arama

Kendi İşini Kurmak İsteyenlerin 9 Net Avantajı

kendi işini kurmak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Kendi işini kurmak isteyenler, birçok avantaja sahip olabilirler. İşte kendi işini kurmanın bazı faydaları:

 1. Kendi zamanınızı yönetebilirsiniz: Kendi işinizi kurduğunuzda, çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu da size daha fazla esneklik ve özgürlük sağlayacaktır.
 2. Kişisel tatmin: Kendi işinizi kurmak, kendi hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Bu da büyük bir kişisel tatmin sağlayacaktır.
 3. Karar alma gücü: Kendi işinizi kurarak, tüm kararları siz verebilirsiniz. Bu da size daha fazla özgürlük ve kontrol sağlayacaktır.
 4. Gelir potansiyeli: Kendi işinizi kurmak, gelirinizde sınır olmadığı anlamına gelir. Başarılı bir işletme, yüksek kar marjlarına sahip olabilir ve size iyi bir gelir kaynağı olabilir.
 5. Yaratıcılık: Kendi işinizi kurmanız, yaratıcılığınızı kullanmanıza izin verir. Kendi iş fikrinizi geliştirebilir, ürün ve hizmetlerinizi benzersiz kılabilirsiniz.
 6. Kendi çalışma ortamınızı yaratma olasılığı: Kendi işinizi kurarak, kendinize en uygun çalışma ortamını yaratabilirsiniz. Kendi çalışma saatlerini belirleyebilir, işyerinizi istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.
 7. Risk yönetimi: Kendi işinizi kurmak, riskleri kendiniz yönetmenize izin verir. Bu, doğru kararlar aldığınız takdirde, riskleri minimize etmenize yardımcı olabilir.
 8. Öğrenme fırsatları: Kendi işinizi kurarken, birçok yeni şey öğrenebilirsiniz. Bu da size yeni beceriler kazandırabilir ve kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir.

Bu avantajlar, kendi işinizi kurmanın insanlara sağlayabileceği bazı yararlı noktalardır. Ancak unutulmaması gereken, kendi işini kurmanın da beraberinde bazı zorlukları getirebileceğidir. İşletmenizin başarılı olabilmesi için, planlama, sabır ve kararlılık önemlidir.

Daha spesifik olarak şu avantajlara sahipsiniz:

1. STRES ve YORGUNLUĞUNU KENDİNE HARCARSIN

İş dünyası streslidir ve aynı zamanda çalışanlar gün sonunda büyük bir yorgunluk hissederler. Bu stres ve yorgunluğu patronun için harcamak yerine neden kendin için harcamıyorsun? Bu kadar çaba gösterdikten sonra muhtemelen zaten başarıya ulaşacaksın.

2. HER YERDEN ÇALIŞABİLİRSİN

Muhtemelen çalıştığınız yerin patronu çoğu zaman dilediği yere gidebiliyor. Bu harika bir özgürlüktür. Kendi işini kurduktan sonra iş sürecinde daha özgür olabilecek ve özellikle online bir iş kurarak bir sahilde bile işini yapabileceksin.

3. KAZANCINI KENDİN BELİRLERSİN

Kendi işini kurduktan sonra ne kadar kazanacağınız yüzde 99 ihtimalle sizin elinizde olacak. Biraz şans dışında, ne kadar emek verirseniz o kadar para kazanırsınız.

4. AİLENİZE DAHA FAZLA VAKİT AYIRIRSINIZ

Kendi işinizi kurmanın belki de en güzel avantajı ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirebilme fırsatıdır. Günümüzde mevcut çalışanların büyük kısmı ailelerinde yaşanan acil bir soruna müdahale edebilmek için bile vakit bulmakta sorun yaşamaktadır.

5. KENDİ MÜŞTERİLERİNİ SEÇERSİN

Bazen iş dünyasında “keşke bunun için çalışmasaydım” dediğiniz olmuştur. Başkası için çalışırken bu cümleyi ancak içinizden söyleyebilirsiniz. Ancak kendi işinizi kurduktan sonra kendi müşterilerinizi seçme fırsatınız olacak. Elbette bu mükemmel bir strateji planı olmasa da belirli bir süreçten sonra size esneklik sağlayacaktır.

6. İŞLETMENİZİ DÖNÜŞTÜREBİLİRSİNİZ

Kendi işinizi kurduktan sonra işletmeniz tam istediğiniz yere gitmiyorsa, bunun için yapabileceğiniz birçok fırsatınız olacak. İşletmeyi dönüştürmek ya da başka bir iş alanına girmek için bir planlama yapmanız ve harekete geçmeniz yeterli olacak.

7. BAŞKALARINA YARDIMCI OLACAKSINIZ

Kendi işinizi kurmanın psikolojik olarak da faydaları bulunmaktadır. Bir iş kurduktan sonra muhtemelen bazı insanları işe alacaksınız ve onların ekonomisine katkı sağlayacaksınız.

Başkalarına yardım etmek ve onların ekonomisine katkı sağlamak size mutluluk sağlayacak.

8. ÇALIŞMA ARKADAŞLARINIZI SEÇERSİNİZ

Çalıştığınız ofiste size negatif enerji veren insanlar var mı? Muhtemelen evet dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak kendi işinizi kurduğunuz zaman tüm çalışma arkadaşlarınızı seçme fırsatınız olacak. Bu mükemmel bir özgürlük değil mi?

9. BİR GÜN ZENGİN OLABİLİRSİN

Kendi işini kurmanın en büyük avantajlarından biri de bir gün zengin olmak için gerekli şartlardan birini tamamlama fırsatı elde etmektir.

Ek bilgiler