arama

En İyi İş Fırsatları Sağlayan 27 Geleceğin Meslekleri

iş fırsatları geleceğin meslekleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Hepimiz daha iyi bir gelecek için daha iyi iş fırsatları sağlayan geleceğin meslekleri için araştırmalar yapıyoruz. Bir işin geleceğin meslekleri arasında yer almasını sağlayan en önemli unsurlardan biri de elbette daha iyi iş fırsatları sağlamasıdır. Usnews tarafından dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, bu 52 meslek; çok daha iyi iş fırsatları sağlamaktadır.

Geleceğin Meslekleri açısından oluşturulan En İyi İş Fırsatları listesi genel olarak; ilgili meslekteki işsizlik oranın düşük olması, son 10 yılda ilgili meslekte işe alınan kişi sayısı ve gelecek için uzman beklentilerinin toplamıyla oluşturulmuştur.

Not: En iyi iş fırsatı, en iyi yapabildiğiniz iştir. Bir işte iyi olacağınızı düşünüyorsanız; diğer tüm ayrıntılar sizin için önemsiz olabilir.

Şimdi gelecekte en iyi iş fırsatları sağlaması beklenen 27 mesleğe göz atalım…

1. YAZILIM GELİŞTİRİCİSİ

Ortalama Yıllık Maaş: 206.000 TL

yazılım geliştiriciSon yılların en iyi iş fikirleri arasında yer almakta olup, dünya genelinde ciddi düzeyde iş fırsatları sağlamaktadır. Yenilikçi ve yaratıcı yazılım geliştiricileri ciddi düzeyde gelir elde edebilmektedir. Yazılım geliştiriciliği aynı zamanda kendi işini kurmak isteyenlere de önemli bir özgürlük sağlıyor.

 


2. DİŞ DOKTORU

Ortalama Yıllık Maaş: 300.000 TL

doktor diş Ağız ve diş sorunlarını çözmek amacıyla hizmet veren önemli bir doktora derecesine sahip olan diş doktorları; her geçen gün potansiyelini yükseltmektedir. Ülkemizde son dönemde açılan yeni bölümler ile birlikte Diş Doktorluğunu kazanmak daha kolay hale gelmiştir.


3. HEMŞİRE

Ortalama Yıllık Maaş: 90.000 TL

hemşire Sağlık sisteminin en önemli konumlarından biri elbette hemşirelerdir. 2020 yılındaki Coronavirüs salgını ile birlikte önemi çok daha fazla artan hemşirelerin maaşında da artışa gidilmiştir. Önümüzdeki yıllarda bireysel sağlık sisteminin gelişmesiyle hemşirelere daha fazla ihtiyaç duyulacak.


4. İSTATİSTİKÇİ

Ortalama Yıllık Maaş: 120.000 TL

istatistikçi İşletmeler için veri analizi konusunda ciddi düzeyde ihtiyaç duyulan bir pozisyondur. Hemen hemen tüm çalışma alanlarında istatistikçilere ihtiyaç duyulmakta olup, önemli istihdam açıkları bulunuyor.


5. DOKTOR

Ortalama Yıllık Maaş: 300.000 TL

doktor Hastalıkları önlemek ve sağlık sorunlarına çözüm sağlamak amacıyla hizmet veren doktorlara her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Alanında uzman doktorların yıllık gelirleri çok daha yüksek seviyelere ulaşabilmektedir. İş fırsatları konusunda herhangi bir sorun yaşamayan bir meslektir.


6. KONUŞMA ve DİL TERAPİSTİ

Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

konuşma dil terapisti Genellikle çocukların konuşma ve dil konusundaki sorunlarını çözmek amacıyla destek sağlarlar. Ülkemizde çocuk sayısının hızla azalmasıyla birlikte çocuklara yönelik verilen hizmetlere olan taleplerde artışlar yaşanmaktadır. Konuşma ve dil terapistliği geleceğin meslekleri arasında yer alıyor olup; önemli düzeyde iş fırsatları sağlamaktadır.


