arama

Coronavirüs Sonrası Yükselişe Geçen İş Fikirleri

coronavirus
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Tüm dünyayı 2020 yılı ile birlikte etkisi altına alan Corona Virüsü (Covid-19) iş dünyasını da derinden etkilemiş durumda. Dünya genelinde işletmeler büyük bir kriz dönemine girerken, birçok sektör ise bu süreçten karlı çıktı. Eğer Corona virüsü sonrasında yeni iş fikirleri arıyorsanız; yükselişe geçen bu sektörlere yönelik yatırım yapmanızı önerebiliriz.

Dünya genelinde belki de son yüz yılların en kritik sürecini geçiriyoruz. İlk başta Çin’de görülen Corona Virüsü sırasıyla dünyanın tamamını bir bir ele geçirdi. Devletler sınırları kapatırken, iş dünyası da neredeyse birkaç sektör dışında tamamen durdu. İlk kritik aylar geride kalırken, iş dünyası ise yavaş yavaş toparlanma sinyalleri gösteriyor. Bir girişimci ve yatırımcı olarak; Corona Virüsü ile birlikte yükselişe geçen sektörlere yönelik araştırma yapıyorsanız, sizin için iyi fikirlerimiz var…

Corona Sonrası Yükselişe Geçen Trend İş Fikirleri…

1. MASKE – KORUYUCU ELBİSE – SİPERLİK

maske

Öneri: 10/10

Korona virüsünün belki de dünya genelinde en büyük amblemi maske, koruyucu elbise ve siperlik oldu. Her 3 ürün de dünyanın tamamında en çok aranan ihtiyaçların başında yer aldı. Virüsün etkisinin kırılmaya başlamasına rağmen, virüse yönelik henüz net bir aşı bulunmaması nedeniyle; ihtiyaçlar son hızla devam ediyor. Her 3 sektöre yönelik imalat fikirleri kesinlikle potansiyelini korumaya devam ediyor.

Virüsün ilk döneminde ne düzeyde olursa olsun maske, koruyucu elbise ve siperlikler herhangi bir kontrolden geçmeden kullanılmaya başlandı. Ancak suların biraz durulduğu bu dönemde, bu ihtiyaçlar artık tam anlamıyla kontrol edilmektedir. Bu nedenle ürünleri standartlara uygun bir şekilde üretmeye odaklanmanızı öneririz.

2. EL DEZENFEKTANI

dezenfektan

Öneri: 10/10

Virüsün en çok bulaş sağladığı yöntemlerden biri elbette elimiz ile dokunduğumuz yüzeyler. Bu nedenle el dezenfektanı kullanmak; virüs döneminde yapacağımız en doğru karar. Sağlık Bakanlığı kararıyla da hemen hemen tüm işletmelerin girişinde el dezenfektanı bulunmak zorunda. Eğer üretim yapacak alternatif bir ürün arıyorsanız; el dezenfektanı harika bir seçim olabilir. Çok yoğun talep görüyor ve perakende olarak kar marjı yüzde 40’ın üzerinde bulunuyor.

El dezenfektanı şu anda internet üzerinden de en çok satılan ürünler arasında yer alıyor.

3. PAKET SERVİS GIDA

paket servis

Öneri: 10/10

Korona virüs döneminde insanların eve paket servise yönelik talepleri adeta patladı. Hemen hemen akla gelebilecek tüm işletmeler zorunlu olarak paket servise yönelik hizmet vermek zorunda. Bu açıdan; ister işletmelere yönelik bir paket servis gıda hizmeti başlatabilirsiniz veya bir gıda işletmesi kurarak sadece paket servise odaklanabilirsiniz. ABD, Avrupa’da müşteri kabul etmeyen; sadece eve-işe sipariş alan birçok gıda işletmesi zaten bulunuyor. Kurulumu kolay ve genellikle çok düşük maliyetler ile çalışırlar. Bu nedenle rekabet şansları çok yüksektir.

