arama

Çok Fazla Borcum Var? Ne Yapmalıyım?

borç
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Türkiye’de borçluluk düzeyi hızla artmaktadır. Bir girişimci ve yatırımcı olarak, borç sahibi olmanız; çalışmanıza delalet getirse de, kişisel ve işletme düzeyindeki yüksek borçlar ile mücadele etmek zorunda hissetmeye başladıysanız, bu iyi bir sürecin dışına çıktığınızı gösterebilir.

Çok fazla borcum var, ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız; Sistematik olarak bir hedef programına ihtiyacınız var. Kişisel olarak arkadaşlarınız, akrabalarınız veya yabancı kişilere yönelik borçlar ile bankalara yönelik borçların tamamı için geçerli birçok yöntemi deneyerek, borç yükümlülüğünüzü daha efektif bir şekilde ele alabilirsiniz.

Peki borçları kontrol altına almak ve finansal olarak daha özgür olmak için ne yapmak gerekir?

1. TOPLAM BORCUNUZU ve EK FAİZLERİ ÖĞRENİN

Belirli düzeyde bir borç sahibi olan kişilerin birçoğu bir süreden sonra ne kadar borcu olduğundan dahi habersizdir. Sadece ay sonunda kazandığı paradan arta kalan bir miktarla borçlara ödeme yapar ve hayatına borçlu olarak devam eder. Borçlarınızı kontrol altına almanın ilk yolu, net olarak ne kadar borcunuz olduğunu, her ay minimum ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini ve minimum ödemeye rağmen ne kadar faiz ödediğinizi net bir şekilde hesaplamaktır.

2. AYLIK KAZANCINIZI ve BORÇ İÇİN NE KADAR ÖDEME YAPABİLECEĞİNİZİ BELİRLEYİN

Aylık düzeyde bir kazancınız yoksa bu adım elbette size göre değil. Ancak borçlarınızdan kurtulmak için mutlaka bir gelir elde etmeniz veya 3’ncü adımdaki yöntemi ele almanız gerekir.

Aylık düzeyde bir gelir sahibiyseniz, bu tutar için bir kağıt kalem alın ve aylık masraflarınızı not alarak, geri kalan tutarın ne kadarlık kısmını borçlarınıza ödeyebileceğinizi belirleyin.

Örneğin, aylık 5 bin lira kazanıyorsanız; bunun ne kadarını her ay borçlarınıza aktarabileceğinizi net olarak belirtin ve buna mümkün mertebe uyun.

Borç ödeme düzeyinizi de artırmak için tasarruf ve para biriktirme yöntemlerine göz atabilirsiniz.

3. GELİRİNİZ YOKSA VARLIK SATIŞI GERÇEKLEŞTİRİN

Aylık düzeyde bir gelire sahip değilseniz, borçlarınızı kapatmak için varlık satışına başvurmak zorundasınız. Borçlara faiz ödemek yerine daha düşük kiralık bir evde yaşamalı ya da çok kaliteli bir televizyon yerine daha düşük bir televizyon almak üzere, televizyonunuzu satışa çıkartabilirsiniz.

4. BORÇLARI BÖLÜN

Örneğin, ödemeniz gereken 100 bin liralık borcunuz bulunuyor olabilir. Bu rakam size tek kelime ile çok yüksek ve asla ödenmeyecek bir borç gibi gelebilir. Bunun yerine, bu borcu taksitlere bölerek, motivasyon kaybı yaşamamak için taksitlere bölmeye çalışın. Aylık 1000 lira borç ödeyeceğim demek daha rahatlatıcı hissettirebilir ve çalışma azminizi artırabilir.

Bir kişiye 100 bin lira borcunuz varsa, kendisi ile görüşerek taksit talep edin. Olabildiğince taksite bölmeye çalışmasını isteyin. Borcunuzu hiç ödemeyeceğinizi anladığı zaman size yardım etmek zorunda kalacaktır.

Bir finans kuruluşuna borcunuz varsa, ilgilileri ile temasa geçerek yine borcunuzu ödeyemeyeceğinizi ve taksit istediğinizi belirtin. Finans kuruluşlarının çok büyük bir kısmı bu konuda destek sağlamaktadır.

5. BORÇ KARTOPU YÖNTEMİNİ KULLANIN

Aynı anda ödemeniz gereken birçok borç sahibiyseniz, en düşük olandan başlayın. Amerikalı iş insanı ve radyocu Dave Ramsey tarafından popüler hale getirilen bir yöntem olan borç kartopu yöntemi ile borçlarınızı ödeme konusunda çok daha büyük bir motivasyon elde edebilirsiniz.

Tüm borçlarınızı listeleyin ve önce en küçük tutara sahip olanından başlayarak sırasıyla gidin. Elbette bu dönemde yeni borç edinmemek için büyük çaba sarf etmeniz gerekir. Aksi durumda her zaman başa dönersiniz.

6. KAZANDIĞINIZ TUTARI ARTIRIN

Borçları ödemenin en iyi yolu elbette daha fazla para kazanmaktır. Her türlü yöntemden daha efektif bir yöntem olarak, daha fazla kazanmak için de daha fazla çalışmanız gerekir. Günde 8 saat uyuyor, 5-6 saat de kendinize ayırıyorsanız ve çok borcunuz varsa; Doğru yolda değilsiniz.

Borçlarınızdan kurtulmak için kararlılıkla daha fazla kazanmaya odaklanmanız gerekir. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, Yeni İş Fikirleri platformu tam da bu sorunu çözmeniz için yardımcı olmaya hazır. Ana sayfamıza göz atarak, kendinize uygun bir iş fikri bulabilir ve hızlıca harekete geçebilirsiniz. Tam zamanlı bir iş fikri aramıyosanız, Evde Ek İş fikirlerine de göz atabileceğinizi unutmayın.

7. İLERLEMENİZİ KAYDEDİN

Borçlarınızdan tamamen kurtulana kadar yapmanız gereken en önemli süreçlerden biri, tüm borçlarınızı not aldığınız kağıdın hemen arkasına ilerlemenizi kayıt etmeniz olmalı. Ödediğiniz her borcu buraya not alın ve kadar borcunuz kaldığını da yanına iliştirin. İlerledikçe daha iyi hissedecek ve bir sonraki ödemeniz için daha umutlu hissedeceksiniz.

8. SONRAKİ BORÇLARINIZI DAHA İYİ KURGULAYIN

Borç bir insani süreçtir. Sokakta yanınızda geçen her 3 kişiden 2’sinin kişisel veya ticari düzeyde borcunun olduğunu unutmayın. Borç edinebilirsiniz bunda sorun yok. Ancak önemli olan ödeyebileceğiniz tutarda borç sahibi olmaktır. Özellikle ticari düzeydeki ihtiyaçlarınız için borç almadan önce mutlaka iyi bir planlama gerçekleştirmeniz önerilir.