arama

Fide Dikimi Yapan Robot Geliştirildi

robot fide ekimi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Dünyada teknoloji ile en son içli dışlı olması beklenen tarım sektöründe de teknolojik gelişmeler bir bir kendini göstermeye devam ediyor. İnsanın yoğun olarak dokunduğu tarım sektöründe son dönemde makine ve robotların da kullanımı artış gösteriyor. ABD’de Florida Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Ulrich Adegbola tarafından geliştirilen fide dikimi yapan robot bu konuda karşımıza çıkan son örnek olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Tohum ile tarım çiftçiler için genellikle önemli bir sorun ve vakit kaybı olarak ortaya çıkmıyor. Ancak özellikle sezonluk veya dönemlik olarak fide dikimi yapan çiftçiler, bu süreç için çok uzun mesai saatleri ve uğraş harcamak zorunda. Ayrıca bu süreç nedeniyle birçok fide aynı dönemde ekilemiyor ve haliyle mahsul aynı dönemde alınamıyor.

Florida Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Ulrich Adegbola tarafından geliştirilen fide dikimi yapan robot ise bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıracak cinsten.

Yeni geliştirilen bu robot ile çiftçiler tüm fideleri bir bant üzerine yerleştirecek ve ardından robot, fidenin kökünü algılayıp; bu kökü toprağa belirlenen oranda ekecek. Üstelik bu işlem sıradan bir ekimden 4 kat daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.

Yapılan testlerde, ortalama 1 saatte 2000 fide eken çiftçiler, tek bir robot ile 7 bin 500 fide dikimi yapmayı başardı.

Henüz AR-GE aşamasında bulunan robotun yakın dönemde özellikle seralarda insan gücünü, uzun mesai saatlerini, yüksek maliyetleri ve dönemsel ekim kayıplarını büyük ölçüde azaltması bekleniyor.

Robotu geliştiren Adegbola, özellikle şehirlerden uzak kırsal noktalarda insan bulmanın zor olduğu lokasyonlarda bu yöntem ile tarımsal faaliyetlerin büyük ölçüde artırılabileceğini de belirtiyor.

Yeni İş Fikirleri