arama

Geçtiğimiz 10 Yıla Damgasını Vuran 10 Lider (CEO)

liderler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Bir fikri başarılı olup olmayacağını belirleyecek en önemli unsurlardan bir tanesi de liderlerdir. Her ne kadar kendini satan şey fikir olsa da fikrin uygulanabilirliliği de başta olmak üzere her konuda sizi ileriye taşıyacak ana unsur liderlerdir.

İyi bir yönetici olmak için aynı zamanda büyük bir lider olmanız gerekir. Dünyanın en tanınmış şirketlerinin birçoğunun dümende çok zeki insanlar vardır. Dahası bu liderler ister yeni bir girişim kuruyor, ister daha köklü bir markayı yönetiyor olsun, şirketi heyecan verici tutmak için yeniliklere ihtiyaç duyuyor.

Bu listedeki kişiler çok çeşitli geçmişlere sahiptir. Ancak hepsi tam anlamıyla sınırları zorladı ve işlerini ilerletmek için “vizyoner” yollar buldular. Bir işletmenin yönetimini üstlenerek başarılı işlere imza atmak mümkündür. Ancak aynı zamanda doğal olarak iyi bir bakış açısına sahip olma yeteneğine de ihtiyacınız olacak.

Peki geçtiğimiz yıllara damgasını vuran en iyi liderler kim? Neleri doğru başardılar?

1. JEFF WEINER – LİNKEDIN

Jeff Weiner, profesyonel ağ oluşturma web sitesi LinkedIn‘in CEO’sudur ve 2013’ün başlarında Silicon Valley Business Journal’ın Yılın Yöneticisi unvanını kazandı. Weiner, sitenin 259 milyon kullanıcıyla son derece başarılı bir ağ haline gelmesine yardımcı olduğu için ciddi bir itibar kazandı.

2. KEVIN SYSTROM – INSTAGRAM

2010 yılında yaratıcılığını konuşturarak ortaya çıkardığı Instagram‘ı neredeyse vazgeçilmez konuma getirmeyi başaran ekibin başındaki Kevin Systrom, bu başarısıyla TIME dergisi tarafından dünyayı değiştiren 30 yaş altı insanlar listesinde yer aldı. Platform halen Systrom’a emanet bir şekilde yukarı yönde hareketini sürdürüyor.

3. JEREMY STOPPELMAN – YELP

Yeni bir şehirde misiniz? Ve lezzetli bir şeyler mi yemek istiyorsunuz? O halde ihtiyacınız olan şey başında Jeremy Stoppelman’ın olduğu Yelp‘ten başkası değil.

Çevrimiçi rehberin CEO’su ve kurucu ortağı Jeremy Stoppelman, 2004 yılında CTO Russel Simmons ile birlikte web sitesini kurdu ve o zamandan beri internetin vazgeçilmezlerinden biri haline geldi.

4. MA HUATENG – TENCENT

Huateng Ma, 1998 yılında Tencent şirketinin kurucu ortağıdır ve şu anki CEO‘su ve başkanıdır. Firmaya gelince, Tencent muhtemelen 2011’de WeChat’in sesli mesaj hizmetinin lansmanıyla büyük bir başarı yakaladı. 2013’te WeChat uluslararası bir amaçla genişlemeye başladı ve Tencent, Çin’deki en değerli özel işletme haline geldi. Tencent’in hisse senedi fiyatı o yılın Ocak ve Kasım ayları arasında yüzde 60’ın üzerinde yükseldi.

5. HARRIET GREEN – THOMAS COOK

2011’in sonlarında, dünyanın en eski seyahat acentesi olan Thomas Cook‘un başı tam anlamıyla beladaydı. Hisse değeri yaklaşık yüzde 75 oranında düşmüştü ve şirket önemli sayıda acentesini ve döviz bürolarını kapatacağını duyurmuştu. Ancak Harriet Green, Mayıs 2012’de şirketin CEO’su olarak devraldı ve kısa süre sonra işi bir başarı hikayesine dönüştürdü. Şirket, günümüzde tüm itibarını geri kazandı ve devasa bir seyahat acentesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.

