arama

En Ucuz ve Kolay 8 Pazarlama Yöntemi

pazarlama yöntemleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Dünyanın birçok noktasında pazarlama genellikle maliyetli ve pahalı bir süreçtir. Ancak bir küçük işletme sahibi olarak, çok yüksek pazarlama bütçelerine sahip değiliz. Bu nedenle daha ucuz ve düşük maliyetli pazarlama stratejilerine yönelmek zorunda kalıyoruz.

Eğer siz de işletmeniz için daha düşük bedeller ile pazarlama yöntemlerine yönelmek istiyorsanız, sizler için en iyi sonuçları sağlayabilecek en iyi 8 pazarlama yöntemini ele aldık. Her strateji kendi içerisinde farklı dinamikler barındırıyor olsa da, her yöntemi küçük küçük deneyerek; bir başarı ölçeklendirmesi yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede hangi fikre daha fazla yönelmeniz gerektiğini öğrenme şansınız olacak.

1. KUPON KODU

Günümüzde en küçük işletmeden en küçük işletmeye kadar; harika bir pazarlama yöntemidir. Kupon kodlarını özellikle basıp, olası müşterilere postalamanız gerekmiyor. Artık kupon kodlarını, sosyal medyadan, web sitenizden veya e-posta ile de müşterilere ulaştırabilirsiniz.

En iyi müşterilerinize daha fazla kupon kodu göndermeyi ihmal etmeyin. Bir farkları olmalı.

2. YARIŞMALAR

İnsanlar gerçekten yarışmalardan çok hoşlanır. Hatta birçok insan; ödüle yoğunlaşmak yerine genellikle yarışmaya odaklanır. Bu nedenle ödülün çoğu zaman bir önemi yoktur.

Hemen web sitenizden veya bir mağazanızdan promosyon ödülü sağlayabilecek bir yarışma başlatabilirsiniz. Yeterince çılgın bir fikir bulabilirseniz, ülkenin her yerinden insanların katılımını gözlemleyebilirsiniz.

3. HEDİYE

Evde oturuyorsunuz ve hiç aklınızda olmayan bir hediye size ücretisiz olarak kargo ile ulaştırılıyor. Bundan hoşlanmaz mısınız? Eminiz, bu hediyeyi gönderen şirketi birçok arkadaşınıza tavsiye edersiniz…

En iyi pazarlama yöntemlerinden biri hediye göndermektir. İnsanlar ücretsiz şeylerden gerçekten çok hoşlanır (biz de öyle 🙂 ).

Hediyelerinizin çok pahalı şeyler olmasına gerek yok, sadece onlara ücretsiz bir şeyler gönderin ve web sitenizi ya da mağazanızı ziyaret etmesini bekleyin. İşe yarayacaktır.

4. ALIŞVERİŞ KARTI

Sadık müşteri kitlesi oluşturmak için en çok işe yarayan pazarlama yöntemlerinden biridir. İnsanlar alışveriş yaptıkça bu kart içerisinde puanlar birikir ve diledikleri zaman bu puanları alışveriş için kullanırlar.

Alışveriş kartlarının bir diğer faydası ise, alışveriş kartını alan müşterinin hemen hemen tüm iletişim adreslerini edinme fırsatınız. Bu sayede müşterilerinize birçok farklı kanaldan, kendi izni ile iletişime geçme fırsatınız olacak.

5. ÖZEL TEKLİF

Özellikle sadık müşteriler için işletmelerin yoğun olarak kullandığı bir pazarlama yöntemi ise özel teklif sağlamaktır. Belirli ürün veya hizmetler için sadık müşterilerinize; özel teklifler sağlayabilirsiniz. Kişiden – kişiye pazarlama yöntemleri arasında yer alan bu fikir, özellikle yüksek fiyatlı ürün/hizmet satan işletmeler için önerilmektedir.

6. ETKİNLİKLER

Bir yardım derneği için etkinlik düzenleyebilirsiniz. Ya da konser, tiyatro ya da bir futbol maçına sponsor olabilirsiniz. Etkinlikler, katılımcılar ve etkinliği izleyen medyaya yönelik etkili bir pazarlama yöntemidir.

7. ÇAPRAZ PROMOSYON

Günümüzde dünyanın en büyük şirketleri tarafından da yoğun olarak kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Etkisi kanıtlanmış ve her iki şirkete de ciddi katkılar sağlayan bir fikir olarak, kesinlikle önerilmektedir.

Örneğin arabalar için motor yağı satın alan müşterinize, bir araç yıkama şirketindeki hizmet için yüzde 50 indirim sağladığınızı duyurabilirsiniz. Aynı şekilde diğer araç yıkama şirketi de, hizmet alan müşterilere; araç yağında yüzde 5 indirim yapabilir.

Böylelikle her iki işletme de, kısa sürede hiç sahip olmadığı müşterilere ulaşma şansı olacak.

8. EŞANTİYON

Eşantiyon dağıtmak çoğu zaman reklamlardan daha ucuz bir yöntemdir. Eşantiyon ürünlerini toptan almanız durumunda çok düşük fiyatlar alma şansınız olacak.

İşletmenizi ziyaret eden ya da sizden herhangi bir ürün alan müşterilerinize eşantiyon olarak bir ürün verebilirsiniz. Eşantiyon ürünün sıklıkla kullanılan bir ürün olmasına özen gösterin. Bu sayede sürekli bir reklam fırsatınız olacak. Özellikle saatler bu konuda en iyi tercih!