arama

LUNA Airdrop ve LUNC Hakkında Bilinmesi Gerekenler

terra luna
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Terra, oylamanın kabul edilmesinin ardından Medium hesabından yaptığı paylaşımla Airdrop detaylarını açıkladı.

Terra tarafından yapılan açıklamaya göre, 27 Mayıs 2022 tarihinde, koşulları sağlayan LUNA ve UST sahiplerine yeni LUNA token airdrop’u gönderilecek.

Sistemin aldığı anlık görüntüler, “Saldırı öncesi” ve “Saldırı sonrası” olmak üzere ikiye ayrılıyor. 7 Mayıs günü TSİ 17:59:37’de “Saldırı öncesi”, 26 Mayıs TSİ 22:59:51’de ise “Saldırı sonrası” anlık görüntüleri alınıyor. Yani bugün belirtilen saate kadar alınacak LUNA’lardan bile airdrop elde edenler olabilir.

LUNA 2.0’a geçilmesiyle birlikte eski blockchain’in adı Terra Classic, eski token’ın adı LUNA Classic (LUNC) olarak değişecek. Yeni token ve blockchain’in ismi ise şu anki gibi olacak.

Alınacak token airdrop’ları;

  1. Saldırı öncesi alanlar
  2. Saldırı sonrası alanlar

olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşecek.

  • Yeni çıkarılacak token arzının %35’i saldırı öncesi LUNA sahipleri için (stake’ler dahil) gönderilecek. 10 bin LUNA’dan az cüzdanlara başlangıçta %30’u geri kalan %70’i ise 2 yıllık süreç içerisinde dağıtılacak. 10 bin LUNA ile 1 milyon LUNA arasında token bulunan cüzdanlara ise 1 yıl bekleme süresinin ardından 2 yıl içerisinde dağıtılacak. 1 milyondan fazla LUNA bulunduran cüzdanlara ise 1 yılın ardından 4 yıl içerisinde dağıtılacak.

Saldırı sonrası LUNA alanlar için ise kaç adet olduğu fark etmeksizin yeni token arzının %10’luk kısmından aldığı payın %30’luk kısmı ağ başlatıldığında gönderilecek yine aynı şekilde geri kalan kısmı 2 yıl içerisinde cüzdanlara ulaşacak.

Başlangıçta açılacak kısım 27 Mayıs tarihinde alınan cüzdan adresine gönderilecek. Geri kalan kısımda belirtildiği gibi 2 ya da 4 yıllık süreç içerisinde cüzdan adreslerine dağıtılacak.

Örnek;

Ahmet cüzdanında, saldırı öncesinde 200 LUNA ve 4800 Terra USD (UST) bulunduruyordu. Saldırı sonrasında ise 1000 LUNA ve 2000 UST ekleme yaptı. Ahmet’in saldırı öncesi ve saldırı sonrası satın aldığı kripto paralar ayrı ayrı değerlendirilecek. Yeni çıkarılacak token’ın arzı 1 milyar olarak açıklandığından %35’i olan 350 milyon adet LUNA ilk etapta dağıtılacak. Bu sebeple saldırı öncesi LUNA’nın 350 milyon arzı olduğunu var sayarsak, 200 LUNA bulunduran Ahmet’in,%30’luk payı yani 60 adet yeni LUNA’sı 27 Mayıs tarihinde gönderilecek ve geri kalanı 2 yıllık süreçte cüzdanına ulaşacak.

Luna, yaptığı airdrop’u mümkün oldukça çok sayıda yatırımcısına dağıtmak istediğini belirtti.

BINANCE’DE İŞLEMLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Binance’den yapılan açıklamaya göre,

  • LUNC/BUSD ve USTC/BUSD spot ticaret çiftleri için ticaret, 2022-05-30 tarihinde Türkiye saati ile 06:30’da açılacak.
  • LUNC ve USTC para yatırma ve çekme işlemleri 2022-05-30 tarihinde Türkiye saati ile 06:45’te devam edecek