arama

Cironuzu Artıracak 6 Psikolojik İlke

ciro artışı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

İçerik pazarlama stratejisinin genel başarısı ciro artımını sağlamaktır. Ne tür ürün satışına odaklandığınızdan bağımsız olarak satışlarınızı artıracak ve kitlenizi büyütecek birçok psikolojik fikir aracılığıyla sahip olacaklarınızı artırabilirsiniz.

Ciro artışı için web sitenizdeki tüm içeriklerin ve stratejilerin bu psikolojik ilkeler çerçevesinde hazırlanması önemlidir.

1. Karşılıklılık İlkesi

Biri size bir iyilik yaptığında genel olarak ona karşı borçlu hissedersiniz Ve ona da bir iyilik yapma isteğine sahip olursunuz.

Bu psikolojik ilke çerçevesinde, müşterilerinize bir iyilik yapmaya çalışmanız önerilir. Onlara ücretsiz birkaç promosyon dağıtmak ve/veya gerçekten cazip indirimler sağlamak iyi bir fikir olacaktır. Ya da satın aldıkları ürünlerin içerisinde ücretsiz bir hediye ekleyebilirsiniz.

Müşterilerinize iyilik yaparak bir sonraki adımda ona kendini borçlu hissettirebilirsiniz.

2. Kıtlık İlkesi

Kaçırma korkusu veya popüler tanım olarak FOMO, insan psikolojisinin temel ilkeleri arasında yer almaktadır.

Kimse kaçırmak istemez, dolayısıyla onlara bir ürün veya hizmetin hızla tükendiğine yönelik telkinlerde bulunmanız gerekir. Genellikle bir ürün bitmek üzereyken daha az araştırma yaparlar ve satın alma potansiyeli çok daha yüksektir.

Kıtlık ilkesini harekete geçirmek için,

  1. Sınırlı süreli teklifler sağlayın
  2. Geri sayım sayacı kullanın
  3. Belirli limitli paketler için “kaç adet yer kaldığını” belirtin

3. Otorite İlkesi

Bir konuda araştırma yaparken genellikle alanında uzman olanların fikirlerine daha fazla değer veririz. Buna otorite ilkesi adı verilmektedir. Bir konuda uzman görünen insanların yönlendirici etkisi fazladır.

Bu ilkeyi harekete geçirmek için web sitenizin aldığı ödülleri veya sertifikaları açılış sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Ya da kurucularınız veya başarılı ortaklarınızın söz konusu sahip olduğu ödül, deneyim veya sertifikaları da yayınlamak iyi bir fikir olabilir.

4. Yenilik İlkesi

Kabul edelim kimse sahip olduğu telefonun aynısından bir tane daha satın almak istemiyor. İnsanlar sürekli daha yeni ve geliştirilmiş ürünlere-hizmetlere yönelmektedir.

Bu ilkeyi harekete geçirmek için yapmanız gereken şey trendleri sürekli takip etmek ve ürün-hizmetlerinizi sürekli geliştirmektir. Eğer ürün veya hizmet geliştirmek konusunda yapacaklarınız sınırlıysa, sektör liderlerini takip etmek de iyi bir fikir olabilir.

5. Seçim Paradoksu İlkesi

Seçim paradoksu psikolojik bir kavramdır. Çok fazla seçeneğe sahip olmak genellikle streslidir.

Daha fazla seçeneğin daha fazla özgürlük ve mutluluk anlamına geldiğini düşünmüş olabilirsiniz. Ancak insan psikolojisi bu şekilde işlemiyor. Seçenek sayısı arttıkça insanlar bunalır. Çok fazla seçenekle karşılaştıklarında donarlar ve hiçbir şey yapmazlar.

Potansiyel müşterilerinizi bu sorunla karşı karşıya bırakmamak için seçenek sayısını yüzlerden 10’lara, 10’lardan tekli rakamlara çekebilirsiniz. Çok fazla tekli pakete sahipseniz bunları birleştirerek daha az teklif oluşturmaya çalışın. Müşterilerinizi kararsızlığa sürüklemeyin.

6. Sürü Psikolojisi İlkesi

Tüm insanlar için geçerli bir ilkedir. İnsanlar kalabalığı takip etmekten hoşlanırlar. Onlara, bunu yansıtmak için e-ticaret platformunuzda yoğunluk olduğunu göstermenin yolunu bulmanız gerekiyor.

Çok satan ürünlerin genellikle sürekli olarak aynı listede kaldığını fark edersiniz. Bunun nedeni, çok satıyorsa “iyidir” anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla ziyaretçi sayısı, satış sayısı ve referans sayısı gibi verileri herkese açık yayınlayın.