arama

E-Ticaret Paketleri Nasıl Seçilir? Ödeme Nasıl Alınır?

e ticaret
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Yeni girişimi için e-ticaret sitesi açmak isteyen herkes altyapı kurulumu için e-ticaret paketi gerekliliği ve hangi seçimi yapması gerektiği seçimini yapmak zorunda kalır. Muazzam büyüyen bir Pazar olan e-ticarette kurulacak altyapı, başarılı olmayı doğrudan etkilemektedir. Ürün entegrasyonundan kargoya, ödeme almadan depo çözümlerine kadar pek çok detayı kapsayan hazır e-ticaret paketleri geliştirilirken seçim yapmak da aynı oranda zorlaştırmıştır. Girişim için internetten satış yapmayı hedefleyen ve kendi e-ticaret sitesini kurarak bu işe başlamayı düşünen girişimcilere yönelik hazırlanan rehber yazımızda, iyi bir e-ticaret paketinde olması gereken özellikler ile birlikte seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve en iyi e-ticaret ödeme çözümleri hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız.

E-Ticaret Paketi Nedir?

E-ticaret paketi, sektörel ihtiyaçlar gözetilerek hazırlanmış ve site kurmayı düşünen girişimcilerin hedef kitlelerine erişimini kolaylaştıran bir tür dijital hizmet paketidir. E-Ticaret paketleri içeriğinde sunucu hizmeti yanında kurumsal e-posta hesabı, farklı periyotlarda ürün/müşteri analizleri, ürün ve kargo yönetimi, müşteri destek ve ödeme altyapısı gibi farklı hizmetler yer alır. Özel yazılım yolu ile bir kısmı halledilebilecek olan paket içeriklerinin bir kısmı için hizmet sağlayıcılar ile çalışmak gerekmektedir. Özellikle e-ticarete yeni başlayan ve özel yazılımcı ile birebir çalışma fırsatı bulunmayan girişimciler için hazır e-ticaret altyapısı ile satışa başlanması, başarılı olmuş girişimcilerce tavsiye edilmektedir.

Hazır E-Ticaret Paketi Seçiminin Avantajları Nelerdir?

e-ticaret paket

Hazır e-ticaret paketi ile çalışmak pek çok noktada e-ticaret sitesi kurmak isteyen girişimcilerin elini güçlendirir. Özellikle yeni adım atılacak online alışveriş sektöründe hazır çözümler ile çalışmak, denenmiş ve başarılı olmuş tecrübelerden faydalanmanın yolunu açar. Kimi e-ticaret aktörlerine göre neden hazır e-ticaret paketi kullanmanız gerektiğini de ortaya koyan e-ticaret paketinin 5 avantajı şu şekilde sıralanabilir:

 • Tasarım ve kodlama bilgisi olmadan e-ticaret sitesi kurabilirsiniz! Kodlama bilmemek hem internetten alışveriş sektöründe yer almanız önündeki engel olmaktan kalkar, hem de kodlama için zaman kaybetmekten kurtularak daha hızlı sürede sitenizi yayına alabilirsiniz.
 • Hazır paket seçimi ile teknik altyapı işleri ile uğraşma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz! Site bakımı, SSL, hosting ve diğer altyapı ile ilgili teknik sorunlarla siz uğraşmaz, açacağınız destek bildirimi ile çözüme kavuşmasını izleyebilirsiniz.
 • SEO ve pazaryeri uyumluluğu ile işiniz kolaylaşır! SEO ve online pazaryerleri ile uyumlu bir yazılım kodlamak yerine halihazırda uyumlu e-ticaret paket alternatifleri arasından seçim yaparak ürün ve içerikleri SEO uyumlu girmenin dışında herhangi bir detayla zaman kaybı yaşamazsınız.
 • Güvenlik endişelerini hizmet sağlayıcıya bırakabilirsiniz! E-ticaret paketleri verdikleri hizmet için güvenli ortamlar tercih edere ve site ile veri güvenliği noktasında uzman kadrolar istihdam ederler.
 • Özel kargo anlaşmaları ile maliyetlerinizi azaltabilirsiniz! E-ticaret hizmet sağlayıcıları var olan kargo indirim anlaşmaları ile taşıma operasyonlarından tasarruf etmenize yardımcı olur.