7. VETERİNER

Ortalama Yıllık Maaş: 210.000 TL

veteriner Hayvanların en önemli destekleyicileri olan veterinerler, ülkemizde hayvan sahipliğinin hızla yükselişe geçmesiyle birlikte yüksek talep görmeye başlamıştır. Avrupa ve ABD’de doyum noktasına yakın olan meslek, ülkemizde henüz yeni yeni talep görüyor. İş fırsatları bakımından gelecek on yıl için ciddi fırsatlar barındırıyor.


8. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ MÜDÜRÜ

Ortalama Yıllık Maaş: 260.000 TL

bilgi teknolojileri müdürü Dünya giderek daha fazla dijital bir yere dönüşüyor. Teknoloji konusunda hizmet veren şirketler her geçen gün cirolarında artış kaydediyor. Ülkemizde de hizmet ve tarım sektörü sonrasında hızla büyüyen teknoloji sektöründe önemli iş fırsatları bulunuyor.


9. MATEMATİKÇİ

Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

matematikçi Sadece eğitim kurumlarında değil; yazılım, teknoloji ve çeşitli sektörlerdeki işletmelerde de matematikçilere önemli düzeyde ihtiyaç duyulmaktadır. Alanında uzman bir matematikçi yıllık çok daha yüksek gelirler elde edebilir. İş fırsatları açısından Avrupa ve Asya genelinde önemli istihdam eksiklikleri bulunuyor.


10. FİZYOTERAPİST

Ortalama Yıllık Maaş: 140.000 TL

fizyoterapist Fizyoterapistler insanların ve hayvanların yaralanmaları konusundaki sağlık sorunlarına çözüm sağlamak amacıyla hizmet vermektedir. İş fırsatları açısından önemli potansiyel içeriyor.


11. GÖZ DOKTORU

Ortalama Yıllık Maaş: 240.000 TL

göz doktoru Göz sağlığımızı korumak amacıyla bizler için çalışan göz doktorları; önemli düzeyde gelir elde etmektedir. Kendi sağlık merkezlerini de açmak konusunda eşsiz fırsatları bulunan göz doktorları; ilerleyen tıp teknolojileri sayesinde daha fazla önem kazanmıştır.


12. ANESTEZİST

Ortalama Yıllık Maaş: 120.000 TL

anestezistAmeliyatların en önemli yardımcıları olan anestezistler; sağlığımız söz konusu olduğunda önemli bir görev üstleniyor.


13. CERRAH

Ortalama Yıllık Maaş: 300.000 TL

cerrahTüm tıp sektöründe en saygın mesleklerden biridir. Cerrahlar hayati konularda insanlara destek sağlamak amacıyla çalışmaktadır. Alanında uzman bir cerrah dünyanın her noktasında önemli düzeyde gelir ve saygı elde edebilmektedir. Cerrahlık geleceğin meslekleri arasında yer alıyor olup, mesleğin dünya genelindeki işsizlik oranı binde 2’nin altındadır.


14. WEB GELİŞTİRİCİ

Ortalama Yıllık Maaş: 170.000 TL

web geliştirici Web sitelerinin geliştirilmesi konusunda hizmet veren web geliştiricileri; yazılım ve tasarımcıların aksine, web siteleri açık kaldığı sürece istihdam edilmek zorundadır. İşsizlik oranın düşük olduğu bir meslek koludur.


15. TIBBİ GENETİK UZMANI

Ortalama Yıllık Maaş: 270.000 TL

tıbbi genetik Gelecekte tıp sektörünün en çok yakından takip edeceği gelişimler ise genetik konusunda olacak. Tıbbi genetik uzmanları günümüzde de önemli bir istihdam talebini alırken, önümüzdeki yıllarda daha fazla talep görülmesi bekleniyor. İş fırsatları konusunda hiçbir sorun yaşamayan bu meslek; tıp sektöründe ciddi düzeyde önerilen meslekler arasında yer alıyor.


