arama

Herkes İçin Tasarruf Yapmanın 26 Basit Yolu

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Tasarruf yapmak daha fazla nakite sahip olmak için en iyi yöntemlerden biridir.

Birçoğumuzun en büyük sorunlarından biri de tasarruf yapamamaktır. Genellikle bir şeyleri değiştirmekten hoşlanmadığımız için tasarruf yapmakta sorunlar yaşıyoruz. İnsanlar genellikle tasarruf yapmanın sıkıcı, zor ve uğraş isteyen bir şey olduğunu düşünür. Aslında, ilk süreç dışında tasarruf yapmak düşündüğünüz kadar zor değil.

Her insan için tasarruf yapabilmenin bir yolu mutlaka vardır. Asıl önemli olan tasarruf yapmaya karar vermek ve bunu ertelemek yerine harekete geçmektir. Bu sayede ay sonuna doğru giderken cebinizdeki para artacak ve hayalinizdeki herhangi bir şeyi satın alma ihtimaliniz yükselecektir. Ayrıca tasarruf yapmak, boyunuzu aşan borçlarınızı dahi ödeyebilmek için harika bir yoldur. Her halükarda daha iyi bir hayat için tasarruf yapmanız önerilir.

Tasarruf yapmanın birçok basit yolunu sizler için listeledik. Hepsi size uygun olmasa da, mutlaka hayatınızda fark oluşturabilecek birkaç yöntem bulacaksınız. Hepsini uygulamak zorunda hissetmeyin, sadece tasarruf için hemen şimdi bir maddeden başlayın. Zamanla, tasarruf sayesinde yapabildiklerinizi gördükçe; bu listeye geri döneceksiniz.

Tasarruf yapmanın farklı yolları bulunmaktadır. Bunları ayrı ayrı kategoriler halinde değerlendirmek gerekir;

DAHA AZ HARCAYARAK TASARRUF YAPMAK

para

Tasarruf yapmayı planlıyorsanız elbette öncelikle daha az harcama yapmanız gerekir. Daha ucuz şeyler almak yerine, direkt olarak ihtiyacınızın olmadığı şeyleri almamak daha iyi bir tasarruf sağlar. Bunu daha etkili bir şekilde yapabilmek için 4 önemli ipucu bulunuyor;

1. Harcamalarınızı İzleyin

Hemen şu andan itibaren harcadığın her kuruşu teker teker bir not defterine veya cep telefonunun not bölümüne yazmaya başlayacaksınız. Sadece 30 gün içerisinde tüm harcadıklarınıza göz attıktan sonra ne kadarının gereksiz olduğunu fark etme şansınız olacak. Bu süreçten sonra bu harcamaları yapmamaya özen göstermeye başlamanız gerekiyor.

2. Harcamalarınızı Değer Bazlı Düşünün

Diyelim ki çalıştığınız işten saatlik 20 lira kazanıyorsunuz. İşten çıktıktan sonra da stres atmak için sinemaya gitmeye karar verdiniz. Sinema bileti ise 60 TL olarak karşınıza çıktı. Hemen bunu, çalıştığınız iş ile değerlendirmeniz gerekir. 90 dakikalık bir filmi izlemek için 3 saat daha çalışmaya değer mi?

Bunu elbette sadece sinema için değil, tüm harcamalarınız için ela alarak; harcamalarınızı kontrol altında tutma şansınız olacak. Elbette arada bir sinemada güzel bir film izlemeniz gerekir; peki ama bu 60 lirayı daha iyi harcayamaz mısınız?

3. Hedef Listesi Yapın

Harcamalarınızı kontrol altında tutmanın bir yolu da hedeflerinize yönelik bir liste hazırlamaktır. Hedef listesi yapmak, gitmek istediğiniz yere sizi daha hızlı bir şekilde ulaştırma şansı sağlar.

Hemen bir not defteri alarak, buraya bir hafta sonunda, bir ay sonunda, bir yıl sonunda ve 5 yıl sonunda ne kadar para biriktirmek istediğinizin hedefini yazın. Ardından elbette bu hedefe yönelik tasarruf yapmaya başlayın.

