arama

Harvard Mezunlarından Finans ve Yaşam Tavsiyeleri

HARVARD Business scholl
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Harvard Business School’un 1963 Sınıfı’nda yer alan mezunlar Hbs1963 internet sitesi için finans ve yaşam tavsiyelerinde bulundu.

Dünyanın en önemli üniversitelerinden biri olan Harvard’ın Business School’un (Işletme) mezunları olan ve çoğu şuanda 80’li yaşlarında olan ünlü isimlerden genç kuşaklara yönelik kariyer, finans, mutluluk, hayırseverlik, başarı ve çeşitli konularda tavsiyeler geldi.

Harvard Business School’un 1963 Sınıfı mezunları, mezuniyetlerinden bu yana geçen yıllarda çok şey başardılar. Peki yeni nesile ne öneriyorlar?

JIM COLLINS

Kendinizi bir girişimci olarak görüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede kendi şirketinizi kurun. Çalışmak istediğiniz alanı biliyor ancak işi nasıl kuracağınız konusunda çekinceleriniz varsa, ilgili sektörde çalışan bir şirkette işe girin ve kendi işinizi kurmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri ve deneyimi elde edin.

NORMAN BARNETT

Zevk aldığınız ve mümkün olduğunca çok insana hizmet eden iş seçin. Servet oluşturmak yerine başkalarına hizmet etmeye odaklanın. Bunu iyi başarırsanız, para zaten gelecektir.

JOHN MCCARTER

Çalışma saatlerini sınırlandıracak disipline sahip olun.

JOAN O. ROTHBERG

Yaptığınız işi sevdiğinize karar verin ve bunu herkesten daha iyi ve daha akıllı yapın. Yapamıyorsanız, kariyerinizi değiştirin. Pahalı bir yaşam tarzı yaratmayın.

ROD MURTAUGH

Iş ve zevk eşanlamlı değildir ama aynı zamanda zıt da değildirler. Yaptığınız şeyi sevmek (iyi) bulaşıcı ve başkaları için motive edici olabilir. Sonuçta bu liderlik etmektir.

PHILIP B. SMITH

Çok çalış.
Dürüst ol.
Başkalarına yardım et.

SHANN TURNBULL

Sıkıcı ve ruhunuzu mahveden işlere sadece gençken, seçeneklerini değerlendirirken ve güvenilir olduğunuzu kanıtlamak için katlanın. Ancak işin başına geçince iş konusunda seçici olun.

PAUL G. HINES

Yaptığınız işte çok iyi olun ve birlikte çalıştığınız insanlara karşı iyi olun. Sizin için çalışan ve başarılarınızı mümkün kılanları onurlandırın ve saygı gösterin.

BILL AGEE

Eğer “buna değer” diyorsanız risk almaya istekli olun. Becerilerinizi test etmekten asla korkmayın. Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmak için odaklanın. Ödüller, sizi takip edecektir.

GERALD (JERRY) WOLIN

Kim olduğunuzu öğrenin. Güçlü ve zayıf yönlerinizi net olarak bilin. Sağlam bir öz değerlendirme, doğru yönde atılmış önemli bir adımdır. Çoğumuz bunu tam olarak yapmıyoruz.

MATHEW FRAUWIRTH

“Aile işinden” uzak durun ve kendi içgüdülerinizi takip edin. Yaptığınız şeyden gerçekten zevk almıyorsanız, işi değiştirmek için seçeneklerinizi değerlendirin.

RALPH LINSALATA

Fazladan nakit paranız olduğunda doğru kararı vermek daha kolaydır.

NORMAN BARNETT

Insanlara iyi ödeme yapın. Kar paylaşımı sağlayın. Onlara değer verirseniz, sizi önemserler.

JUDY LEY ALLEN

Zeki ve etik insanlarla çevre edinin. Net hedefleriniz olsun ve hedefleriniz ölçüsünde zeki ve etik insanlara yetki verin.

ROBIN SMITH

Dünya değişirken oldukça karlı bir iş modeline uzun bir süre bağlı kalmak hatadır. Diğer bir hata ise özellikle karlılık konusu net değilse, eski işi yenisi için terk etmeye acele etmektir.

GEORGE MOSHER

Rastgele fırsatlar peşinde koşmak sizin çabalarınızı boşa çıkaracaktır. Kaynaklarınızı ve zamanınızı boşa harcamayın. Arka arkaya 10 kez başarılı olsanız da 11’nci denemede tüm her şeyi kaybedebilirsiniz.

JOHN MCCARTER

Yükseklere talip olun ama derinliklere hazırlanın. Daima durum tespiti yapın. Meslektaşlarınıza saygı gösterin.

DONALD P. NIELSEN

Tüm kararlar iyi sonuç vermez. Kontrol edemediğiniz sorunlarla başa çıkmaya hazır olun. Neredeyse her şey düşündüğünüzden daha fazla para ve daha fazla zaman gerektirecektir. Asla “yeterince iyi” ye razı olmayın. Daima mükemmellik için çabalayın. Kendiniz ve birlikte çalıştığınız kişiler için yüksek beklentiler belirleyin.Akıllı, azimli insanları işe almak, kendi başarınız için bir bilettir.

JOAN O. ROTHBERG

Maliyetlerinizi ve finansal taahhütlerinizi düşük ve kısa vadeli tutun. Zaman içindeki sermaye ihtiyaçlarınızı küçümsemeyin.

