arama

Genç Girişimcilerin En Çok Yaptıkları 10 Hata

üzgün hata
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Genç girişimciler, işletme kurarken genellikle birbirine yakın hatalar yaparlar ve bunlar da başarısız olmalarına neden olur.

 1. Yeteri kadar araştırma yapmamak: İş fikrinizi yeterince araştırmadan körü körüne işletme açmak, başarısızlığa yol açabilir.
 2. Finansal kaynakları yanlış yönetmek: Finansal yönetim konusunda yetersizlik, işletmenizin bütçesini kontrol edememenize ve nakit akışı problemlerine yol açabilir.
 3. Pazarlama stratejisinde eksiklik: İyi bir pazarlama stratejisi oluşturmadan işletmenizin bilinirliği artmayacaktır.
 4. Müşteri ihtiyaçlarını anlamama: İşletmenizin müşterilerinin gerçek ihtiyaçlarını belirlemeden, hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımadan ürün ya da hizmet sunmak, başarısızlığa neden olabilir.
 5. İş ortağı seçiminde yanılmak: Yanlış iş ortağı seçimi, girişiminizi olumsuz etkileyebilir.
 6. Hızlı büyümeye odaklanmak: İşletmeniz yeni olduğunda, hızlı bir büyüme sağlamaya çalışmak, maliyetlerinizi kontrol edememenize veya kalite kontrolünde sorun yaşamanıza neden olabilir.
 7. Yeterince planlama yapmamak: İşletme hedeflerinizi belirlemeden, kısa ve uzun vadeli planlar yapmadan işletme açmak, başarısızlığa neden olabilir.
 8. Yönetim konusunda yetersizlik: Etkili bir yönetim ekibi oluşturmadan, iş süreçlerini doğru şekilde takip etmeden, işletmenizin verimliliği düşebilir.
 9. Riskleri değerlendirememek: İşletmenizin potansiyel risklerine karşı hazırlıksız yakalanarak, işletmenizi kaybetmek, finansal olarak kayıplara yol açabilir.
 10. Kendi işinizin sahibi olmayı romantize etmek: Kendi işinizin sahibi olmayı her zaman kolay bir süreç gibi görme hatasına düşerek gerçekçi olmayan beklentiler yaratmak başarısız olmanıza sebep olabilir.

Bu hatalardan kaçınarak ve işletmenizi doğru bir şekilde yöneterek başarıya ulaşabilirsiniz. Aşağıda bazı önemli maddeleri daha ayrıntılı olarak aktardık:

1. NET HEDEF ve VİZYON BELİRLEMEMEK

Genç girişimciler arasında yaygın görülen en ölümcül hata görme eksikliğidir. Birçok genç girişimci, işin geleceği hakkında hiçbir düşünce ortaya koymadan iş dünyasına giriyor ve ne elde etmek istediklerini bilmiyorlar. Ayrıca genç girişimcilerin büyük bir kısmı da ortaya koydukları hedefleri başarmak için ne gerektiğini bilmiyorlar.

2. ODAK EKSİKLİĞİ

Genç girişimcilerin çok büyük bir kısmı kısa sürede başarı istedikleri için o an aklına gelen herhangi bir şeye hızla odaklanabiliyor. Ancak bu süreç elbette tek bir iş için geçerli değil. Bu nedenle genç girişimcilerin aynı anda odaklandıkları onlarca iş olabiliyor. Bu durum ise büyük ihtimalle hiçbir işte başarılı olmamalarına neden oluyor. Bu kapsamda bir genç girişimci olarak bir işe odaklanmayı başarmanız ve o işi başarmadan önce başka bir iş ile ilgilenmemeniz daha mantıklı olabilir.

3. HATALARI KABUL ETMEMEK

Bir girişimcinin kendine ve işine yapabileceği en büyük kötülüklerden biri yaptığı hataları kabul etmemek ve o hatalara rağmen süreci devam ettirmektir. Hataları kabul etmemek aynı zamanda kötü giden bir işi düzeltme şansınızı ortadan kaldırır.

Ortada bir hata varsa bunu kabul etmek büyük bir erdemdir. Bu sayede o sorunu düzeltmek için geç kalmamış olursunuz.