4. Bütçe Belirleyin

Örneğin aylık maaşınız 4 bin lira olsun. Bu size bir ay için harcayabileceğiniz parayı gösterir. Ancak siz bu tutardan çok daha az bir kısmını bütçe olarak oluşturarak; ay içerisinde bu bütçeye bağlı kalmalısınız. Eğer birkaç insana bakmakla mükellef değilseniz, 4 bin liranın 2 bin lirasını bütçe olarak oluşturabilir ve bu tutar ile ayı geçirmeye çalışabilirsiniz.

Bir bütçe oluşturmak, finansal hedeflerinize ulaşma konusunda harika bir fırsat sağlar.

KONUTTA PARA TASARRUFU YAPMAK

konut

Türkiye’de insanlar en çok parayı konutları veya konutlarda kullandıkları için harcar. Bu nedenle para tasarrufu yapmayı planlıyorsanız, konutunuzu da mutlaka ele almanız gerekir.

5. Kirada Yaşıyorsanız; Düşürün

Ülkemizde vatandaşların en büyük masraf kalemlerinden biri de kiradır. Bu nedenle bu masraf kalemine sahipseniz, bunu düşürmek için hemen bir alternatif aramanız gerekir. Büyük ihtimalle 3+1 veya 4+1 olarak, ihtiyacınızdan büyük bir evde yaşıyorsunuz. Bu evin gerçekten ihtiyacınıza tam olarak uygun mu, yoksa büyük mü olduğunu ele alarak; daha düşük kiralı bir eve taşınabilirsiniz. Bu her ay ekstra bir tasarruf fırsatı sağlayacaktır.

6. Yalıtımlı Bir Eve Taşının

Ülkemizde yine konutların en büyük masraflarından biri de enerjidir. Eğer bulunduğunuz evde yalıtım sorunları varsa, enerji ihtiyaçlarını büyük oranda düşüren bir yalıtımlı eve taşınabilirsiniz.

7. Tadilatları Planlayın

Konutlarımız için sıklıkla boya, bodana, tamir veya diğer büyük tamirat değişikleri yaparız. Eğer böyle bir planınız varsa, bu planları erteleyebildiğiniz kadar erteleyebilirsiniz. Ayrıca karar zamanı geldiğinde de mutlaka; el işçiliğinin çok yüksek olduğu bu masraflar için birkaç işletmeden fiyat almanızı öneririz. Ülkemizde bir konutun boyanması için 500 lira ile 10 bin lira arasında değişen bir skala bulunabilmektedir.

8. Su Kullanımına Dikkat Edin

Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatın. Bulaşıkları yıkarken suyu daha az kuvvetle akıtın.

Çamaşır yıkama suyu seviyesini yıkadığınız yükün büyüklüğüne ayarlayın. Hafta boyunca yağmur yağması bekleniyorsa çimlerinizi sulamayın.

Düşük akışlı tuvaletleri ve duş başlıklarını takın. Tüm bu küçük hareketler su faturanızda büyük tasarruflar sağlayacak.

9. Evinizdeki Odaları Kiralayın

Özellikle öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu bir şehirde yaşıyorsanız, evinizde kullanmadığınız boş odaları kiraya verebilirsiniz. Tasarruf yapmak aynı zamanda fırsatları paraya dönüştürebilmektir.

10. Apartman Yöneticisi Olun

Bir apartmanda yaşıyorsanız, yönetici olabilirsiniz. Apartmanlarda yönetici olmak, ortak gider gibi masrafları ödememek anlamına gelir. Bazı apartmanlarda yönetici masrafı adı altında ek para da kazanabilirsiniz.

ULAŞTIRMADAN TASARRUF YAPMAK

bisiklet

Ülkemizdeki insanların en büyük masraflarından bir diğeri de ulaştırmadır. Eğer siz de ulaştırma için yüklü masraflar yapıyorsanız, bunlardan tasarruf yapmanızı sağlayacak ipuçlarımız var.

11. Yeni Bir Araba Hayaline Düşmeyin

Mevcut aracınız ihtiyaçlarınızı sorunsuz bir şekilde gideriyorsa, araç firmalarının cazibeli reklamlarının büyüsüne kapılmayın. Sıfır faizli bile olsa, yeni bir araç almak; her ay sonunda yüklü bir tutar masrafın altına girmenize neden olur.