SCOTT SPANGLER

En büyük hatalardan biri, her şeyi bildiğinizi – hatta hepsini bilmek zorunda olduğunuzu düşünmektir.

JOHN A. FABIAN

Kendi tecrübemde gördüğüm en büyük hata, kişinin temel işinden ve güçlü yönlerinden uzaklaşmasıdır.

PETER J. SOLOMON

Birçok hata yaptım. Onlar üzerinde durmuyorum. Isteksizce itiraf edin ve hızla ilerleyin. Her zaman ölümcül olan örtbas etmektir.

SCOTT SPANGLER

Genel olarak, para sandığım kadar önemli değilmiş. Mutluluğu veya saygıyı satın alamıyor. Çok az parayla mutlu yaşayan birçok insan tanıyorum.

CHARLEY ELLIS

Makul bir şekilde harcayın, önemli ölçüde yatırım yapın ve çocuklarınıza “yardım” konusunda dikkatli ve “ılımlı” olun. Onlara çok fazla vermek iyi niyetinizden olacak ama aslında onlara zarar vereceksiniz.

FREDERICK M. O’SUCH

Ailenize iyi bir yaşam sağlamak, çocuklarınızı eğitmek, değerli nedenleri desteklemek, emeklilik yıllarınızı fazlasıyla sağlamak ve mirasçılarınıza bir şeyler bırakmak için yeterli servet biriktirmeniz gerekir. Ancak bu başarı için bir turnusol testi değildir.

Gerçek test, aileniz, iş arkadaşlarınız, çalışanlarınız ve arkadaşlarınız tarafından ne kadar saygı gördüğünüzdür. Bu saygı, bilançonuzla değil, uzun süreli eylemlerinizle kazanılabilir.

EUGENE C. BELL

Yıllarca çalıştım ama düşündüğüm gibi değilmiş. Ailenize yetecek kadar kazanabildiğiniz ve makul derecede rahat bir emeklilik sağladığınız sürece sevdiğiniz işi bulun. Zenginliğin mutluluk getirdiğine inananlar mutlaka üzülecektir.

MATHEW FRAUWIRTH

Mutluluk, başarının kıstası olmalıdır.

JOHN H. SCHWARZ

Para, iyi bir yaşam kurmaya yardımcı olan birçok maddeden biridir. Para bir puan kartına dönüştüğünde, insanların muhakemesini bozabilir ve tehlikeye atabilir. Para bir yan ürün olmalı, hedef değil. Hedef dürüst başarı olmalıdır.

ANDY PETERY

Hayat değişimle ilgilidir. Geleceği kucaklamalı ve her zaferden ve trajediden öğrenmelisiniz. Seyirci olmayın. Akıllıca risk almayı repertuarınızın bir parçası haline getirin.

ROBERT MCNUTT

Doğruyu söylemek, söylediklerimi hatırlamayı kolaylaştırıyor.

DOUGLAS T. TANSILL

Dürüstlüğün yerini hiçbir şey tutamaz. Açgözlülüğün ve kestirme yolların ana temalar gibi göründüğü bir dünyada, kişinin itibarının yerini alabilecek hiçbir şey yoktur. Hayata geri dönüp, “Doğru yaptım” diyebilme yeteneği bir hazinedir. Dürüstlüğünüzü ve itibarınızı kaybettiğinizde, bunun geri dönüş yoktur.

DAVE CROWLEY

Nazik ol. Yakında hepimiz öleceğiz.

J. LAWRENCE WILSON

Arkana bakma. Bir seçim yapıldıktan sonra sonuçlarına katlanın.

PAUL G. HINES

Yaşam boyu öğrenen olun. Esnek olun, yeni ve değişen fikirlere açık olun. Kendinizi evde ve işte iyi insanlarla çevreleyin. Yardıma ihtiyacınız olduğunda gidebileceğiniz profesyonel kaynaklar ağı geliştirin.

LAWRENCE D. ACKMAN

Tek bir “anlaşmada” kazandığınız her şeyi riske atmayın.

WILKO BORNER

Hayatımı yeniden yaşayabilseydim, başarılı olmaya ve bir şeyi iyi yapmaya ek olarak arkadaş edinmeye daha fazla önem verirdim.

EYK VAN OTTERLOO

50 yıl önce dürüstlüğün, itibarın ve imajının önemini bilmiyordum. Dürüstlüğün, kişinin beslenmesi ve sürdürülmesi gereken en önemli varlık olduğuna inanıyorum. Yerleşmesi yavaştır ve her fırsatta beslenmezse çabucak kaybolabilir.

MATHEW FRAUWIRTH

Hayatı gün be gün ele alın. Katı uzun vadeli planlara takılmayın. Her zaman onları kesintiye uğratacak bir şeyler ortaya çıkacaktır.

HENRY A. GILBERT

Profesyonel danışmanlar, tarafsız bir öğüt vermek yerine, genellikle duymak isteyeceğinizi düşündükleri şeyi size söylerler.

DICK RESCH

Sıkı çalışmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Motive olmuş, yönlendirilmiş, uyumlu bir ekibin gücünü asla küçümsemeyin.

JOAN O. ROTHBERG

Asla şikayet etme. Insanlar sana nasıl olduğunu sorduğunda, “Iyi” demen yeterli.

ANONIM

Geriye dönüp baktığımda, hayatımı en çok etkileyen olayların benim çok az kontrolüm olan veya hiç kontrol edemediğim olaylar olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.

SAM ABEL-SMITH

Güvenilir iş arkadaşlarına daha fazla yetki verin ve her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın.