arama

En İyi Yeni 17 İş Fikri ve Para Kazanma Yöntemi

mutlu iş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

İş dünyasına hızlı bir adım atmak isteyenlerin en çok sorun yaşadığı konulardan biri de doğru iş fikrini bulmak ve para kazanmak için harekete geçmek oluşturuyor.

Bir girişimci ve yatırımcı olarak doğru stratejiler ile harekete geçilmemesi durumunda gelir potansiyeli istenilen düzeyde olmayacaktır.

Piyasaya geniş bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacak iş fikirleri ve para kazanma yöntemleri ile artık kapsamlı bir listeye sahip olacaksınız.

Listede yer alan tüm iş fikirleri ve para kazanma yöntemlerinin tamamı size uygun olmayabilir. Dolayısıyla iş fikirlerinin size uygun olup olmadığını incelemeniz önemlidir. Size uygun olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu gerekli sermaye tutarı ile birlikte eğitiminiz, deneyimleriniz ve iş için ayırabileceğiniz vaktin ele alınması ile gerçekleştirilebilir.

En iyi 17 iş fikri ve para kazanma yöntemlerinde yer alan sektörler:

 • Gıda
 • Online
 • Bakım & Tamir
 • Asist Hizmetleri
 • Ofis
 • Moda
 • Ticaret
 • Üretim

1. Zeytinyağı Mağazası

Gelir Potansiyeli: 6/10
Minimum Gerekli Sermaye: 100.000

İnsanlar daha sağlıklı ve kaliteli yağlar satın almaya karar verdikçe zeytinyağı sektöründe büyüme kaydediliyor. Küresel zeytinyağı sektörü 2 milyar doları aşarken, uzmanlar sektörün 2027 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 2.9 büyümesini bekliyor.

Zeytinyağı mağazası açmak benzer birçok diğer iş fikrine göre daha kolaydır. İşe koyulmak için yapmanız gerekenler kaliteli bir zeytinyağı bulmak ve bunları en iyi şekilde müşterilere sunmak için küçük ölçekli bir mağaza kurmaktır.

Sektördeki karlılık yüksektir. Ortalama kalitedeki bir zeytinyağının perakende satıştaki karı yüzde 40’a ulaşmaktadır. Gıda sektöründe yeni bir iş kurmak isteyenler için dikkat çekici iş fikirleri arasında yer alıyor.

2. Patlamış Mısır Standı

Gelir Potansiyeli: 5/10
Minimum Gerekli Sermaye: 20.000

AVM veya işlek caddelerdeki köşe noktalarında kurulabilecek iş fikirlerinden biridir. Patlamış mısır standını kurmak için yüksek sermayeye ihtiyacınız bulunmuyor. Karlılık çok yüksek olmasına rağmen sektör çok büyük değildir.

Patlamış mısır standını kurmak için en iyi lokasyonlar:

 1. AVM’ler
 2. Okul çevresi
 3. Park çevresi
 4. Fitness salonları çevresi
 5. Açık hava sınaması çevresi
 6. Lunapark çevresi
 7. Toplu taşıma durakları

3. Kuruyemiş Mağazası

Gelir Potansiyeli: 7/10
Minimum Gerekli Sermaye: 120.000

Son dönemde çok daha yüksek sermayeler ile daha şık bir mağaza dizaynı ile kurulan kuruyemiş mağazalarında gelir potansiyeli yüksektir. İşe girmek isteyenlerin ciddi bir deneyim ve tecrübeye sahip olmasına gerek bulunmaması da önemli bir avantaj ortaya koyuyor.

Türkiye dünyadaki en iyi kuruyemiş ürünlerine ev sahipliği yapmakta olup toptan alım fırsatlarını iyi değerlendirmek size ciddi kazançlar sağlayabilir.

4. Meyve Suyu Barı

Gelir Potansiyeli: 5/10
Minimum Gerekli Sermaye: 30.000

İşlek noktalarda ve AVM’lerde kurulabilecek başarılı bir iş fikridir. Çok sayıda bayilik seçeneğinin de bulunduğu bu iş fikrine giriş yapmak için kolaylıkla harekete geçmek mümkündür. Tam zamanlı bir iş fikri olarak değerlendirilmesi gereken bu iş fikrinde; başarılı bir personel ile de yatırım seçenekleri bulunmaktadır.

Meyve suyu barını açmak için en iyi lokasyonlar genellikle yürüyüş yollarıdır. Burada egzersiz yapmak isteyen insanların ilk tercihlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Başlangıç maliyetleri çok düşüktür. Düzenli olarak yeni meyvelere erişim için çeşitli birkaç anlaşma yapmanız gerekmektedir.

5. Dondurma Standı

Gelir Potansiyeli: 5/10
Minimum Gerekli Sermaye: 20.000

Özellikle yaz aylarında en çok önerilen para kazanma yolları arasında yer alıyor. İşi kurmak ve başlamak çok kolaydır. Toptan dondurma satan bir işletme ile anlaşma yapmanız ve stant temin etmeniz gerekiyor.