İhtiyaçlarınız için yeni bir araç almak yerine, kullanılmış 2’nci el bir araba almayı planlayabilirsiniz.

12. Alternatif Ulaşım Fırsatlarını Değerlendirin

Her sabah ve akşam işe gidip gelmek için ulaşıma para harcıyorsanız, bu tutarı azaltmak için elinizdekilerini değerlendirmeniz gerekir. Belki de hiç masraf yapmadan 10 dakikalık bir yürüyüş ile iş yerinize zaten yetişebiliyorsunuzdur? Biraz yürümek aynı zamanda sağlığınız için de çok faydalı etkiler yapacak. Eğer yürüme mesafesinde değilse, bunun yerine bir iş arkadaşınızın aracıyla gidebilir veya bisiklet satın alarak işe bisiklet ile gidip gelebilirsiniz.

13. İşe Yakın Bir Yere Taşının

Her halükarda her sabah ve akşam işe gidip gelmek için hem saatler hem de onlarca lira para harcamak mantıklı değil. İşe gidip gelmek için harcadığınız tutarı, kiranız ile planlayıp; iş yerine daha yakın bir yere taşınabilirsiniz. Örneğin, kiranız bin lira ve işe gidip gelmek için de her ay 500 lira harcıyorsanız; işinize yakın 1400 liralık bir eve taşınmak size 100 liralık tasarruf sağlayacak.

GIDADAN TASARRUF YAPMAK

gıda market

Yaşamak için elbette gıdaya ihtiyacımız var. Peki ama hiç ihtiyacımız olmayan şeyleri tüketmiyor muyuz? Hatta birçok gıda ürününü alıp, hiç tüketmediğimiz bile olur…

14. Haftalık Menü Yapın

Hafta boyunca özellikle akşam yemeklerinizin ne olacağına Pazar akşamından karar verin ve bunu bir liste yapın. Bu yemekler için ihtiyaçlarınızı da toplu bir şekilde satın alın. Böylelikle hafta boyunca ek gıda ihtiyaçlarınız çok az olacak. Ayrıca gıda ürünlerini toplu bir şekilde aldığınız için daha ucuza da alabileceksiniz.

15. Dışarıda Yemeyin

Tüm tasarruf raporlarına göre, dışarıda yemek yerine kendi evinizde yemek yemek; yüzde 80 daha tasarruflu. Eğer yemek yapmayı bilmiyorsanız, Youtube’de birkaç kanal ile bile en lezzetli yemekleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

16. Yetiştiricilik Yapın

Bahçeniz varsa bahçenizde eğer yoksa balkonunuzdaki birkaç saksıda bile birçok ürün yetiştirebilirsiniz. Özellikle tüm sebzelerinizi çok ucuza aldığınız tohumlar aracılığıyla yetiştirebilirsiniz. Bu aynı zamanda çok daha sağlıklı!

17. Daha Ucuz Marketlere ve Pazarlara Gidin

Büyük ulusal çaptaki mağazalar ve alışveriş merkezleri yerine; pazarlarda ve yerel marketlerde daha ucuz fiyatlar ile ürün bulabilirsiniz. Bu pazar ve marketleri keşfetmek üzere bir hafta sonu araştırma yapabilirsiniz.

18. İsraf Yapmayın

Ülkemizde gıda ürünlerine yönelik israf hadsafhada bulunmaktadır. Birçok kişi, ihtiyacından çok daha fazla bir şekilde gıda ürünlerini satın almaktadır. Bu nedenle aldığınız ürünlerden hangisinin fazla kaldığını hesaplayarak, bu ürüne yönelik satınalımlarınızı sıralı olarak küçültün. Bu sayede hem gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakacak hem de tasarruf yapmış olacaksınız.

EĞLENCEDEN TASARRUF YAPMAK

eğlence

Hepimiz iş ve uyku düzeyi arasında eğlenmek isteriz. Bu çok doğal ve ne kadar tasarruf yaparsanız yapın; ihmal etmemeniz gereken bir konu. Zira, daha verimli olmak için biraz eğlenmek hakkınız. Ancak her halükarda, eğlence için harcadığınız ekstra paraları gözden geçirmeniz gerekir.

