arama

Daha mutlu, Daha Akıllı ve Daha Bilinçli Olmak İçin Yapabileceğiniz 4 Şey

mutlu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Tarih boyunca, zor zamanlar her zaman dünyanın en parlak fikirlerinden bazılarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Araba radyosu Büyük Buhran’dan çıktı. Amazon ve Google, dot-com balonundan çıktı. Harekete geçmek, engelleri aşmak ve ilerlemek istemek insan doğasında var. Ve bu eylemin kökü her zaman ilhamdır. Yeni bir şey yaratmak için ilhama ihtiyaç duyarız. Bu nedenle, yeni bir fikir ile dünya sahnesinde yer almak için daha mutlu, daha akıllı ve daha bilinçli olmaya ihtiyacınız var. Elbette bunları sağlamak zaman ve enerji istese de, günlük birkaç rutin ile birlikte hızlı bir ilerleme kaydetme şansına sahipsiniz.

Düzenli olarak biraz yaratıcı ilhamla hepimizin daha mutlu ve sağlıklı hayatlar yaşayabiliriz. Peki, odaklanmanın en iyi olduğu 4 şey nedir?

1. SABAH YAZISI

Sabahları uyandıktan ve kahvaltınızı yaptıktan sonra 3 boş sayfa ve bir kalem getirerek aklınıza gelen herhangi bir konu hakkında yazın. Mümkün mertebe bu sürecin 30 dakikanızı almasına izin verin. Düzgün olmasına gerek yok, dil bilgisi kurallarına uyma zorunluluğu yok, eleştiri almayacaksınız ve sizin tercihinize bağlı olarak kimsenin okumasına gerek yok. Sadece siz ve boş 3 sayfa kağıt.

İnsanlar sabahları gerçekten daha yaratıcıdır. Bu nedenle, yaratıcılığınızın ortaya çıkmasına izin verin. İlk zamanlarda muhtemelen ne yazacağınızı bilemeyeceksiniz, birkaç hafta sonra her sabah yeni bir konu hakkında kendinizi yazarken bulacaksınız. İlham almak, motivasyon sağlamak ve sabahları uyanmak için yeni bir sebep oluşturmak; aslında bu kadar basit.

Düzenli yapmayı başardığınızda, rutininizden büyük ölçüde kurtulmanızı sağlayacak. Elbette her sabah yeni bir fikre odaklanmanızı öneririz. Konu bulamadıysanız, konu bulamamanız üzerine bir şeyler yazabilirsiniz.

2. KİŞİSEL PROJELER

Hangi işte çalıyorsanız, çalışın; kendinize ait bazı projeler yapmaya mutlaka özen gösterin. Fazladan mesai yapmak gibi değerlendirmek yerine, özellikle tatil günlerinizi veya uyumadan önceki yarım saati kişisel projeleriniz için harcayabilirsiniz. Hayatı hep aynı rutin ile yaşamak bir süreden sonra sizi konfora alıştırır. Konfor, daha mutlu, daha akıllı ve daha bilinçli olmak için çoğu zaman süper bir tercih değildir. Uzun vadeli düşünmek ve aynı zamanda ilerlemeyi durdurmamak için kişisel projelere mutlaka özen göstermeniz önerilir.

Girişimci olsanız da olmasanız da, şirketinizi yeniden markalaştırırken eğlenmek olabilir, kitap yazmak olabilir, çizim veya resim gibi bir hobi edinme olabilir. Kişisel projeler her zaman iş ile ilgili bir süreç değildir.

3. ŞARKI SÖYLE, DANS ET, OYUN OYNA

Hayat her zaman sıkıcı bir düzlem olmamalı. Sürekli iş düşünmek ve ciddi takılmak sizi bir süreden sonra yıpratacaktır. Kendinize her zaman biraz vakit ayırmalı ve asla yapmam veya yapamam dediğiniz şeyleri denemelisiniz. İlk etapta biraz basitten başlamak süreci daha kolay hale getirecektir. Şarkı söylemek, dans etmek veya biraz oyun oynamak asla kötü bir fikir değildir.

Daha özgür hissetmek ve koreografiyi öğrenirken daha sistematik bir yapıya bürünmek için dans etmek harika bir fikir olabilir. Birçok uzmana göre, şarkı söylemek, dans etmek ve oyun oynamak birçok psikolojik rahatsızlık için tedavi edici özelliklere sahip. Sadece odağınızı değiştirin ve farklı bir şeyler yapın.

4. SERBEST ÇİZİM

Mükemmeliyetçi yapınızı bir araya bırakıp daha özgür hissetmek için serbest çizim yapabileceğiniz harika fikirlerden bir tanesidir. Aynı zamanda odağınızı yeniden toplamak ve nefesinizi kontrol altına almak için de serbest çizim yapabilirsiniz.

Bilincinizi boşaltmak ve zihninizi yeniden doldurmaya hazır olmak için eskiz yapabilirsiniz. Özellikle boş küçük bir odanız varsa, tual ile karşı karşıya birkaç dakika kalmak ve uzun vadeli bir çizime her gün eklemeler yapmanızı öneririz.

Önemli olan harika resimler ortaya çıkarmak değildir. Sadece hayal gücünüzü geliştirin ve aklınızı boşaltın…