6. PATRICK DOYLE – DOMINO’S

2010 yılında Dominos‘un başına geçen Patrick Doyle, 2013 yılından itibaren şirkete her yıl büyüme kazandıran bir CEO olarak son yılların en başarılı liderleri arasında yer alıyor. Doyle, ana felsefesini “Her gün uyanmalı ve nasıl daha iyi olacağımızı bulmalıyız,” diyerek özetliyor.

7. BEN SILBERMANN – PINTEREST

Bugüne kadar en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olarak ön plana çıkan Pinterest‘in yaratıcısı ve halen CEO’su olan Ben Silbermann, günümüzde 4 milyar doları aşan servete sahiptir. Pinterest ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Silbermann, “İnsanlar gelecekte bir şeye hazırlanmak ve heyecanlanmak için Pinterest’i her gün kullanıyor. İlgilendikleri şeyler arasında bir dizi bağlantı oluşturabilirsek, gelecek için plan yapmalarına yardımcı olabiliriz.” diyor.

8. BRIAN CHESKY – AIRBNB

Brian Joseph Chesky, Amerikalı bir işadamı ve endüstriyel tasarımcıdır. Konaklama hizmeti Airbnb‘nin kurucu ortağı ve CEO’sudur. Chesky, Time’ın “2015’in En Etkili 100 Kişisi” arasında gösterildi. Her gece tahmini 140.000 kişi Airbnb pansiyonlarında uyuyor ve site yaklaşık 200 ülkede yarım milyon seçenek listeliyor.

9. JONAH PERETTI – BUZZFEED

Jonah H. Peretti, bir internet girişimcisi, kurucu ortağı ve BuzzFeed‘in CEO’su, Huffington Post’un kurucu ortağı ve “Reblog” projesi altında yeniden blog yazmanın geliştiricisidir. En değerli CEO’lar arasında yer alan Peretti, “Eleştiri yapmaktan korkan insanlara sahip olmaktansa ara sıra eleştirmenlerin ‘BuzzFeed’in yaptığı şu aptal şeye bak’ demesini tercih ederim” diyor.

10. ANGELA AHRENDTS – BURBERRY

Angela Ahrendts, 2006’da Burberry‘nin CEO’su oldu o zamandan beri lüks giyim şirketine kesinlikle damgasını vurdu. Dümene geçtiğinden beri giyim şirketinin hisse senedi fiyatı yüzde 450 arttı. Dahası şirket dünyanın onlarca farklı ülkesinde yeni lüks giyim markalarını da bir bir satın alarak devasa bir yapıya dönüşmeye devam ediyor.

 • Jackie
  3 sene önce

  You Won’t Want To Miss This! 50 pcs medical surgical masks only $1.99 and N95 Mask $1.79 each.

  Special Offer for the next 48 Hours ONLY! Get yours here: pharmacyusa.online

  All the best,

  Geçtiğimiz 10 Yıla Damgasını Vuran 10 Lider (CEO) | Yeni İş Fikirleri 2021

  23
  yorum beğen
 • Tasha
  3 sene önce

  You Won’t Want To Miss This! 50 pcs medical surgical masks only $1.99 and N95 Mask $1.79 each.

  Only 10 orders left! Get yours here: pharmacyusa.online

  Enjoy,

  Geçtiğimiz 10 Yıla Damgasını Vuran 10 Lider (CEO) | Yeni İş Fikirleri 2021

  19
  yorum beğen
 • Jamie Roy
  3 sene önce

  Hi,

  How are you doing? I will make it simple and short. I want to contribute an amazing guest post to your website.

  For that we just need to go with 3 steps:

  1. I will send you some new topic ideas that will be tech-oriented and in trend too
  2. You’ll have to choose one out of those
  3. I will then send a high-quality article on that chosen topic for you to publish on your website with one do-follow link to my site.

  Let me know how this sounds to you? Shall we start with step 1?

  Best,

  Jamie Roy

  21
  yorum beğen
 • Sol
  3 sene önce

  Thank you

  16
  yorum beğen
 • Turkey’s Diverse Landscape: From Mountains to Coast
  9 ay önce

  Turkey’s bustling cities are full of energy and excitement – explore them all with the help of our website.

  8
  yorum beğen