arama

Pandemi Sonrası Para Kazandıracak 10 İş Fikri

iş fikirleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Covid-19 pandemisinin 2021 yılı itibarıyla özellikle Kuzey Yarım Küre’deki ülkelerde ciddi oranda kontrol altına alınmış olması bekleniyor. Henüz Mayıs ayında olduğumuz bu günlerde bile dünyanın birçok ülkesi eski normale dönmeye başladı. Ancak, bu durum insanların pandemi endişelerinin sona erdiğini ortaya koymuyor. Dolayısıyla Pandemi sonrası iş fikirlerini değerlendirmek için 2021 yılını beklememiz gerekebilir.

İş dünyası hiçbir zaman durağan değildir. İster bir salgın hastalık, isterseniz de küçük bir moda değişimi olsun; dünya hızla değişiyor ve para kazanmak için değişime ayak uydurmanız gerekiyor. Şüphesiz son 100 yılda 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra dünya için en karanlık dönem yaşanıyor. Peki Covid-19 bittikten sonra hangi iş fikirleri hızla parlayacak ve yatırımcılarına para kazandıracak?

En iyi 10’unu sizler için derledik.

1. TURİZM

Pandemi sonrasında dünyanın hemen hemen her lokasyonunda en hızlı yükselişe geçecek olan sektör turizmdir. Tam anlamıyla devasa bir sektör olan turizm sektöründe küçük, orta ve büyük sermaye sahipleri için sayısız iş fırsatı vardır. Üstelik pandemi sonrasında sezon algısının en az bir yıl ortadan kalkması bekleniyor.

Turizm sektöründe para kazandıracak sayısız iş fikri vardır. Yerli veya yabancı turistin olduğu her noktada önemli katma değer fırsatı bulunmaktadır. Otel açmaktan, küçük bir yöresel butik mağazasına kadar geniş yelpazeli bir iş alanıdır.

2. BAKIM – ONARIM

Pandemi sırasında insanlar evlerindeki tüm bakım – onarım ihtiyaçlarını erteledi. Gerek “önemsiz” görülmesi, gerekse de “salgın korkusu” nedeniyle bu hizmetlere olan taleplerde ciddi düşüş yaşandı. Basit bir şekilde tamir, boya, çerçeveleme, dizayn ve benzeri tüm bakım onarım hizmetlerine yönelik ciddi talep artışı beklenmektedir.

3. CAFE

Yaklaşık 15 aydır evlerinde hapsolan insanların, pandemi sonrasında uzun bir süre evlerinden mümkün mertebe uzak kalma arzusuna sahip olması bekleniyor. Cafeler bu konuda biçilmiş bir kaftan. Üstelik cafe sektöründe yer alan küçük, büyük işletmelerin birçoğu pandemi sırasında kapandı. Dolayısıyla sektördeki rekabet durumunun da bir nebze olsun azaldığını belirtmekte yarar var.

4. SİNEMA SALONU

Sinemada güzel bir film izlemeyi özlediğinizi biliyoruz! Tıpkı diğer milyonlarca insan gibi.

Sinema salonu açmak yüksek sermaye talep eden bir iş fikridir. Ortalama olarak 2 milyon liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır. Normal bir dünya düzeninde işin amorti süresi ise 17 aydır.

5. FİTNESS – SPOR SALONU

Pandemi nedeniyle evlerimizde hapsolmanın ciddi bir etkisi de kilolar oldu. Spor salonu açmak pandemi sonrasında değerlendirilebilecek en iyi iş fikirlerinden biridir. Ancak spor salonu açmak istiyorsanız, pandemi sonrası açılışa mutlaka doğrudan hazır olmanız gerekiyor. Sektör uzmanları, spor salonlarının açılmasındaki ilk hafta ciddi bir iş yoğunluğu beklemektedir.

Fitness – spor salonu sektöründe de pandemi nedeniyle çok sayıda işletme kapılarını kapattı. Sektördeki rekabet durumunda önemli bir gevşeme var. Üstelik pandemi sonrasındaki salgın kontrol harcamaları nedeniyle fiyatlarda önemli düzeyde yükseliş beklenmektedir.

6. AÇIK HAVA ORGANİZASYONU HİZMETLERİ

Pandemi sonrasında insanların açık havaya daha fazla ilgili olacağı yadsınamaz bir gerçek. Özellikle festival, konser veya çeşitli amaçlarla gerçekleştirilecek olan açık hava organizasyonlarına yönelik talepte artış beklenmektedir. Bir organizasyon işletmesi açmak için en iyi zaman!

7. ORGANİK TARIM

Pandemi dünya genelindeki sağlık endişelerini büyük oranda artırdı. Dolayısıyla insanlar daha sağlıklı olduğuna inandığı ürünlere yönelik ilgisini artırmış durumda. Ülkemizde zaten son 8 yıldır önemli bir yükseliş yaşayan organik tarım sektörünün, pandemi sonrasında tüm zamanların en yüksek büyümesi beklenmektedir.

Organik tarım sektörü kapsamlı bir iş fikridir ve başlangıç için ortalama 300 bin liralık yatırım sermayesi ihtiyacı vardır.

8. SOSYAL MEDYA AJANSI

Corona ile birlikte basılı reklam ve yayın organlarının hızla güç kaybettiğini gözlemledik. Birçok işletme artık tüm reklam harcamalarını ve basın işletmeleri de yayın hizmetlerini artık sosyal medya odaklı bir hale getirdi. Dolayısıyla sosyal medya ajanslarının daha fazla büyüdüğü bir dönem yaşandı. Covid-19 pandemisi sonrasında da alışkanlıkların büyük oranda bireylerin hayatına dokunması beklenmektedir.

Sosyal medya ajansı açmak için çok büyük sermaye tutarlarına ihtiyacınız yok. Eğer sektör deneyimine sahipseniz ve teknik olarak donanımlı biriyseniz kendi başınıza dahi kurabilir ve iş almaya başlayabilirsiniz.

9. MEDİTASYON MERKEZİ

Salgının bir diğer kritik sonucu ise tam anlamıyla psikolojik bir çöküş yaşatması oldu. Psikologların ve psikiyatrların dışında meditasyon merkezlerinin de pandemi sonrasında yoğun bir iş hacmine ulaşması beklenmektedir. Türkiye’de de son yılarda önemli bir yükseliş yaşayan sektörlerden biri olarak ön plana çıkıyordu. Özellikle Güneydoğu Asya odaklı meditasyon türlerine yönelik hizmet sağlayan profesyonel bir işletme kurulabilir.

10. DÜĞÜN HİZMETLERİ

Yaklaşık 17 aydır ülkemizde dilediği üzere bir düğün yapan insan sayısı pek çok az. Pandemi sonrasında ciddi düzeyde bir düğün hizmeti talebi beklenmektedir.

Düğün sektöründe ilginizi çekebilecek iş fikirleri:

 • Düğün Fotoğrafçılığı
 • Organizasyon
 • Düğün Salonu Hizmeti
 • Gelinlik
 • Kına
 • Davetiye
 • Çiçekçilik