Dondurma stantlarında satılan dondurmalardaki kar marjı yüzde 50’nin üzerinde bulunuyor. Kısa sürede işletme sermayesini amorti etme ve kar etmeye başlama fırsatı sağlıyor. İşlek noktalardaki bir standın aylık geliri 20 bin liranın üzerine çıkabilmektedir.

6. Tost ve Sandviç Barı

Gelir Potansiyeli: 5/10
Minimum Gerekli Sermaye: 40.000

Ülkemizde insanların büyük bir kısmının ortak lezzetleri arasında tost ve sandviç yer almaktadır. Güzel bir meyve suyu veya çay ile birlikte tüketilen tost ve sandviç satan dükkanlar; küçük sermaye ile kurulabilen karlı işletmelerdir.

Ayrıntılar:

7. Cafe

Gelir Potansiyeli: 7/10
Minimum Gerekli Sermaye: 200.000

Ülkemizdeki her türlü lokasyonda yapılabilecek en iyi iş fikirlerinden biri cafe açmaktır. Doğru yere açıldığı ve doğru bir personel ile hizmet edildiği takdirde başarıya ulaşma şansı çok yüksektir.

Birkaç yıl öncesine göre cafe açmak çok daha maliyet oluşturan bir iş fikridir. Para kazanmayı gerçekten isteyen ve uzun vadeli bir iş kurmak isteyenlerin mutlaka daha kaliteli bir ortam oluşturmak için çaba ortaya koyması gerekiyor.

Cafelerde başlangıç maliyetleri dışında aylık gider oranı da yüksektir. Dolayısıyla iş yapma potansiyelini tam olarak sağlayana kadar ek sermaye talebine ihtiyacınız olabilir.

8. Toplu Yemek Şirketi

Gelir Potansiyeli: 8/10
Minimum Gerekli Sermaye: 300.000

Ülkemizde gün geçtikçe daha fazla işletme toplu yemek şirketlerinden hizmet almaktadır. Sektörün hızla büyüdüğü bir ortamda kaliteli bir işletme kurmak ve doğru işletmeler ile iletişime geçerek iş almayı başaran toplu yemek şirketlerinin gelir potansiyeli yüksektir.

Toplu yemek şirketlerin nişe uygun bir stile odaklanması elzemdir. Aksi durumda iş alma fırsatı daha düşük olacaktır. Geniş bir pazarlama ekibine ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda kulaktan kulağa yayılmayı da sağlayabilmek için lezzet ve kaliteyi üst düzeyde tutmanız gerekecek.

9. Metin Yazarlığı ve İçerik Oluşturma

Gelir Potansiyeli: 4/10
Minimum Gerekli Sermaye: 0

İnternet ortamında daha fazla katma değer üretmek isteyen her firmanın en çok ihtiyaç duyduğu konuların başında iyi bir metin geliyor. Makale Yazarak Para Kazanmak rehberinde yer aldığı üzere; içerik üretimi sağlayarak kolaylıkla para kazanma şansına sahipsiniz.

Sadece bir bilgisayar ve internet bağlantısına sahip olarak bu iş fikrine başlayabilirsiniz.

10. Serbest Çalışan

Gelir Potansiyeli: 6/10
Minimum Gerekli Sermaye: 0

İşletmeler özellikle online ihtiyaçlarına yönelik yoğun bir şekilde serbest çalışanlardan hizmet almaktadır. Dolayısıyla para kazanmak için online dünyadaki ihtiyaçlara yönelik çalışma gösterebilirsiniz.

En çok ihtiyaç duyulan freelancer alanları:

 • Pazarlama ve Halkla İlişkiler
 • Video
 • Fotoğraf
 • Sosyal Medya
 • Yazılım Geliştirme

11. Grafik Tasarım

Gelir Potansiyeli: 4/10
Minimum Gerekli Sermaye: 0

Grafik tasarım hizmetleri dünya genelinde 13 milyar dolarlık büyük bir sektördür. Dünyanın her noktasında ihtiyaç duyulan ana hizmet dalları arasında yer almaktadır.

Her türlü işletme, şirket ve kurum için elzem bir ihtiyaç olarak öne çıkmaktadır.

Yaratıcı yeteneklere sahip bir grafik uzmanının gelir durumu çok yüksek seviyelere ulaşabilmektedir.

Doğrudan kendi işletmenizi kurarak ilerleyebileceğiniz gibi; başka şirketler için de çalışarak önemli bir gelir potansiyeline erişebilirsiniz.

12. Transkripsiyon

Gelir Potansiyeli: 4/10
Minimum Gerekli Sermaye: 0

Teknoloji geliştikçe birçok şeyi artık makineler bizim için gerçekleştiriyor. Ancak halen insana ihtiyaç duyulan çok fazla alan var.

