arama

e-Ticaret Sitelerinde Satışları Artıran 19 İpucu

e ticaret
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

e-ticaret sitesine sahipseniz veya yeni bir e-ticaret sitesi kurmak üzere bulunuyorsanız; satışları artırdığı sıklıkla kanıtlanan birçok ipucuna uygun hareket etmeniz; işletmenizin geleceğini büyük oranda olumlu yönde değiştirebilir.

Dünya değişiyor ve insanlar artık sabah kahvaltı için bile e-ticaret platformlarından peynir satın alabiliyor. Güvenli ödeme yöntemleri ve çok hızlı kargo seçenekleri ile e-ticaret gün geçtikçe büyüyen bir sektör olmayı sürdürüyor. Henüz bir e-ticaret sitesine sahip değilseniz; belki de harekete geçmek için en doğru zaman! Üstelik analiz çeşitlemeleri ve dönüşüm stratejileri sayesinde artık e-ticaret sitelerinde satışları artırmak için daha fazla bilgiye sahibiz.

Bir alışveriş portalına sahipseniz büyük ihtimalle ziyaretçilerinizin çok azının müşteriye dönüştüğünü fark etmişsinizdir. Dünya genelinde ortalama oran yüzde 3-4 seviyesinde bulunuyor ancak bazı platformlar başarılı satış teknikleri aracılığıyla satışlarını yüzde 10’un üzerine dahi çıkartabilmektedir. Kanıtlanmış stratejilere ve ipuçlarına göz atmak için alanında uzman isimlerin sağladığı 19 ipucunu sizler için listeledik…

Ancak önemli bir not:

NOT: Tüm ipuçlarını bir anda uygulamayın. Her ipucunu farklı zaman dilimlerinde uygulayın ve satışlarınızda yaşanan değişimleri inceleyin. En sağlıklı yöntem her bir ipucunu ayrı ayrı ele almaktır. Böylelikle en iyi yöntemleri keşfedebilir ve geliştirerek maksimum fayda elde edebilirsiniz.

e-Ticaret Sitelerinde Satışları Artıran 19 İpucu…

1. Tasarımı Basit ve Kullanışlı Tutun

Çevrimiçi mağazanız, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılayacak ve potansiyel alıcıları müşterilere dönüştürecek şekilde tasarlanmalıdır.

Web tasarımı özellikle ürün sepetinde ve ürün arama kısmında dikkat dağıtıcı bağlantılar veya görüntüler görünmeyecek şekilde mümkün olduğunca basit olmalıdır. Karmaşık animasyonlardan, uzun içerikten, belirsiz terminolojiden ve stok görüntülerinden mümkün olduğunca kaçının.

2. Fiyatları ve Ek Maliyetleri Açıkça Belirtin

Müşterilerin alışveriş sepetinde sürpriz nakliye ve vergi masrafları ile karşılaşması çok büyük olasılıkla satışlarınızı olumsuz etkileyecektir. Her zaman bir ürünün toplam fiyatını ilk seferde sağlamaya özen gösterin.

Müşterilerle fiyat değiştirme oyununu oynamayı bırakın. Hemen hemen her müşterinin fiyat için çok iyi bir hafızası vardır. Üstelik birçok müşteri sizin bir oyun oynadığınızı fark edip marka algınız için kötü düşünmeye sevk etmesine neden olacaksınız.

3. Yüksek Kaliteli Fotoğraf ve Video Kullanın

kaliteli fotoğraf sağlamak

E-ticaret platformlarında satışları artırmanın en iyi taktiklerinden biridir.

Görüntü bulanık veya belirsizse, müşteriler ürününüzü satın alma düşüncesini tam olarak değerlendiremez ve çoğu zaman ürünü değersiz bulur. Bu nedenle ürününüzü sergilemek için her zaman yüksek kaliteli resimler kullanmaya çalışmalısınız. Ürünün resmi o kadar çekici olmalı ki (aldatıcı veya genel olmadan) alıcıyı ürüne sahip olmaya teşvik etmelidir.

Müşteri satın almadan önce ürünü gerçekten hissedemediğinden, sunum çok önemlidir. Ayrıca, ürünü tüm açıları içeren daha iyi bir şekilde göstermek için videoları da kullanabilirsiniz.

Konfeksiyon, mücevher ve ayakkabı gibi ürünler söz konusu olduğunda, kısa, yüksek çözünürlükle videolar, müşterinin satın alma kararı üzerinde olumlu etkiye sahip olacaktır.

