arama

Hayatınızın CEO’su Olarak Gelişmeniz İçin 4 Öneri

girişimci
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Yeterli sermayesi olan her girişimci, kendi işini kurup bir CEO’ya dönüşebilir. Ancak başarılı bir CEO olmak için öncelikli olarak kendi hayatınızın başarılı bir CEO’su olmanız gerekiyor. Her şey bir kenara, kişinin hayatının farkında olması ve onu tasarlaması bir zorunluluktur. Çünkü, kişisel düzeydeki gelişim, beceri gelişimi ve kişisel bakım sürecinin hemen hemen tamamı doğrudan sizinle ilgilidir.

Kendi hayatında başarılı bir CEO olmayı başaran kişilerin iş dünyasında daha başarılı olması çoğu zaman yüksek olasılık içermektedir. Düzenli bir hayata sahip yetenekli bir birey, iş dünyasında yeni başarılara kolaylıkla imza atabilir.

Yeni iş piyasasının çeşitliliği ve stresi ile sahip olduğu talepler arasında sizi güvende, mutlu tutacak, yol gösterecek ve akıllı bir şekilde kendi hayatınızın CEO’su olma özgürlüğü verecek dört ana tavsiye bulunuyor. Bunlar size hem kendi hayatınızı kontrol altına alma hem de iş dünyasında başarıya ulaştırma konusunda stratejik fırsatlar sağlayacaktır.

1. DİNLEYİN

dinleme

Hep konuşuyoruz, anlatıyoruz… Bu bir süreden sonra öğrenme kapasitenizi büyük ölçüde azaltan bir durumdur. Dinlemeyi bilmeyen bir kişinin yeni bir şeyler öğrenmesini beklemek zordur. Karşınızdaki fikirlerini tamamen anlatmasını beklemek yerine sürekli sözüne karıştığınızı tahmin etmek zor değil. Egonuzu bir kenara bırakmalı ve ne düzeyde olursa olsun, her insandan öğrenebilecek bir şeylerin olduğunun farkında olmalısınız.

2. DİNLENİN

dinlenme

Bir girişimcilik platformunda ‘dinlenmek’ten bahsetmek garip geliyor olabilir. Ancak, günümüz iş dünyasında dinlenmek için gerçekten yeterli vakte sahip değiliz. Bu her konuda yıpratıcı ve motivasyon kaybına neden olmakta.

Çok başarılı insanlar bile, dinlenme ve gevşeme eksikliği nedeniyle gözlerindeki ışıltıyı kaybediyor ve bu da yaratıcılıklarını ve duyarlılıklarını büyük ölçüde kaybetmelerine neden oluyor. Performans artışını sağlamanın en basit yolu yeterince dinlenmektir.

Önünüzdeki yılı mutlaka düzenli olarak dinlenme fırsatları sağlayacak şekilde planlayın ve bu plana mutlak suretle tam olarak riayet edin.

Çok geç olmadan yeterince dinlenmek için günlük, haftalık ve aylık planlamalar yapın. Tamamen tükendikten sonra dinlenmek için vakit ayırmak size daha fazla vakte mal olacaktır.

3. FIRSATLARI TANITIN

fırsatlar

İş dünyasındaki her insan, kendi ofisinden çıkmadan bile çeşitli fırsatlar ile karşılaşır. Çoğu uzman, girişimci, yatırımcı ve CEO bunların genellikle farkında bile olmaz. Fırsatları tanımaya başlamak büyük resmi görmekten geçiyor. Bu yeteneği kazanmak, her alanda sizi daha hızlı bir şekilde başarıya ulaştıracaktır.

Karşınıza çıkan her fikri az da olsa değerlendirmek için kendinize mutlaka zaman tanımalısınız. Bu sayede, bir fikri ilk andan itibaren ötelemek yerine küçük bir analiz, araştırma ve değerlendirme imkanı elde edersiniz. Belki size birkaç saate mal olur, ancak başarılı bir fırsatı bularak hayatınızı büyük ölçüde değiştirme şansına da sahip olabilirsiniz.

Fırsatları iyi bir şekilde değerlendirmek için mutlaka yeterince dinleme ve dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu da unutmayın.

4. ODAK BULUN ve KORUYUN

odak

Kendi hayatınızda ve iş hayatınızda başarılı bir CEO olmak istiyorsanız; tek cümlelik bir hedefe, odağa ihtiyacınız var. “Ben bu yılın sonunda reklamcılık sektörünün 1 numarası olacağım” deyip yola başlamak, hiçbir hedef belirlemeden başlamaktan çok daha iyidir. Üstelik bu sayede, hangi fırsatları değerlendirmeniz gerektiğini öğrenebilir ve aynı anda yüzlerce fikir ile boğuşmaktan kurtulabilirsiniz.

Odak belirlemek, başarıya ulaşmanın en önemli anahtarıdır. Hem kişisel hem de iş hayatınızda farklı bir hedef belirleyerek, o hedefe ulaşmak için daha fazla motivasyon elde edebilirsiniz. Başarılı CEO’ların en çok dile getirdiği konulardan biri motivasyondur. Motivasyonun anahtarı ise hedeflerden geçiyor.