arama

Pandemi’de Yapılabilecek 7 İş Fikri

covid 19 iş fikirleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Pandemi şartlarının halen iş dünyasını zorladığı dönemde girişimci ve yatırımcı olarak iş fikri fırsatları halen devam ediyor. Pandemi korumalı olarak lanse edilen ve hatta Pandemi sayesinde daha fazla iş imkanı elde edebilecek birçok iş fikri bulunmaktadır.

Pandemiye dayanıklı bir işletme, bir pandeminin getirdiği ekonomik sıkıntılara dayanabilir ve yine de pazardaki güçlü konumunu koruyabilir. Pandemi korumalı iş fikirlerinde ürün ve hizmetleri müşterilere ulaştırmak için internet kullanılmaktadır.

1. Çevrimiçi Market

Çevrimiçi bir bakkal veya market, müşteriler için kolaylık ve hız sunar. Dışarı çıkmanıza, market koridorlarında yürümenize ve tezgahta sıraya girmenize gerek yok. Sadece telefonunuzdan birkaç tıklama ile farklı ürün kategorilerine göz atabilir, bunları sepetinize ekleyebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf sağlar, bu nedenle market sahipleri ve market satıcıları da ürünlerini çevrimiçi satmaya başladılar. Siz de işletmenize paralel veya sıfırdan bir çevrimiçi market işini başlatabilirsiniz.

2. e-Ticaret

Pandemi şartları nedeniyle genellikle tüm işletmeler karantina çerçevesinde hizmetlerini durdurmak zorunda kalıyor. Ancak birçok ülkede kargo ve e-ticaret hizmetlerine izin verilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken şey bir e-ticaret işi başlatmaktan öte değildir.

Kendi işletmenize bağlı veya yine sıfırdan olacak şekilde ürün ve hizmetlerinizi online dünyaya açabilirsiniz. Üstelik yüksek personel masrafları, kira, elektrik, su gibi faturalarınız olmaz. Ayrıca 7 gün 24 saat hizmet verme kapasitesine sahip olursunuz.

3. Yiyecek ve İçecek Dağıtım Hizmeti

Son yıllarda hızlı bir büyüme evresi gösteren yiyecek ve içecek dağıtım hizmet işletmeleri pandemi ile birlikte tam anlamıyla talep patlaması ile karşılaştı. Tüketiciler evde kaldıkça ve restoranlar sınırlı bir hizmet vermeye devam ettikçe talep artışının sürmesi beklenmektedir.

Pandemi sonrası gelecekte işler normale döndüğünde, yiyecek ve içecek dağıtım hizmetleri pek çok hane için normal bir şey olmaya devam edecek.

4. Mobil Kahve – Çay Dükkanı

Cafelerin yasak olduğu pandemi döneminde düşük sermaye ile başlanabilecek iş fikirleri arasında yer alıyor. Sınırlı yürüme fırsatına sahip tüketiciler için ayaküstü çay ve kahve tüketimi imkanı sağlanmaktadır.

Pandemi döneminde yapılabilecek karlı iş fikirleri arasında yer alıyor.

5. Nakliye ve Teslimat Hizmeti

Pandemi döneminde en fazla iş yoğunluğu nakliye, teslimat ve kargo hizmetlerinde yaşandı. Bu alanlarda hizmet veren çok sayıda işletme artan iş yükünü işletmeyi büyütmek için önemli bir fırsat olarak değerlendirdi. Kargo sektöründe orta ve büyük sermayeler ile giriş yapılabilecek çok sayıda iş fikri bulunmaktadır. Bireylerin ve işletmelerin malları taşımak için ihtiyaç duyduğu temel bir hizmet olarak nakliye hizmetine odaklanarak kendi işletmenizi kurabilirsiniz.

6. Para Transferi / Havale / Fatura Ödeme Hizmeti

Özellikle internet bankacılığı hizmetini kullanmayanlar için son dönemde elzem bir iş fikri olarak ön plana çıkıyor. Düşük sermaye bedelleri ile kurulabilen bu iş fikrinde, tüm faturalar için hizmet vererek kısa sürede ciddi cirolara ulaşmak mümkün.

Çalışmaya başlamak için çok fazla gereksinim gerekmez (Yalnızca bir bilgisayara veya tablete, yazıcıya ve bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır).

7. Temizlik Hizmetleri

Pandemi ile birlikte hijyen çok daha kritik bir konu haline geldi. Özellikle Covid-19’un sağlıksız ortamlar için ciddi tehdit oluşturması ile birlikte her türlü temizlik hizmetine olan talepte artış yaşandı.

Evler, ofisler, kurumlar için temizlik hizmeti sağlamak üzere kendi işletmenizi kurabilirsiniz. Online reklam fırsatlarını değerlendirebilir ve bir ofis açmadan bile bu işi rahatlıkla yürütebilirsiniz. Önemli olan en az 3 kişilik bir ekip oluşturabilmekten geçiyor.

 • Ozge Kacmaz
  3 yıl önce

  Merhaba,
  Universite mezunuyum.Cocugum oldugu icin ve pandemi sebebiyle evden calismak istiyorum.

  Tesekkurler

  19
  yorum beğen