Özellikle ses ve videolardaki seslerin net bir şekilde altyazıya veya metine çevrilmesi işine yoğun olarak ihtiyaç duyuluyor. Transkripsiyon adı verilen bu alanda faaliyet göstererek para kazanma potansiyelinizi üst seviyeye ulaştırabilirsiniz.

Sadece beceri isteyen bir iş değil aynı zamanda yoğun bir mesaiye ihtiyaç duyulan iş fikirleri arasında yer almaktadır.

13. Hibe ve Teşvik Ajansı

Gelir Potansiyeli: 6/10
Minimum Gerekli Sermaye: 60.000

Şık bir ofis ve alanında başarılı birkaç personel ile kurulabilecek başarılı iş fikirleri arasında yer almaktadır. İşi kurmak ve niteliğini geliştirmek düşündüğünüz kadar zor değildir.

Ülkemizdeki her türlü sektördeki hibe, teşvik ve destekler konusunda şirketlere hizmet verilebilecek bu alan ile birlikte kısa sürede önemli düzeyde bir para kazanma potansiyeline erişebilirsiniz.

14. Online Öğretmen

Gelir Potansiyeli: 6/10
Minimum Gerekli Sermaye: 0.000

Covid-19’un getirdiği alışkanlıklardan biri de online eğitimlere olan talepteki muazzam yükseliş oldu. Artık her türlü eğitim alanında ciddi düzeyde online taleplerde artış kaydediliyor.

İnsanlara aktarabileceğiniz tüm bilgileri çeşitli video, metin veya ses dosyaları ile kullanıcılara aktararak para kazanabilirsiniz. Udemy gibi platformlarda çeşitli kurslar oluşturarak da sektördeki en yüksek tüketici kitlesine erişebilirsiniz.

İnsanlar bu endüstriyi seviyor çünkü bu onlara genellikle esnek bir programa sahip olma yeteneği veriyor.

Özellikle yazılım ve yabancı dil kurslarına yönelik ilgi artmış durumda. Bu iki alan dışında birçok yetenek ve beceri isteyen müzik aletlerine yönelik eğitimler de ilgi çekici seviyede bulunuyor.

15. Hasta Savunma Hizmeti

Gelir Potansiyeli: 6/10
Minimum Gerekli Sermaye: 150.000

Hasta savunucuları , insanların hak ettikleri gerekli tedavi ve sağlık yardımlarını almalarını sağlar. Özellikle sağlık sektörünün gün be gün güç kaybettiği bir ülkede karlı iş fikirleri arasında yer alıyor.

Sektörde hizmet vermek için lisans şartlarını inceledikten sonra bir hasta savunma şirketi kurabilirsiniz. Bu işi bireysel olarak da yapabilirsiniz ancak kurumsal bir yapıya bürünmek amacıyla bir merkez kurmanız iş hacminizi büyük ölçüde artıracaktır.

16. Yaşlı Bakımı

Gelir Potansiyeli: 8/10
Minimum Gerekli Sermaye: 750.000

Yaşlı bakım hizmetlerine olan talep ülkemizin 81 ilindeki her noktada artış yaşıyor. Bu lokasyonlarda özellikle kamu değil özel sektör fırsatları daha yakından takip ediliyor ve tercih ediliyor.

Yaşlı bakım merkezi açarak bu sektörde önemli bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Sermaye talep yüksek olan bu iş fikrinde uzun vadeli geri dönüş süresi 2 yıla yakındır. Bu süreçten sonra işletme ciddi düzeyde kar potansiyeli elde etmektedir.

Özellikle yerel durum yakından incelenerek önemli bir yatırım hayata geçirilebilir.

17. ÇAĞRI MERKEZİ

Gelir Potansiyeli: 7/10
Minimum Gerekli Sermaye: 350.000

Artık en küçük işletmenin bile bir müşteri satış desteği ve müşteri hizmetleri numarası bulunmalıdır. İş hacmini artırmak ve tüketicilere güven sağlamak için önem gösterilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Çağrı Merkezi Açmak adlı rehberimizden detaylarını öğrenebileceğiniz şekilde; çağrı merkezi işletmelerinin iş talebindeki artıştan faydalanmak amacıyla faaliyet gösterecek bir şirket kurabilirsiniz.

İşletmeyi kurmak için gerekli sermaye talebi; işin büyüklüğüne göre ciddi oranda değişmektedir. Bu sektöre giren birçok girişimci ilk etapta 4-5 masalık bir çağrı merkezi kurmaktadır. Bu durumda gerekli sermaye 100 bin lira civarına kadar düşüş gösterebilmektedir.

Bu işe para yatırmadan önce iş potansiyelini mutlaka gözden geçirin. Birkaç anlaşma yaptıktan sonra merkezi kurmak her açıdan daha risksiz bir yatırım profili çizmenize olanak sağlayacaktır.