arama

Girişimcilerin En Çok Karşılaştığı 3 Sorun

girişimci
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Sadece ülkemizde değil dünya genelinde girişimcilerin, yeni bir iş fikrini kurmak üzere hayata geçtiği dönemde karşılaştığı birçok sorun bulunuyor. Hayalindeki işi kurmak üzere harekete geçen girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalara dikkat ederek daha sağlam temeller üzerine işinizi kurabilirsiniz.

Genel olarak girişimcilerin en çok karşılaştığı sorunlar 3 temele ayrılır; para, insanlar ve kişisel sorunlar…

1. PARA

Girişimcilerin en çok karşılaştığı sorunların başında şüphesiz para geliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de girişimciler genellikle hayalindeki işi kurmak üzere yeterli sermayeye erişmekte sorunlar yaşıyor. Aynı şekilde işi kurmayı başaranların birçoğu da, iş sürecinin ilk dönemindeki nispeten karlılığın ve iş hacminin az olduğu dönemde masraflarını ödeyebilmek konusunda büyük parasal sorunlar ile karşı karşıya kalıyor.

Bir girişimci olarak dikkat etmeniz gereken konuların başında yer alan parasal konular için mutlaka bir plan hazırlayın. Elinizde bulunan sermayeyi iyi bir şekilde değerlendirebilmeniz için bu plan çok değerlidir.

2. İNSANLAR

Girişimcilerin en çok sorun yaşadığı sorunlardan biri de diğer insanlardır. İlk olarak hemen hemen her girişimci, fikrini açtığı diğer insanlardan pek olumlu cevaplar alamaz. Ayrıca işini kurduğu sürede, işine inanan ve kendini adayabilecek ortak ya da personel bulmak çok zordur.

Günümüzdeki birçok başarılı iş fikri, doğru insanlar tarafından hayata geçirilemediği için başarısız olmuştur. Bu nedenle doğru insanları işe alma konusu, işiniz için uzun ve kısa vadeli tüm hedeflere doğrudan etki edecektir.

3. KİŞİSEL

Günümüzdeki girişimcilerin birçoğu da kişisel olarak önemli düzeyde sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle iş ve yaşam dengesini kurgulamak kritik öneme sahiptir. Her zaman hayatın devam ettiğini ve iş hayatının belirli bir çerçevede kalmasına özen gösterin.

Bir girişimci olarak iş hayatında en çok önem göstermeniz konulardan biri de büyümeyi kontrol altında tutabilmektir. Başarılı bir iş fikrini hayata geçirdikten ve önemli düzeyde büyüme elde etmeyi başardıktan sonra mutlaka bu süreci doğru insanlar ile birlikte kontrol altına alabilmeniz gerekir. Zira, birçok girişimci bu süreci doğru yönetemediği için önemli sorunlar ile karşı karşıya kalıyor.

Girişimcilerin yaşadığı bir diğer kişisel sorun ise güvensizliktir. Kendine ve iş fikrine güvenemeyen herhangi bir girişimcinin başarıya ulaşma ihtimali çok düşüktür.

 • Hasan
  3 sene önce

  Para ve İnsanlar başka bir sorun yok

  20
  yorum beğen