arama

Her Zaman Büyük Lider Olarak Anılacak 10 CEO

Indra-Nooyi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

CEO ünvanı iş dünyasında hiyerarşinin tepesinde bulunmaktadır. Herkes genel olarak İcra Kurulu Başkanı(CEO) olmak ister. Bu, genel olarak bir şirketteki en üst sırada yer alan kişidir. Şirket üzerindeki tüm önemli kraralrı alır ve tüm yönetim kurulları arasındaki köprüyü kurarlar.

Yıllar içerisinde gelip geçici olmakla kalmayıp, tarihte önemli izler bırakan bazı CEO’lar oldu. Onlar bir şirketi yönetmek dışında dünyaya özel bir miras bırakmaya yönelik de üstün gayret gösterdiler.

İşte tarihin büyük liderler olarak hatırlayacağı 10 CEO.

David Packard

Hewlet Packard bilgisayarlın CEO’su olan David Packard, sahibi olduğu işletmede özellikle personeline sahip çıkmasıyla tanınmaktadır. Onları sadece makinedeki bir dişli olarak görmeyen Packard, görevi başındayken şirketinde çalışan neredeyse tüm çalışanlara şirketten pay vermiştir. David, sahip olduğu her şeyin personeli sayesinde olduğunu defalarca dile getirmiş ve kendisinden sonra bile şirkette bu kültürün devam etmesini sağlamıştır.

Sam Walton

Dünyanın en büyük perakende mağaza zinciri Walmart’ın CEO’su olan Sam Walton, sahip olduğu inanılmaz karizmasını işi için kullanan çok zeki bir liderdi. Kendisi ile çalışan tüm iş insanlarının yaptığı yorumlara göre, iş dışında pek çok az şeyi önemseyen Walton, ülkenin her noktasına kaliteli bir ürün sevkiyatı yapılabilmesi için gece gündüz çalışıyordu. Sadece bir CEO olmayan Walton, liderliği döneminde işletmesini ABD’nin bir numarası yapmayı başarmıştır.

William McPherson Allen

Bir Avukat olarak girdiği Boeing firmasının CEO’luğuna yükselen ve sayısız değerlendirmede “tüm zamanların en iyi 10 CEO’su” arasında gösterilen William McPherson Allen, Dünya savaşları sırasında yönetimine geçtiği Boeing’in 707, 727, 737 ve 747 modellerinin üretilmesini bizzat onaylayarak şirketi günümüzün en rekabetçi havayolu işletmesine dönüştürmüştür. Üstelik bu kararların verildiği dönemde, dünya savaşları nedeniyle Boeing’in tüm gelirlerinin yüzde 95’inin kaybolduğunu hatırlatmakta yarar var.

Katharine Graham

Cesaret kelimesi ile anılan Katharine Graham, dünyaca ünlü Washington Post gazetesinin CEO’sudur. ABD tarihinin dönüm noktalarını oluşturan önemli Pentagon Belgeleri ve Watergate Skandalları’nın yayınlanmasını sağlamıştır.

David Maxwell

Fannie Mae, ABD’de popüler olarak tanınan bir kredi veren finans kurumudur. 1981’de şirketin hisseleri tüm zamanların en düşük seviyesindeydi. Her gün yaklaşık 1 milyon dolar kaybediyordu. Durumu kurtarmak için, David Maxwell icra kademesinden, CEO’luğa terfi ettirildi. David şirketi kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda tüm zamanların en yüksek kar rakamlarına ulaştı. Geride bıraktığı miras halen kendi alanında en rekabetçi işletmelerden biri oldu.

Bob Iger

Disney’in iç çalkantılarla boğuştuğu bir dönem olan 2005’te iç anlaşmazlık nedeniyle görevden alınan Michael Eisner’in yerine CEO olan Bob Iger, bu dönemdeki taht kavgalarından “başarıya odaklanarak” zaferle çıktı. Sonunda Pixar’ı 7 milyar dolarlık “muazzam” bir anlaşma ile satın alarak Disney’in yeniden başarılarla anılacak olan yıllara dönmesine öncülük etti.

Fred Smith

Fedex’in kurucusu ve uzun yıllar CEO ünvanını üstlenen Fred Smith, iş dünyasında yenilik ve inovasyon kelimeleri ile tanınmaktadır. ABD’de Deniz Kuvvetleri’nde eski bir pilot olan Fred Smith, bu dönemde aldığı bir kararla giriştiği Fedex kargo, günümüzün en büyük kargo şirketleri arasında yer almaktadır. Piyasa değeri 30 milyar doların üzerinde bulunuyor.

James Burke

1980’lerde Johnson & Johnson’ın CEO’su James Burke’ydi. Pek çok krizin daha gerçekleşmeden önleyen bir CEO olan Burke, kendisi ile çalışan tüm yöneticilerden “kararlı, disiplinli ve özverili” övgüleri almıştır. Şirketin iflasına dahi neden olabilecek kararları bir gecede korkusuzca alan Burke, piyasadan sıklıkla ürün toplamak zorunda kaldığı yıllarda dahi şirketini hızla büyütmeyi başarmıştır.

Indra Nooyi

Indra, 2006 yılından günümüze dek Pepsi’nin CEO’sudur. Göreve geldiği tarihten itibaren dünyanın en büyük içecek markası olan Coca Cola ile rekabette şirketini ayakta tutmakla kalmamış aynı zamanda rekabette hızla ilerlemesini sağlamıştır. Pepsi’nin ilk kadın CEO’su olan Indra Nooyi, ABD’nin en büyük iki soda firmasını da bünyesine kattığı harika bir anlaşma düzenlemiş ve aynı dönemde Pepsi’yi Rusya’nın en büyük yiyecek ve içecek üreticisi haline getirmiştir.

Steve Jobs

Vizyon kelimesinin anlamı olan Steve Jobs, dünyadaki birçok şirkete, iş insanına ve CEO’ya ilham vermiştir. iPhone, iPad ve Macintosh ile ünlenen Steve Jobs, Apple Computer Corporation’ın kurucu ortağı ve CEO’suydu. Birkaç kez kendi şirketinden kovulan Jobs, her seferinde daha büyük başarılara imza atacağı dönemleri geçirmek üzere şirketine yeniden alındı. Jobs aynı zamanda tüm dünyayı saran akıllı cep telefonu devriminin de mimarlarındandır.

 • Başarılı Liderlerin Olmazsa Olmaz 6 Özelliği | Yeni İş Fikirleri 2023
  9 ay önce

  […] İNCELEYİN: Her Zaman Büyük Lider Olarak Anılacak 10 CEO […]

  6
  yorum beğen