16. FİNANS UZMANI

Ortalama Yıllık Maaş: 140.000 TL

finans müdürüTüm kuruluşlar ve işletmeler için en önemli pozisyonlardan biri finanstır. Finans alanında uzmanlık elde edebilen çalışanlar, finans müdürlüğü gibi pozisyonlarda önemli gelirler elde edebilmektedir. Alanında başarılı finans uzmanları için iş fırsatları yüksektir.


17. VERİTABANI YÖNETİCİSİ

Ortalama Yıllık Maaş: 190.000 TL

veritabanı yöneticisiTürkiye’de neredeyse başarılı bir veritabanı yöneticisi bulmak mümkün değil. Alanında uzman isimler en büyük şirketlerde ciddi düzeyde maaşlar ile çalışmaktadır. Tüm web siteleri ve uygulamalar için elzem bir pozisyondur.


18. YENİLENEBİLİR ENERJİ UZMANI

Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

yenilenebilir enerji uzmanıDünya hızla yenilenebilir enerjiye yöneliyor. Geleceğin en iyi meslekleri arasında yer almaktadır. Gün geçtikçe Türkiye’de de talep görmeye başlayan bir meslektir. Uzmanlık elde etmek ne yazık ki ciddi sorunlar içeriyor.


19. MADDE BAĞIMLILIĞI DANIŞMANI

Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

maddeDünya genelinde sağlık endişelerinin artışa geçmesiyle birlikte yükselişe geçen bir tıp alanıdır. Madde ve alkol bağımlılarına yönelik çözüm önerileri ile terapi sağlamaktadırlar.


20. EVDE SAĞLIK DANIŞMANI

Ortalama Yıllık Maaş: 80.000 TL

evde sağlıkHer geçen gün insanlar evlerinde sağlık hizmeti almak için daha fazla talepte bulunuyor. ABD ve Avrupa’da çok popüler olan bu meslek, ülkemizde henüz istenilen seviyede bulunmuyor. Yıllar içerisinde mesleğe olan talepte önemli düzeyde artış beklenmektedir.


21. SİBER GÜVENLİK UZMANI

Ortalama Yıllık Maaş: 125.000 TL

siber güvenlik uzmanıMuhtemelen zaten duyduğunuz bir meslek dalıdır. Ülkemizde de iş fırsatları hızla artıyor. Siber güvenlik uzmanları genel olarak online iletişimde bulunan tüm cihazlardaki bilgileri korumak amacıyla hizmet vermektedir. Hemen hemen online varlığa sahip tüm işletmeler için gerekli bir hizmettir.


22. PİLOT

Ortalama Yıllık Maaş: 185.000 TL

pilotHer geçen gün dünya daha global bir yere dönüşüyor. Durum ilerledikçe pilotlara daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanılacak. Zaten yoğun iş fırsatları barındıran pilotluk mesleğinde, önümüzdeki 10 yıl içerisinde de önemli düzeyde yeni iş fırsatları doğacak. Pilotlar önemli düzeyde maaşları ile popüler meslekler arasında yer alıyor.


23. SOLUNUM TERAPİSTİ

Ortalama Yıllık Maaş: 70.000 TL

solunum terapistiDünya genelinde artan bir iş dalıdır. Solunum terapisti, solunum konusunda sorun yaşayanlar için önemli düzeyde destek sağlamaktadır. Solunum yolu hastalıklarının artışı göz önüne alındığında; geleceğin meslekleri arasında yer alıyor. Henüz mesleğin yıllık geliri düşüktür.


24. PAZAR ARAŞTIRMASI ANALİSTİ

Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

pazar araştırması analistiTürkiye’de yeni kurulan işletmelerin birçoğu üst düzey pazar araştırması yapmadığı için istenilen seviyede başarı elde etmekte sorun yaşıyor. Gelişmiş ülkelerde bu konuda hizmet veren çok sayıda uzman isim bulabilirken, ülkemizde henüz bu sektörde uzman isimlere rastlamak mümkün değil. Alanında uzmanlaşabilecek kişiler için ciddi iş fırsatları barındırıyor.