4. Bir Gezinme Menüsü Sağlayın

gezinme menüsü

Gezinme menüsü, tüm sayfalarda yatay olarak web sitesinin üst kısmında veya sol tarafında dikey olarak görünmelidir. Müşterilerin kolaylıkla kullanabilmesi için iyi tasarlanmış olması gerekir. Gezinme menüsü, müşterilerin bir ürünü kolayca aramasına izin vermelidir. Açılır menü, ürünlerin kategorilerini ve alt kategorilerini göstermek için kullanılmalıdır.

5. Kıtlık Yaratın

Sayıca daha az olan şey her zaman daha fazla talep görür.

Stokta yok” olan veya sitenin ana sayfasında üzgün bir emoji bulunan “satıldı” etiketli bir ürün daha fazla fark edilir.

Bir ürünün kıtlığı yaratılması, söz konusu ürünün veya benzer ürünlerin satışını artırabilir. Bir ürün için stok miktarını düşük rakamlar ile mutlaka belirtin. 4 adet kaldı!

6. Kapsamlı Filtreler Sunun

renk

İster çevrimdışı bir müşteriyle ister çevrimiçi bir müşteriyle ilgileniyor olun, satıcı olarak nihai hedefiniz iyi bir müşteri deneyimi olmalıdır. Ancak çevrimiçi bir müşteriyle işler biraz farklı. Aradıkları ürün yelpazesini bulamazlarsa, farklı bir mağazaya giderler. Bu yüzden iyi organize edilmiş bir filtreye sahip olmanız gerekir.

Bir potansiyel müşterinin web sitenize girip siyah kemer aradığını fark edelim. Kemer bölümüne tıkladıktan sonra mavi, yeşil ve kırmızı ayakkabılar ile boğulması durumunda ne yapacak? Elbette daha fazla sabır etmek yerine başka bir platforma göz atmaya karar verecektir. Müşterilerinize en iyi alışveriş deneyimini sunmak için, çeşitli filtre seçenekleri sunarak istedikleri ürünleri kolaylıkla bulmalarını sağlayın.

7. Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın

sosyal medya

e-ticaret sitelerinin birçoğu aktif olarak sosyal medyadan daha fazla sipariş almaktadır. Gün geçtikçe sosyal medya platformlarının önemi artarken; e-ticaret sitenizdeki ürünleri mutlaka sosyal medya hesaplarınızda yayınlayın. Sosyal medya hesaplarınız yoksa mutlaka açın ve takipçi artırma taktikleri ile takipçi sayınızı artırmaya çalışın.

8. Alışveriş Sepetini Dikkat Çekici Tutun

alışveriş sepeti

Tanınabilir alışveriş sepeti simgesi, mağazanızın web sitesinin tüm sayfalarında görünmelidir. Bu, kullanıcıların alışveriş sepetlerine ekledikleri ürünlere kalıcı bir şekilde bakmalarını sağlayacak ve alışveriş işlemlerini tamamlamaları için sürekli bir hatırlatma görevi görecektir. Bu strateji, dönüşüm oranlarını artırmanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Hem mobil hem de masaüstünde alışveriş sepeti simgesini tüm sayfalarda bulundurun.

9. Müşteri Referanslarını Gösterin

Çevrimiçi alışveriş yapanların % 61’i, bir ürün satın almaya karar vermeden önce müşteri yorumlarını okuduğunu bildiriyor.
Müşteri yorumları ve referansları, ürünlerinizin kalitesini kanıtlamanın en iyi yoludur. Olumlu geribildirim, potansiyel müşterilerin satın alma kararlarını etkileyebilir. Her bir ürünün incelemesine ait örneklerin, ürünün açıklamasının hemen altında görünür olması etkili olacaktır. Referansları yazan müşterinin adını ve resmini bulundurmak; potansiyel müşterilere daha fazla güven aşılacaktır.

10. Kargo ve Teslimat Konusunda Açık Olun

İnsanların e-ticaret siteleri konusunda en büyük şikayeti genellikle kargo ve teslimat konusunda yaşanıyor. Bu konuda en iyi çalışan bir kargo firması ile anlaşın ve mutlaka müşteriye doğru tarih sağlamaya çalışın. Bir ürünü 10 gün sonra teslim edebileceğinizi bildiğiniz halde 5 gün yazmayın; bir sonraki ürün için sizi tercih etmesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz. Satışları artırmak kadar müşteriyi elde tutmak da önemlidir. Her halükarda kargo ve teslimat konusunda en iyi seçeneği bulun ve açık bir şekilde belirtin.

11. Zorunlu Kayıt Uygulamasını Kaldırın

Müşterilerin internet sitenize kayıt olması büyük bir ayrıcalık sağlar ancak onları sıkıcı formlara ve doğrulama seçenekleri arasına atmanız; farklı alternatifler aramasına neden olabilir. Mutlaka üye olmadan da sipariş verebilmesini sağlayan bir seçenek belirtin. Müşterinin kim olduğunu ve sipariş verirken nerede, ne durumda olduğunu bilemezsiniz. Belki de hafif bir yürüyüşe çıkarken sipariş veriyordur; bu durumda kayıt formları ile uğraşmayı pek istemeyebilir.