E-Ticaret Paketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

e-ticaret ödeme

E-ticaret paketi seçerken bazı kritik detaylar, yapılan seçimin sektörde başarıyı desteklemesinde etkilidir. Online alışveriş sektörü muazzam büyüklüktedir ve her geçen gün büyümesini sürdürmektedir. Pazar payı bu denli büyük olsa da sektör payıyla birlikte pek çok büyük e-ticaret sitesi ile artık sizin de doğal rakibinizdir. Bu doğal rakipler arasında kendi hedef kitlenize ulaşarak hedeflediğiniz marka gücüne ulaşma bakımından e-ticaret paketi seçerken 6 detaya dikkat ederek mevcut seçenekleri en doğru şekilde değerlendirebilirsiniz:

 • Bütçe

E-ticaret sitesi açmanın maliyeti yaklaşık olarak bellidir fakat yapacağınız altyapı seçimi bu maliyetleri etkileme gücüne sahiptir. Seçim yaparken ilk olarak bütçenizi göz önünde bulundurarak fiyat-performans açısından en iyi seçimleri yapmaya odaklanmanız gereklidir. Bu süreçte girişimcilerce yapılan en yaygın hata, ücretsiz e-ticaret paketleri ya da en ucuz e-ticaret paketleri gibi beklenen performansı vermekten uzak seçimlere yönelmektir. E-ticaret altyapısının sizi başarıya taşıyacak en önemli detay olduğunu aklınızda bulundurarak bütçenize uygun fiyat-performans hizmetine yönelin.

 • SEO Uyumluluk

İnternette yapılan gezintilerde arama motorlarının kullanıcıları yönlendirmesi ve artan mobil internet kullanımı, e-ticaret sitelerinde olmazsa olmaz iki kritik detayı ön plana çıkardı. Mobil ve SEO uyumlu tasarımlar bu süreçte e-ticaret sitesi nasıl başarılı olur sorusuna verilecek en önemli iki yanıt olarak ön plana çıktı.

Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) kelime öbeğinin baş harfleri kullanılarak oluşturulan SEO tabiri, arama motorlarında üst çıkma stratejilerinin bir bütünü olarak değerlendirilmektedir. Bu bütünün en önemli bileşeni de elbette tasarımdan geçmektedir.

Seçilecek tasarımda SEO uyumluluğuna dikkat edilmesi önemlidir. Hızlı yüklenen, kullanıcı deneyimine odaklanan ve %90’a ulaşan mobil internet kullanımı göz önünde bulundurularak responsive olan tasarımlara yönelim gösterilmelidir. Ek olarak anahtar kelime stratejilerinde elinizi güçlendirecek blog yönetiminin de yer aldığı seçenekler üzerine odaklanarak, e-ticaret paketleri fiyatları ve diğer detaylar değerlendirilmelidir.

 • Ürün ve Kargo Yönetimi

E-ticaret sitelerinde binlerce ürün aynı anda satılabilmekte, yine aynı anda yüzlerce müşteri tarafından alışveriş süreçleri sürmektedir. Bu süreçlerin sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi için hazır e-ticaret paketlerinde ürün ve kargo yönetimi ile ilgili kullanışlı çözümlerin yer alması önemlidir.

E-Ticaret entegrasyon paketleri olarak da bilinen bu çözümler, sistemin sorunsuz işleyişi için gereklidir. Yapılan satışa yönelik ürün tedarik sürecinin otomatik olarak başlaması ve kargo API’leri ile taşıma operasyonlarının başlatılmasına yönelik e-ticaret paketlerinin akıllı çözümler sunduğundan emin olun!

