Küresel Fonların Altın Yatırımında Rekor

altın

Geçtiğimiz yıla ilişkin bir rapor yayınlayan Dünya Altın Konseyi (WGC), küresel yatırım fonlarının altın yatırımında rekor kırıldığını belirtti.

Dünyada altın ile ilgili resmi verileri yayınlayan en önemli kurum olan Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) 2019 raporuna göre, küresel yatırım fonlarının yeni altın talebiyle birlikte altın rezervi tüm zamanların rekorunu kırdı. Rapora göre, geçtiğimiz yıl küresel fonlar 400 ton yeni altın yatırımı yaparak bünyelerindeki altın miktarını 2.8 bin tona çıkardı. Söz konusu altın yatırımlarının 2019’daki brüt karı ise yüzde 19’u aştı.

Uzmanlar, yatırım fonlarının yeni altın talebini ticaret savaşlarına ve siyasi belirsizliklere bağlarken, birçok analist söz konusu gelişmelerin 2020 yılında da büyük ölçüde piyasaları etkileyebileceğini belirtiyor.

EN ÇOK ONLAR ALDI

Küresel yatırım fonları arasında geçtiğimiz yıl en çok altın satın alan fonların ana merkezi ise Kuzey Amerika oldu. Batı fonları 2019’da toplam 206 ton yeni altın satın aldı. Kuzey Amerika’dan sonra en çok altın yatırımı yapan fonların merkezi ise Avrupa oldu. Avrupa fonları geçtiğimiz yıl 188 ton yeni altın satın aldı. Asya fonlarında ise geçtiğimiz yıl bir artış yaşanmadı. Asya’da altın yatırımları yüzde 0,1 oranında düşüş gösterdi.

Yazar: Ferhat Arslan