arama

Farklı Bir Fikir İsteyenler İçin 6 Yaratıcı İş Fikirleri

yaratıcı iş fikirleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Her zaman başkalarının yolundan gitmek istemeyen girişimcilere rastlarız. Eğer siz de sermayenizin belirli bir bölümünü yaratıcı iş fikirlerinde değerlendirmek istiyorsanız, dünyada belirli oranda başarıya ulaşmış yaratıcı 9 iş fikrini inceledik.

Bu iş fikirlerine yönelecek olan girişimci ve yatırımcıların; tüm sermayelerini bu iş fikirleri için harcamasını asla tavsiye etmiyoruz. Fikirlerin çok az sayıda denenmiş olması nedeniyle, ciddi bir araştırma yapmak zordur ve bu nedenle risk fazladır.

Farklı ve ilginç bir iş fikri arayanlar için 6 öneri…

1. Böcek Bariyeri

Sıklıkla seyahat eden ve genellikle düşük yıldızlı otellerde kalmak isteyenler için geliştirilen böcek bariyeri, genel olarak yataklarında böcek istemeyen insanlar için tasarlandı. Söz konusu bariyer yatağın ayaklarına takılıyor ve böceklerin tırmanmasını engelliyor. Çok ilginç bir fikir olsa da, Avusturalya’da hizmet veren Bedbugbarrier adlı işletme geçtiğimiz yıl 170 binden fazla böcek bariyeri satışı yaparak milyonlarca dolar kazanmayı başardı.

2. Tavuk Kiralama

Dünya genelindeki sağlık endişeleri nedeniyle her geçen gün daha fazla insan organik yumurta tüketmek istiyor. Bu nedenle evlerinin balkonunda veya bahçesinde tavuk yetiştirmek isteyen insanların sayısında da artış var. Ancak tavuk bakımı zordur ve tavuk satan insanlar bir süreden sonra bununla uğraşmak istemiyor veya vakit bulamıyor. Bu durumda tavuklardan kurtulmak gerçekten zor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde bir girişimci Rent-A-Chicken adlı bir tavuk kiralama şirketi kurarak insanları bu dertten de kurtarıyor. Tavuklar haftalık, aylık veya daha uzun süreler için kiralanabiliyor. Üstelik şirket, tavukların bakımı için de ciddi destek sağlıyor.

3. Parti Sonrası Desteği

Sık sık evlerinde parti düzenleyen insanlar için ortaya çıkan Parti Sonrası Destek işi ile ABD’de birkaç şirket çok ciddi düzeyde para kazanıyor. İşletmeler genel olarak, parti düzenleyecek olan ev sahiplerinden bir yedek anahtar satın alıyor ve partinin ertesi sabah 8-9 gibi eve gelip ortalığı tamamen temizliyor ve düzenliyor.

Türkiye’de parti kültürü düşük ancak aynı fikir düğün, nişan veya çeşitli diğer organizasyonlar için de düşünülebilir.

4. Stres Odası

Japonya’nın başkenti Tokyo’da yaratıcı bir girişimci tarafından hayata geçirilen Smashing Place adlı işletme insanlara stres atmak için harika bir fırsat sağlıyor. İnsanlar söz konusu işletmenin bir odasına giriş yapıyor ve ardından bardak, tabak veya çeşitli camdan yapılmış ürünleri satın alarak diledikleri gibi duvarda parçalıyor. Tam bir terapi.

İşletmeyi sıklıkla kullanan birçok kişi bunun öğle arasında iş stresini atmak için harika bir fikir olduğunu söylüyor.

Türkiye gibi bir ülkede kesinlikle işe yarayabilecek yaratıcı bir iş fikri.

5. Değerli Ürün Aracısı

Örneğin birine şık ve dikkat çekici üzere bir yüzük almak istediğiniz vakit bir kuyumcuya gidersiniz ve altın olarak değeri 5 bin lira olan bir yüzüğe 8-9 bin lira ödemek zorunda kalırsınız. Ancak aynı yüzüğü tekrar geri satmak istediğiniz zaman kuyumcu bu yüzüğe 4 bin liradan fazla vermeyecektir. Birçok mücevher içerikli üründe durum böyledir.

ABD’de nişan yüzüğü satın alan ve sonra nişanı bozan bir adam tarafından hayata geçirilen Idonowidont adlı girişim, mücevher gibi değerli ürünleri satın almak ve satmak isteyenleri buluşturuyor. Böylelikle 9 bin lira verdiğiniz mücevher için 8 bin lira veren birini rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

CNN, Today Show, Fox News ve The New York Times’da da yer alan başarılı yaratıcı iş fikri, geçtiğimiz yıl 156 bin satış işlemine aracılık etti.

6. Rastgele Hediye

ABD ve Avrupa’da son dönemde yoğun bir iş hacmi oluşturan yaratıcı iş fikirlerinden biri de rastgele hediyedir. İnsanlar 5 veya 10 Dolar gibi bir ücret ile bir kutu satın alıyor ve bu kutuda tamamen rastgele bir hediye gönderiliyor. Hem kendiniz hem de sevdiğiniz biri için kullanılabiliyor.

 • SERHAT
  4 yıl önce

  Bir inceleyelim bakalım.

  22
  yorum beğen