4. ONLİNE ÖDEME ALTYAPISI

online ödeme

Öneri: 8/10

Virüs haliyle insanları internete yönlendirdi. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde internet kullanımlarında ciddi artışlar kaydedildi. Bu da e-ticaret platformlarına ciddi düzeyde yeni iş hacmi sağladı. Hemen hemen tüm işletmeler birer birer web sitelerini oluşturuyor ve e-ticaret kanallarını sağlıyor. Ancak işletmeler online ödeme almak konusunda sıkıntılar ile karşı karşıya kalabiliyor. Küçük işletmeler doğrudan bankalardan sanal pos alma masraflarına girmek istemiyor. İşte bu adımda da; online ödeme altyapısı sağlayan şirketler devreye giriyor. Türkiye’de son birkaç yıldır ciddi talep gören bu altyapı sağlayıcıları artık çok daha popüler.

Online bir iş fikri arıyorsanız; bir online ödeme altyapısı sağlayan bir işletme kurmaya odaklanabilirsiniz. Karlı ve değerlendirilebilir harika bir iş fikri.

5. e-DERSHANE

webinar

Öneri: 8/10

Okullar, dershaneler ve çeşitli kurs merkezlerinin tamamı dünya genelinde kapatıldı. Önümüzdeki eğitim döneminde de tam olarak ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Okulların eğitim programlarının birçoğu daha şimdiden televizyon ve internet üzerinden veriliyor. Ebeveynler ise daha kaliteli eğitim için özel e-Dershane işletmelerine kayıt olmaya başladı bile. Bir online eğitim platformu kurmak; en doğru iş fikirlerinden biri olabilir. Elbette alanında başarılı uzmanlara ihtiyacınız olacak.

6. e-SAĞLIK

online sağlık

Öneri: 9/10

Virüsün en yoğun olarak bulunduğu yerler elbette sağlık merkezleri ve hastaneler. Bu nedenle insanlar basit düzeydeki sağlık sorunları için artık hastanelere ve sağlık merkezlerine gitmek istemiyor. Durum böyleyken online sağlık hizmeti sağlayan işletmelere ve uygulamalara ciddi yönelim oluşmaya başladı. Doktorlar artık bir uygulama aracılığıyla bizi dinliyor ve sorunlarımız için çözüm önerileri sağlıyor. Süreci fark ederek, ilk çözüm seçeneklerini sağlayan uygulamalar daha şimdiden milyonlarca indirme aldı bile. Ancak ülkemizde halen rekabet için ciddi pazar boşlukları var!

7. OYUNLAR

satranç

Öneri: 7/10

Virüs döneminde haliyle insanlar evlerine kapandı. Süreç boyunca aile üyeleri arasında oynanabilecek oyunlara olan ilgi arttı. Kağıt oyunları, masa oyunları, zeka oyunları gibi her türlü oyun seçeneklerine olan talep artmış durumda. İnsanlar günün tamamını cep telefonu başında geçirmekten sıkılmış durumda. Aile üyeleri arasında oynanacak olan oyunlara yönelik yeni bir girişim başlatılabilir. Satranç, dama, puzzle ve benzeri gibi…

8. FİTNESS ALETİ KİRALAMA

fitness

Öneri: 7/10

Virüs döneminde spor salonları kapatılmıştı. Şimdi açıldı ancak iş hacimlerinde halen büyük düşüş yaşanıyor. İnsanlar fitness salonlarına gitmek konusunda halen istekli değil. Lakin, insanların büyük bir kısmı evde halen çalışıyor. Bu kişilere yönelik fitness aleti kiralama hizmeti verebilirsiniz. İnsanlar evlerinde basit fitness aletlerini zaten bulunduruyor; ancak özel spor aletlerinin fiyatı çok fazla ve onlara sürekli sahip olmak istemiyorlar. Böylelikle fitness aleti kiralama hizmeti ciddi bir farklı iş fikri olarak dikkat çekiyor.

9. MUTFAK ÜRÜNLERİ

mutfak

Öneri: 7/10

Virüs dönemiyle birlikte dışarıda yemek yerine; evde yemek yapanların sayısı dünya genelinde artıyor. Durum böyleyken pek çok kişi mutfağını yeniden derlemeye başladı. Mutfak ürünlerine yönelik satışlar e-ticaret sitelerinde halen çok yüksek. Trendin uzun bir süre daha korunması bekleniyor.