arama

Restoran Pazarlama için Yaratıcı Stratejiler

restoran
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Gıda sektörü başlı başına karlı bir sektör iken, doğrudan son tüketiciye hizmet ile birlikte verilen yemek işinin yapıldığı restoranlarda kar marjı çok daha yüksektir. Sadece Türkiye’de 200 bini aşkın restoran olduğu bilinmektedir. Peki bu kadar restoran arasında nasıl pazarlama ile ön plana çıkacağız? Hangi stratejileri kullanarak diğerlerinden bir adım öne çıkabiliriz?

Restoranınız için yaratıcı stratejileri bulmak için bir beyin jimnastiğine başlamadan önce, sizlere sağlayabileceğimiz fikirlere göz atmanızı öneririz.

1. BİR WEB SİTESİ OLUŞTURUN

Restoranınızı pazarlamanın en iyi yollarından biri, elbette bir web sitesine sahip olmaktır. Restoranınızı tanıtmanıza, yeni müşteri edinmenizde ve sadık müşterilerle bağlantı kurmanıza olanak tanıyan bir araçtır.

Harika bir restoran web sitesinde aşağıdaki temel unsurlar bulunmalıdır:

 • Renk bütünlüğü ve logo: Estetik açıdan hoş bir tasarım elde edin ve şık bir logo hazırlayın.
 • Etkileyici bir alan adı: Doğrudan restoran adınızı içeren bir alan adı edinin.
 • Hakkında: İyi bir hakkında sayfası oluşturun ve felsefenizi yazın.
 • İletişim: Restoranınızın adresini, telefon numarasını ve çalışma saatlerini listeleyin.
 • Menü: Satışları artırmak ve önerilen öğeleri vurgulamak için fotoğraf tabanlı menüler kullanın.
 • Rezervasyon formu: Ziyaretçileriniz web siteniz üzerinden bir masa rezervasyonu yapabilmelidir.

2. GOOGLE BENİM İŞLETMEM HESABI OLUŞTURUN

Bir Google My Business (Benim İşletmem) hesabı oluşturmak, restoranın adresini ve çalışma saatlerini ve menüsünü bulmak için yerel müşterilere ciddi düzeyde destek sağlar. İnsanlar çok yoğun bir şekilde Google’de etrafındaki işletmeleri arar ve bu listelerde yer almak için Google Benim İşletmem’e kayıt olmalısınız.

Google Benim İşletmem’e kayıt olmak kolay ve aynı zamanda ücretsizdir. Kolaylıkla işlemi yapabilmek için Google Benim İşletmem SSS sayfasına göz atın.

3. SOSYAL MEDYA

Sosyal medya, restoranınızı pazarlamak, mevcut müşterilerinizle bağlantı kurmak ve restoranınızı yeni kitlelere tanıtmak için mükemmel bir araçtır.

Instagram, Facebook, Twitter ve Pinterest gibi her büyük sosyal medya platformu için bir hesap oluşturup, profillerinizi tamamlayın.

Bu profillere küçük bütçeler ile reklam verebilir ve takipçi edinimini artırabilirsiniz.

Şık ve insanların beğenip paylaşabileceği yemek içerikli videolar ve fotoğraflar gönderin. Gelen tepkilere göre alternatif gönderiler oluşturun. Gelen yorum ve sorulara yanıtlar sağlayın, ara sıra müşterilerinizi sayfanıza çeebilecek yarışmalar ve çekilişler düzenleyin.

4. SPONSORLU REKLAMLAR VERİN

restaurant

Ücretli reklamlar, bir restoranı pazarlamanın başka bir harika yoludur. Google , Facebook veya Instagram reklamları ile çevrenizde restoran arayan müşterilere doğrudan ulaşabilirsiniz. Bu platformlardaki reklam seçenekleri arasında demografik ayarlar bulunmaktadır. Yani sadece Ankara’nın Çankaya ilçesindeki insanlara reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Restoranınıza yönelik online reklamları kullanırken, mümkün mertebe spesifik olarak düşünün. Böylelikle sizinle ilgilenemeyecek insanlara reklamların gösterilmesini ve daha fazla para harcamayı engelleyin.

5. E-POSTA PAZARLAMASI

McKinsey , e-posta pazarlamasının yeni müşteriler kazanmak için diğer kanallara göre 40 kat daha etkili olduğunu bildiriyor. Dahası, bir DMA raporuna göre , e-posta pazarlamasının ortalama yatırım getirisi, harcanan her ABD doları için 32 ABD dolarıdır.

Veriler daha çok ABD bazlı olsa da, ülkemizde de en çok kullanılan etkili pazarlama yöntemlerinden biri şüphesiz e-posta pazarlamasıdır.

Bu nedenle oluşturduğunuz e-posta kayıt formları aracılığıyla elde ettiğiniz müşterilerinize -onları sıkmayacak- düzeyde e-postalar gönderebilir ve kendinizi hatırlatabilirsiniz. E-postaların rahatsız edici olmasını engellemek için kampanya ve indirimlerinize odaklanabilirsiniz.

6. DAĞITIM PLATFORMLARINA KATILIN

Ülkemizde Yemeksepeti, Glovo, Tıklagelsin, AdreseYemek gibi platformlara mutlaka kayıt olun. Yüzde 10 civarında bir komisyon bedeli ile bu platformlar sizlere hayal dahi edemeyeceğiniz kadar müşteri gönderebilir.