4. DİNLEMEMEK

Genç girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biri de dinlememektir. Kendi fikirlerinizi sevdiğinizi biliyoruz ancak her zaman başkalarının ne söylediğine kulak verin. Evet, onların söylediklerini her zaman uygulamak veya yapmak zorunda değilsiniz. Ancak onları dinlemek size harika ipuçları verebilir.

Tarihteki bütün bilginler çok az konuşmamızı ve çok fazla dinlememizi söyler.

5. AÇGÖZLÜLÜK

Sadece genç girişimcilere has bir hata değil. Hemen hemen tüm insanlığın en çok yaptığı hatalardan biridir. Açgözlü olarak çok fazla para kazanabilirsiniz ancak eninde sonunda bir duvara çarpacaksınız.

Bir işi sadece çok fazla para kazanmak için kurmayın. Bu kötü bir süreçte o işten hemen vazgeçmenizi kolaylaştıracaktır. Bağlı olduğunuz ve ilham aldığınız bir işi yapmak başarınızı artıracaktır.

6. SADECE KONUŞMAK

Günümüz girişimcilerinin büyük kısmının gerçekten iyi fikirleri olduğunu duyarsınız. Bu iş fikirlerini sizlere saatlerce anlatabilirler ve gerçekten sizi ikna ederler. Ancak bu fikirlerini uygulamak için hiçbir şey yapmazlar.

Girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biri de uygulamak için hiçbir şey yapmayıp, fikirlerini sadece konuşmaktır…

7. PAZARLAMAYI ÖNEMSEMEMEK

Genç girişimcilerin yaptığı bir diğer ölümcül hata ise pazarlamaya zaman ayırmamaktır. Gerçekten başarılı fikirleri olan girişimciler, bu işini geliştirmeye zamanının neredeyse tamamını harcar. Bu daha kaliteli bir hizmet ve ürün ortaya çıkarmak için iyi bir karar olsa da, ödüllendirilmediği zaman bunun bir önemi yoktur. Bu nedenle zamanınızın yüzde 50’sini de pazarlamaya harcamanız gerekir.

8. BİR PLANI YOK

Girişimcilere bunu önermeyi artık bırakmamız gerekiyor. Ancak halen girişimcilerin çok büyük bir kısmının bir iş planı yok. Ne iş yaparsanız yapın, mutlaka bir iş planı hazırlayın. Bu sizin el kitabınız olsun.

9. YETERSİZ SERMAYE

Her iş için belirli oranda bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Eğer yapmak istediğiniz iş için yeterli sermayeniz olmadığı halde o işi uygulamaya başlarsanız; ya tam olarak yapmak istediğiniz kadar kaliteli olamayacaksınız, ya da işi neticelendiremeyecek ve büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Her iki durum da bir girişimci olarak hevesinizi ve ilhamınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle doğru sermaye rakamına ulaşana kadar o iş fikrini uygulamaya başlamayın.

10. BAŞKALARINDAN YARDIM ALMAMAK

Türkiye’de girişimcilerin belki de en çok yaptığı hatalardan biri de başkalarından yardım almamaktır. Her şeyi kendi başınıza yapmak istediğinizi ve bunun size ilham verdiğini anlayabiliyoruz. Ancak bu dünyanın hiçbir yerinde doğru bir fikir değildir.

Bir girişimci olarak her konuda çok üst düzeyde olamazsınız. Bu nedenle çok iyi olmadığınız konularda başkalarından ücretli veya ücretsiz yardım almak kesinlikle iyi bir fikir olacak. Bu sayede iyi bildiğiniz konulara daha fazla vakit ayırma fırsatınız olacak.

 • Züliha bilgin
  3 sene önce

  Evde is yapmak istiyorum

  25
  yorum beğen
 • Nazan
  3 sene önce

  Bu işe çok ihtiyacım var

  27
  yorum beğen
 • Murat
  3 sene önce

  İstanbul/Maltepe de küçük bir dükkan açtık paketleme yapıyoruz 4 bayan fakat isverenimiz az hızlı ve seri bir şekilde üretim sağlıyoruz iş vermek isteyen olursa lütfen ulaşsın

  23
  yorum beğen
 • Kağan
  3 sene önce

  Çevremde gördüğüm kadarıyla çoğu insanın güzel bir fikri var ama sermayesi yok. Ya da fikir var icraat yok 🙂 Sanırım her ikisini de yapabilen başarılı oluyor. Tabi yalnızca bunları doğru yaparsan her şey sorunsuz olur demek doğru değil ama önemli oldukları da inkar edilemez.