 • Veri Yedekleme

Faaliyet alanı genişledikçe ürün, müşteri ve diğer detaylarla ilgili daha büyük veriler üretmeye başlarsınız. Bu verilerin yedeklenmesi ile ilgili e-ticaret paketinin size bir çözüm sunması önemlidir. Aksi halde oluşabilecek teknik arızalar veri kaybına yol açar ve gerek güvenilirliğinize gerek satışlarınıza olumsuz etki eder.

 • Müşteri İletişim Desteği

Kodlama bilginiz olmadığı varsayımı ile yola çıkarsak olası teknik sorunlarda hazır e-ticaret sitesine her an ulaşabilmeniz gereklidir. 7/24 açık olan işletmenizin çözümünde geç kalınan bir sorun nedeniyle satış kaybı yaşaması gerek prestij gerek karlılık anlamında kötüdür. Bu nedenle hizmet alırken teknik sorunlara hemen çözüm sunan seçenekler arasından seçim yapılması elzemdir.

 • Veri Raporlama

Hayata geçirdiğiniz e-ticaret sitesinde işlerin yolunda olup olmadığını anlamak için müşteri davranışlarına ve satış istatistiklerine yönelik verilere ihtiyacınız bulunur. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık gibi farklı periyotlarda ilgili istatistiklere ulaşabilmeniz için seçeceğiniz e-ticaret paketinde kullanışlı bir çözüm sunulması gereklidir.

E-Ticaret Ödeme Çözümleri Nelerdir?

E-Ticaret sitesi yapmak için gerekenler listesinin belki de en başında ödeme hizmet sağlayıcısı seçimi gelir. Mesafeli satışların tahsilatının yapılabilmesi adına web sitenizde güvenilir, alternatif ödeme yöntemi sunan, müşteri desteğine önem veren ve marka olmayı başarmış bir ödeme sistemi entegrasyonuna ihtiyacınız bulunur. Web sitenizde ödeme yöntemlerinde çeşitlilik yakalayarak kredi/banka kartı gibi opsiyonlarla daha geniş bir müşteri kitlesine hitap edebilirsiniz.

Sanal POS çözümlerine ihtiyaç duyduğunuz e-ticaret sitenizde müşteri ve ödeme güvenliği, düşük komisyon ücreti, 7/24 teknik destek ve Fraud ile mücadele gibi kritik konularda size beklediğiniz garantileri verebilen altyapı sağlayıcılar ile çalışmalısınız. PayTR, kurulduğu 2009 yılından bu yana inovasyona ve sektörel ihtiyaçlara önem vererek sanal pos hizmet sağlayıcıları arasına girmeyi başarmıştır.

13 yıla ulaşan tecrübesi ile güvenli sanal POS hizmet beklentilerine tam karşılık verebilen PayTR, ertesi gün ödeme avantajı ile işletmelerin geciken satış bedelleri nedeniyle likidite sıkıntısı yaşamamasını garanti eder. Tahsilat için beklemenize gerek bırakmayan bu yenilikçi çözüm için yüksek komisyon ücreti ödemeniz gerekmemektedir. Aylık ya da yıllık kullanım ücreti ya da abonelik gibi gizli giderler PayTR’da yoktur. Sektör ve iş hacmine göre belirlenen düşük komisyon oranları ile PayTR sanal POS çözümlerine web sitenizde kullanabilirsiniz.

PayTR, güvenlik konusuna büyük önem verir. SSL sertifikalı ödeme sayfaları, PCI-DSS uyumluluğu ve D Secure desteği ile mağaza alışverişlerinde kredi kartı kullanımı için tüm riskleri ortadan kaldırır. Fraud işleme yönelik geliştirilen sektörel filtreler ve detaylı işlem takibi gibi uzman güvenlik ekibince yönetilen iş süreçleri, PayTR’ı en güvenilir sanal POS hizmet sağlayıcısı yapmaktadır.