25. ENDÜSTRİYEL PSİKOLOG

Ortalama Yıllık Maaş: 130.000 TL

endüstriyel psikologGenel psikologların aksine daha spesifik bir alanda çalışan endüstriyel psikologlar, bir işletmedeki personelin verimliliğini artırmak amacıyla işletmelerde çalışan personellere destek sağlarlar. İş verimliliğini artırmak amacıyla personelin psikolojisini daha iyi seviyeye yükseltmek amacıyla çözüm önerileri sağlarlar. Aynı anda birçok işletme için hizmet verebilirler.


26. ÇEVRE MÜHENDİSİ

Ortalama Yıllık Maaş: 90.000 TL

çevre mühendisiÜlkemizde ne yazık ki alanında uzmanlaşmış çok az sayıda çevre mühendisi bulunuyor. Standart olarak 4 yıllık bir üniversite okumuş ancak kendini geliştirememiş bir çevre mühendisinin başarılı olma şansı yok. Ancak kendini geliştiren ve bu alanda uzmanlaşmış bir çevre mühendisi ciddi düzeyde talep görmektedir. Her geçen gün devletlerin çevre konusundaki hassasiyetinin artmasıyla birlikte geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.


27. EVLİLİK ve AİLE TERAPİSTİ

Ortalama Yıllık Maaş: 100.000 TL

evlilik ve aileSorun yaşayan evli insanlara ve doğrudan aile bireylerine yönelik; sorunlar için çözüm önerileri sağlayan terapistlere olan talepte artışlar yaşanıyor. Birkaç yıl öncesine Türkiye’de adları neredeyse duyulmayan bu uzmanlar; günümüzde dahi ciddi düzeyde talep görmeye başladı. Kendi ofislerinde insanlara hizmet veren evlilik ve aile terapistleri genel olarak boşanmak üzere olan çiftlere destek sağlıyor.

Hangi İş Fırsatlarına Odaklanmalıyım?

En iyi iş fırsatı, size en uygun olan meslek sayesinde ortaya çıkabilir. Bir alanda gösterdiğiniz üst düzey başarı; sizin için en iyi meslek dalı olacaktır. Eğer kararsızlık yaşıyorsanız; kendi yeteneklerinize odaklanın.

En İyi İş Fırsatları Sektörü Nedir?

Uzman görüşleri ve araştırmalardan alınan bilgilere göre, önümüzdeki 10 yıl içerisindeki en iyi iş fırsatları tıp sektörü ile teknoloji sektöründe ortaya çıkacak. Her durumda iki sektöre uzak olmamak mantıklı olabilir.

Daha İyi Başarı İçin Ne Yapmalıyım?

En iyi iş fırsatlarını barındıran meslekler size doğrudan ciddi bir başarı getirmeyebilir. O meslekte başarı elde etmek için; o mesleği başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Örneğin, tüm dil terapistleri aynı parayı kazanamaz. Aradaki fark uzmanlık seviyeniz, PR çalışmalarınız, yabancı dil uzmanlığınız, insan ilişkileriniz olacak.

 • ahmet
  3 sene önce

  Kafamda bir sürü akıl karışıklığı vardı. Nereyi seçicem ne yapacam derken gayet etkili bir yazı oldu kaleminize sağlık. düşünebileceğim güzel meslekler var teşekkürler 🙂

  23
  yorum beğen
 • Adem
  3 sene önce

  Çok iyi kazandıran meslekler var. Keşke bu mesleklerden birine sahip olsaydım. 😀
  Ama tabi bu meslek sahipleri kaç yıl okuyup, uğraşıyor olabilmek için.

  21
  yorum beğen