12. Marka Bilinilirliğini Artırın

Temel olarak bir e-ticaret sitesinde satışları artırmanın en etkili yollarından biri marka bilinilirliğini artırmaktır. Potansiyel müşteriler markanız hakkında ne kadar olumlu görüşlere sahipse; o kadar fazla dönüşüm sağlayacaktır. Elbette marka bilinirliği elde etmek zahmetli, maliyetli ve uzun zaman alan bir süreçtir. Her durumda marka bilinilirliği sağlamak amacıyla ilk günden itibaren çalışmalı ve pazarlama-müşteri memnuniyeti sürecini harika bir şekilde sağlamak için çaba göstermelisiniz.

13. Rekabetçi Fiyat Sunun

Temel olarak e-ticaret platformlarının herkese sağladığı en büyük avantaj rekabet sayesinde daha düşük fiyatlar elde etmektir. Durum hiçbir suretle geriye dönüş sağlamayacağı için satışları artırmaya yönelik rekabetçi fiyatlar sağlamak zorundasınız. Gün geçtikçe kullanıcılar en iyi fiyatı araştırmak konusunda daha bilinçli oluyor ve bu durumda en iyi fiyatlardan birini sağlamadan daha fazla satış elde etmeniz çok zor olacak.

Çok sayıda kategoriye sahip bir e-ticaret sitesine sahipseniz rekabetçi fiyat sunmak muhtemelen çok zor olacak çünkü aynı anda tüm fiyatları kontrol etmeniz ve kendi fiyatlarını düzenlemeniz pek mümkün değil. Bu durumda bir otomasyon yazılımı kullanmanız önerilir. Sizin için rekabet ettiğiniz sitelerdeki fiyatları inceler ve belirlediğiniz ölçüde azaltır veya düşürür.

14. Arama Çubuğu Bulundurun

Müşterileriniz alıveriş yapmak üzere web sitenizde dolaşırken mutlaka yukarıda bir yerde bir arama çubuğu bulundurun. Kategoriler arasında gezinmek yerine kısaca ürünü tanımlayarak aramak isteyebilir.

15. Izgara Düzeni Kullanın

ızgara düzeni

Izgara stili genellikle e-ticaret siteleri için en iyi dönüşüm sağlayan stildir. Kullanıcıların ürünlere odaklanmasını ve tek bir satırda birçok bilgi edinmesini sağlar. Elbette tek bir satırda en fazla 2-3 ürün bulundurun ve ürünler arasında bol bol beyaz alan bırakın.

16. Canlı Destek veya Telefon

Birçok e-ticaret platformunun en çok ihmal ettiği konulardan biridir. Dünyanın her noktasında e-ticaret platformlarında satışları artırmanın en etkili ipuçlarından biri canlı online destek veya müşteri hizmetleri telefon numarası sağlamaktır. Bunun için bir veya birkaç personel dahi istihdam edilebilir.

Müşterilerin her zaman platform veya ürünler hakkında soruları olabilir. İletişim formuna yazmak genellikle çok uzun bir süre cevap alamayacakları algısı sağladığı için yetersizdir.

17. Çoklu Ödeme Seçenekleri

Birçok alışveriş platformu yalnızca birkaç ödeme yöntemini desteklemektedir. Birçok müşteri bu adımda sepetten ayrılabilmektedir. Ödeme sistemlerinin mümkün oldukça herkesi kapsadığından emin olun. Herkes kredi kartı bilgisini paylaşmak istemiyor olabilir. Özellikle kapıda ödeme seçeneği, sahip olunan e-ticaret platformuna büyük oranda katma değer sağlamaktadır.

18. Metni Kısa Tutun veya Ek Kısım İçin Buton Sağlayın

İnsanların dikkatleri yalnızca çok kısa bir süre için aktif olur. Bu nedenle uzun metin açıklamalarını ürün sayfalarına yerleştirmeyin. Kısa ve net bir şekilde ürünü anlatacak metinler elde edin. Eğer uzun metinlere ihtiyacınız varsa; metnin bir kısmını doğrudan gösterebilir ve devamını görmeleri için bir buton sağlayabilirsiniz.

18. Teşekkür Sayfası

teşekkürler

Bir sipariş gerçekleştikten sonra basit de olsa bir teşekkür sayfasına yönlendirme gerçekleştirin. İşlerini takdir ettiğinizi anladıkları gibi sipariş işleminin tamamlandığı konusunda da net bir fikir sağlar.