arama

İş Kurma ve Girişimcilik Kredisi Nasıl Bulunur?

iş kurma kredi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

İş kurmak veya girişimcilik faaliyeti için kredi arayışınız bulunuyorsa; bunu en etkili şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacak bazı önemli ipuçlarımız bulunuyor. Ayrıca iş kurma ve girişimcilik kredisi veren bankalar aracılığıyla doğrudan başvuru seçeneğiniz bulunuyor.

Türkiye’de girişimcilerin ve iş kurmak isteyenlerin yaşadığı en büyük problemlerden biri ihtiyaç düzeyinde kredi bulmaktır. Birçok önemli iş fikrine sahip girişimciler yeterli düzeyde sermaye bulamadıkları için hayallerindeki işi ertelemek ve başkaları tarafından yapıldığını seyretmek durumunda kalıyor.

Yeni bir iş kurmak üzere krediye ya da daha kapsamlı olarak finansmana ihtiyaç duyuyorsanız, bunu sağlayabileceğiniz birçok yol bulunmaktadır.

1. BANKA KREDİLERİ

Ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankalar iş kredisi sağlamaktadır. Ancak elbette ülkemizdeki bankalarda sağlanan kredilerdeki faizler yüksektir. Daha düşük faiz koşullarını karşılamak üzere özel bankalar yerine kamu bankaları tercih edilebilir. Yalnız, kamu bankalarında sağlanan krediler için istenen şartlar daha kapsamlıdır.

Ülkemizde en uygun faiz koşulları ile iş kurma ve girişimcilik kredisi alınabilecek bankalar;

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank

2. HİBE ve TEŞVİKLER

Türkiye’de iş kurmak ve girişimcilik faaliyeti yürütenlere destek sağlamak amacıyla hibe ve teşvik veren birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardan hibe ve teşvik alarak hayalinizdeki işi kurabilir veya mevcut işinizi geliştirmek üzere finans kaynağı elde edebilirsiniz.

Her faaliyet konusu için hibe ve teşvik bulunabilecek işletmeler elbette farklıdır. Ayrıca birçok şehirde, lokal bazda finansman sağlayan kurumlara da rastlamak mümkün. Ülkemizdeki en yüksek düzeyde kredi ve hibe sağlayan kurum ise KOSGEB‘tir.

3. BORÇ

İş kurmak üzere sermaye sorunu yaşıyorsanız, en iyi seçeneklerden biri de şüphesiz borç almaktır. Arkadaşlarınız ve ailenizden alabileceğiniz her borç size faizsiz kredi anlamına gelmektedir. Bu sayede ihtiyacınız olan düzeyde olmasa bile, işe başlamak için belirli bir miktarda borç alma şansınız olabilir.

4. İPOTEK

Eğer bir ev, araç veya araziye sahipseniz; bunları ipotek ettirerek çok daha düşük faiz oranları ile ipotekli kredi alabilirsiniz. Türkiye’deki en uygun faiz koşullarından birini sağlayan ipotekli krediler aracılığıyla, çok kötü bir kredi notu puanına sahipseniz dahi kredi alabilirsiniz. Ancak, kredi sürecinde ipoteği kaldıramayacağınızı ve taşınmazı kullanamayacağınızı da belirtmek gerekir.

5. KREDİ KARTI

Eğer bir kredi kartına sahipseniz, bu kredi kartınız limiti düzeyinde doğrudan nakit gibi kullanabilirsiniz. Ancak ülkemizde kredi kartlarından çekilen avanslar için uygulanan faizler yüksektir. Bu nedenle işe başlarken yüksek faiz koşulları altında sermaye edinimine dikkat etmeniz gerekir. Birçok bankanın ticari işletmeler için ticari kredi kartı seçeneği de bulunmaktadır. Ticari kredi kartlarında vade ve faiz koşulları işletmeler için daha uygun olmakla beraber, genellikle daha fazla ek sabit maliyet oluşturmaktadır.

Kredi kartlarına yönelik kredi fırsatları için birçok bankanın ticari kredi kartlarını karşılaştırmanızı mutlaka öneririz.

KREDİ ŞANSINIZI ARTIRMAK İÇİN İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Borç verenler genellikle bir girişimi finanse etmekte tereddüt ederler, çünkü anlaşılır bir şekilde, işiniz hakkında çok fazla bilgiye sahip değildirler. İşletmenizin işe yarayıp yaramayacağını nasıl bilebilirler? Girişiminizi başarılı kılmaya adanmış, sorumlu bir işletme sahibi olacağınızdan nasıl emin olabilirler?

İyi düşünülmüş ve kapsamlı bir iş planına sahip olmak, kredi veya borç verecek olan işletme veya kişiyi ikna etmenin en iyi yollarından biridir.

İş planını hazırlarken finansal projeksiyonlarınız ve işletmeniz için beklentilere paralel hedefleriniz yer almalıdır. Ayrıca bulunduğunuz pazara yapabileceğiniz katkı ve işletmenizin konumu gibi bilgileri de mutlaka eklemelisiniz.

KREDİ NOTUNUZU ARTIRIN

İşletmenizi büyütmek için kredi ararken, kişisel kredi puanınız düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Yeni bir iş kurmak üzere olduğunuz için işletmenizin finansal geçmişi yoktur. Bu nedenle bankalar ve diğer finans kuruluşları; işletmeniz yerine sizin kredi notunuzu incelerler.

Bankalar ve finans kuruluşlarından kredi almadan önce borçlarınızı düzenli ödemek, borçluluğunuzu azaltmak ve yakın dönemde yeni bir kredi almamış olmanız önemlidir.