Girişimcilerin En Çok Yaptığı 7 Hata

girişimci hata

Girişimciler genellikle kendi başlarına çalışan bireyler olmaları nedeniyle birçok olguyu hata yaparak öğrenirler. Ancak bu durum daha önce başaranlardan ilham almalarını engelleyecek bir durum değil.

Bir girişimciyseniz veya yeni bir girişime başlamayı düşünüyorsanız, bu rehberde girişimcilerin en sık yaptığı 7 hataya değineceğiz. Bu hataları yapmamak hem sermayenizi hem mesainizi hem de moral ve motivasyonunuzu koruyacaktır.

1. SERMAYEYİ YANLIŞ KURGULAMAK

Hemen hemen her girişim için belirli oranda sermayeye ihtiyaç duyarız. Bir girişimci olarak yeni bir girişime başlarken elinizde bulunan sermayeyi doğru planlamalı ve hangi harcamalar için ne kadar para ayırmanız gerektiğini iyi hesaplamalısınız. Ayrıca her zaman belirttiğimiz üzere, hangi işi yaparsanız yapın mutlaka sürpriz masraflar ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle sermayenizin tamamını kullanmadan önce sürpriz masraflar için mutlaka tüm paranızın bir kısmını köşede tutun.

2. VERGİ ve HESAP İŞLEMLERİ

Bir girişimci her ne iş yapıyorsa yapsın mutlaka kurumsal bir kimlik oluşturmalı ve bankalardan da hesap açmalıdır. Vergiler ek masraf gibi görülebilir ancak sizi büyük risklerden ve üstlenemeyeceğiniz cezalardan koruyacaktır. Ayrıca bir hesap açarak da bankalardaki portföyünüzü genişletmeli ve olası kredi ihtiyaçlarınız için şansınızı artırmalısınız.

Bir hesap açmak aynı zamanda tasarruf yapmanızı da sağlayabilir.

3. ORTAKLARINIZI VE PERSONELİNİZİ İYİ SEÇİN

Bazı durumlarda ortaklık yapmalı ve bazı durumlarda da personel istihdam etmeniz gerekir. Bir girişimcinin düştüğü en büyük hatalardan biri yanlış ortak ve personel seçimidir. Bu durum girişiminizin kısa ve uzun vadeli hedeflerini büyük ölçüde etkileyebilir.

Bu nedenle özellikle ortaklarınızı seçerken dikkat etmeli ve bu adımı atarken her yönden o insanı değerlendirmelisiniz. Özellikle bir insanın maddi olarak iyi bir seviyede olması, onu direkt olarak iyi bir ortak yapmayabilir.

4. GEREKSİZ MASRAFLARDAN KAÇININ

Örneğin yeni bir iş yeri kurarken direkt olarak çok yüksek kiraya sahip bir iş yeri tutmak girişiminizi sekteye uğratabilir. Bu nedenle fiyat/performans açısından size masraf oluşturabilecek her şeyi iyi planlayın. Ofisinize seçtiğiniz bilgisayar için bile harcamayı planladığınız tutarı gözden geçirin.

Gereksiz masraflar girişimlerin ilk süreçleri için çok önemli bir konudur. Özellikle personel masrafları ve kiralar konusunda dikkatli olmanızı mutlaka öneriyoruz.

5. GERÇEKÇİ OLUN

Günümüzde girişimcilerin düştüğü en büyük hatalardan biri de gerçekçi olmaktan uzaklaşmaktır. Bazı iş fikirleri temel şartlar altında çok karlı veya potansiyeli yüksek görünebilir ancak bu her zaman o iş fikrinin gerçekçi veya uygulanabilir olmasını sağlamaz.

Bu durumda yeni bir iş fikrini hayata geçirirken bir iş planı hazırlamanızı öneririz. Bu iş planında o iş fikrini her yönünden inceleyin ve mutlaka iş fikrini başka insanlara açarak da onların fikrini alın.

6. TECRÜBE EDİNİN

Bir girişimci olarak her konuda iyi olamayacağınızı asla unutmayın. Bu nedenle yeni bir alana yatırım yapmak istediğiniz zaman öncelikli olarak o konuda tecrübe edinmeye veya tecrübe sahibi olmuş insanlar ile görüşmeye özen gösterin. Tecrübe ve deneyim iş dünyasında eğitimden, paradan, cesaretten çok daha önemlidir ve bu sayede yanlış kararlardan büyük ölçüde sıyrılabilirsiniz.

7. ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEN KARDIR

Türkçe’de güzel bir atasözü vardır “Zararın neresinden dönersen kardır” diye. Bu iş dünyasında “Çıkış Stratejisi” olarak adlandırılır.

Bazı durumlarda bir iş fikrini tam olarak uyguladığınız, her şeyi doğru yaptığınız halde işin istediğiniz yere ulaşmaması olası bir durumdur. Bu nedenle işi henüz kurarken ya da işi yapmaya başladığınız anda mutlaka bir çıkış stratejisi yapmanız gerekir.

Çıkış stratejisi yaparken, iş için belirli bir hedef belirlemeli ve bu hedefe çok uzak olduğunuz bir anı referans olarak alabilirsiniz. Örneğin, 2 yılın sonunda 500 bin liralık ciro hedefliyor ve 2 yılın sonunda yalnızca 50 bin liralık ciro elde ettiyseniz; bu bir çıkış stratejisini uygulamak için doğru zaman olabilir.

Yazar: Yeni İş Fikirleri