  23
  yorum beğen
 • Nuran
  3 sene önce

  Bursa Nülifer de oturuyoruz paketleme işi almak istiyorum hem ihtiyacımız var hemde boş vaktimizi değerlendirmek istiyoruz kişi sayımız fazla işleri hızlı ve temiz bir şekilde yapacagimizdan emin olabilirsiniz

  23
  yorum beğen
 • Mehmet
  3 sene önce

  Evde iş arıyorum ilgilenmedim bilgi vermesini bekliyorum adres tekirdag/cerkezkoy

  22
  yorum beğen
 • Fikriye kaya
  3 sene önce

  Antalya’nın Manavgat ilçesinde oturuyorum evde iş imkanından yaralanmak istiyorum.Titiz çalışma ve zamanında teslim garantisi…

  21
  yorum beğen
 • Funda
  3 sene önce

  Bizde evde ek iş yapmak istıyoruz 4 kişilik bir grubuz

  21
  yorum beğen
 • Fikriye Kaya
  3 sene önce

  Antalya’nın Manavgat ilçesinde oturuyorum ailemle beraber bu işi yapmak istiyorum tecrübeliyim işimi temiz ve zamanında teslim ederim

  21
  yorum beğen
 • Fikriye Kaya
  3 sene önce

  Antalya’nın Manavgat ilçesinde oturuyorum ailemle beraber bu işi yapmak istiyorum tecrübeliyim işimi temiz ve zamanında teslim ederim

  22
  yorum beğen
 • Sedat Kaya
  3 sene önce

  Antalya’nın Manavgat ilçesinde oturuyorum ailemle beraber bu işi yapmak istiyorum tecrübeliyim işimi temiz ve zamanında teslim ederim

  22
  yorum beğen
 • Tülay macit
  3 sene önce

  Evde paketleme işi yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim cok ihtiyaçım var lutfen elim hızlıdır cok severek yapacağım iş yardımcı olur musunuz Samsun Bafra da oturuyorum

  23
  yorum beğen
 • Sibel
  3 sene önce

  Sabun paketleme isi yapmak istiyorumcevap verir misiniz

  18
  yorum beğen
  • Sibel
   3 sene önce

   Sabun paketleme işi almak istiyorum cevap verir misiniz

   22
   yorum beğen
 • Sibel
  3 sene önce

  Sabun paketleme işi yapmak istiyorum cevap verir misiniz

  19
  yorum beğen
 • Nurcan
  3 sene önce

  İşe ihtiyacımvar elimden her türlü iş gelir tel kırma taki kolye künye küpe tesbih boncuk paketleme

  19
  yorum beğen
 • Dönay
  3 sene önce

  Evde paketleme işi yapmak istiyorum eşim tek calisiyo yetismiyo çok ihtiyacım var geri dönüş yapar sakız çok sevinirim İzmir de oturuyorum

  19
  yorum beğen
 • Nilgün aşabay
  3 sene önce

  Merhaba 7 kişilik grubumuz var İstanbul bahcelievlerde oturuyoruz evde paketleme işi yapabiliriz

  20
  yorum beğen
 • ŞEYMANUR
  3 sene önce

  öğrenciyim paketleme işi yapmak istiyorum

  19
  yorum beğen
 • çağrı
  3 sene önce

  Evde paketleme işi yapmak istiyoruz Nişanlıyız. Düğün geliri olması için kullanacağız

  24
  yorum beğen
 • Şifa
  3 sene önce

  Paketleme işi yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz lütfen

  17
  yorum beğen
 • Yusuf Güldür
  3 sene önce

  Ben paketleme işi almak istiyorum. Boş zamanlarımı ek gelire çevirmek için

  16
  yorum beğen
 • Beyhan
  3 sene önce

  tüm paket işler, yaparım.maaş ve sigortam yok.Bodrum

  16
  yorum beğen
 • Merve
  3 sene önce

  Merhaba ihtiyaçtan dolayı paketleme işi almak istiyorum dönüş yaparsanız sevinirim.

  17
  yorum beğen