19. Sinema Yerine Evde İzleyin

Artık teknoloji çok gelişti ve yeni vizyon filmlerini bile kolaylıkla evde izleyebilirsiniz. Bu nedenle sinemaya astronomik rakamlar ödemek yerine evde film izleyebilirsiniz. Hem dışarı çıkmak için de harcadığınız diğer tüm masraflardan kurtulursunuz.

20. Alternatif Eğlence Yöntemlerini Kullanın

Eğlenmek için illa para harcamanıza gerek yok. Dünya üzerinde keyif alabileceğiniz birçok şey var. Mesela,

 • Bisiklet sürün,
 • Yürüyüşe çıkın,
 • Ücretsiz konserlere gidin,
 • Sevdiklerinizle kart oyunları veya masa oyunları oynayın,
 • Dağ tırmanışına gidin,
 • Bir ormanlık alanda çadır kurun,
 • Bir organizasyon kulübüne katılın

Ayrıca kendi kişisel özelliklerinize göre yaratıcılığınızı konuşturup birçok şeyi ücretsiz yapabilirsiniz.

SAĞLIKTAN TASARRUF YAPMAK

sağlık tasarruf

Muhtemelen hiç düşünmediniz ancak sağlıktan da tasarruf yapmak için birçok yol vardır. Sağlığınızın ihmal edilmeyeceğini elbette biliyoruz. Ancak ipuçlarımıza mutlaka göz atın…

21. Önlemeye Odaklanın

Hastalanmak istemiyorsanız, sağlık uyarılarına özen göstermeniz gerekir. Elinizi sık sık yıkayın, ne olduğunu bilmediğiniz şeyleri tüketmeyin, ürünlerin son kullanma tarihlerini sıkı sıkı kontrol edin, düzenli egzersiz yapın ve bol miktarda yeşil sebze yiyin. Ayrıca alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bir sağlık merkezine başvurun.

Sağlığınızdan tasarruf yapmanın en iyi yolu, hastalıklara yakalanmamaktadır. Bu nedenle sağlığınızı kontrol altında tutmaya özen gösterin. Bu kendinize yapabileceğiniz en iyi iyiliklerden biridir!

22. Fitness Salonlarına Para Harcamayın

Çağımızın insana dayattığı en büyük konulardan biri de, spor yapmak için bir kulübe üye olmak zorunda hissetmektir. Aslında bu tamamen yanlış ve gereksiz bir konu. Zira, Youtube’de birkaç fitness kanalına üye olarak; bir fitness salonunda yapabileceğiniz tüm her şeyi kolaylıkla öğrenebilir ve tamamen ücretsiz olarak spor yapabilirsiniz. Bunun için her ay para harcamanıza kesinlikle gerek yok.

23. Sağlık Sigortanızı Gözden Geçirin

Bir sağlık sigortanız varsa, bunun neleri kapsadığını ve daha iyi bir alternatifin olup olmadığını gözden geçirin. Çoğu zaman çok daha iyi bir alternatifin olduğuna emin olabilirsiniz.

24. Taksi Kullanmayın

Bir yere çok acil bir şekilde gitmeniz gerekmiyorsa taksi yerine toplu taşıma kullanın.

25. Kredi Çekmeyin

Türkiye’de kredi faiz oranları çok yüksektir. Çok daha fazla para kazanma potansiyeline erişmeyecekseniz eğer mümkün mertebe ihtiyaçlarınız için kredi çekmeyin. Krediler her zaman cazip gelir ancak para bulmanın farklı yollarını arayın.

26. PARA KAZANIN

para kazanmak

Tasarruf yapmak her zaman harcadıklarınızdan kısmak anlamına gelmez. Aynı zamanda kazandığınız parayı artırarak da tasarruf yapma fırsatı elde edersiniz. Bu nedenle sadece harcadıklarınızı kısmaya odaklanmak dışında, kazandığınız parayı da artmak için yöntemlere odaklanabilirsiniz.

Yeni İş Fikirleri platformu olarak her türden özelliklere sahip insanlar için birçok para kazanma yöntemini sağlamaya çalışıyoruz. Hemen ana sayfamıza göz atarak, kendinize uygun bir ek iş fikri bularak; kazandığınız parayı artırabilirsiniz. Eğer yeni bir iş için ek zamana sahip değilseniz, bu durumda pasif gelir yöntemlerine de göz atabilirsiniz.