlemek yerine alanında yetkin isimler ile sosyalleşmeye çalışın. Uzmanlaşmak istediğiniz ve sevdiğiniz iş alanında başarılı olan insanlarla iletişim kurmaya özen gösterin.

Profesyonelleri bulabileceğiniz en iyi platform ise Linkedln‘dir. Burada üyelik oluşturabilir ve alanınızda başarılı olan kişilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

3. Değer Katın

Sevdiğiniz bir işe karar verdikten sonra o iş düzeyinde nasıl bir fark oluşturabileceğinize karar verin. Örneğin, Çiçekçi açmak istiyorsanız, bu iş fikrini diğerlerinden farklı bir şekilde dönüştürmeye ve değer katmaya çalışın.

Bir şeyi herkesten farklı yapmaya mutlaka özen gösterin. Bu sizin ana ipucunuz olarak hayatınızın her alanında mutlaka sürdürülebilir olmalıdır.

4. Farklı Şeyler Deneyin

Sadece para için çalışmak, sürdürülebilir bir mutluluk kaynağı olamaz. Anlamlı bir iş fikri bulmak, hangi işin sizi mutlu edeceğini belirlemek için farklı şeyler denemeniz gerekiyor. Hangi fikirden, işten hoşlanacağınızı ancak bu şekilde daha hızlı ve efektif bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Sadece iş dünyası için değil kişisel zamanınız için de kullanılması gereken bir sırdır.

5. Başkalarının Hayatına Dokunun

Mutluluğun ana kaynaklarından biri de başkalarının hayatına dokunmaktır. Bir müzisyenin en büyük mutluluk kaynaklarından biri, başkalarının keyifle müziğini dinleyebilmesidir. Dolayısıyla iş dünyasında da bu kurala özen gösterin. Başkalarının hayatına dokunduğunuzdan emin olarak hareket edin.

Size gerçekten neyin ilham verdiğine dikkat edin. Size derin bir tatmin duygusu ve amaç veren nedir? Kendinizi canlı hissettirecek şey nedir?

6. Heyecan Duygusuna Odaklanın

Bugüne kadar bir işi yaparken hiç heyecanlı hissettiniz mi? O iş muhtemelen sizin için en doğru işlerden biriydi. Heyecan duygusu motive eder, sabah sizi daha erken bir saatte uyandırır. Heyecan genellikle neşe sağlar ve işinizi de sahiplenmenizi büyük oranda sağlayacaktır.

7. Kendi İşinizi Yapın

İş dünyasında başkaları için çalışmak belirli bir süreden sonra tatmin duygusu oluşturmayabiliyor. Muhtemelen siz de kendi işinizi kurmak için uzun bir süredir arayışlarda olabilirsiniz. Dolayısıyla daha mutlu olmak istiyorsanız, başkaları için çalışmak yerine kendi işinizi kurmaya odaklanabilirsiniz.

Kişisel markanızı ortaya çıkarmak ve kariyer hedeflerinizi tamamen kendi elinizde tutmak size daha fazla mutluluk sağlayabilir.

İNCELEYİN: İş Görüşmelerinde Başarılı Olma Rehberi