Benzinlik – Akaryakıt İstasyonu Açmak

benzinlik

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de araç sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu artışa paralel olarak karlı bir iş fikri arayanlar akaryakıt istasyonu – benzinlik açmak için yatırım yapabilir.

Yüksek sermaye isteyen bir iş kolu olan benzinlik işine girecek olan yatırımcıların öncelikli olarak kapsamlı bir iş planı hazırlaması gerekmektedir. Benzinlik açmak karlı ve yüksek potansiyel içermesi nedeniyle bu iş koluna yatırım yapmak isteyen yatırımcıların öncelikli olarak profesyonel bir ekipten yardım alması gerekiyor. Zira, benzinlik açmak için onlarca farklı yönetmeliğe uygun olarak hareket edilmesi gerekiyor.

Ülkemizde benzin istasyonları genellikle benzin, motorin ve LPG satışı yapmakta olup son dönemde elektrikli araçlar için şarj istasyonu barındıran benzinlikler de bulunmaktadır. Ek olarak benzinliklerde araçlar için yıkama ve yağlama hizmeti de verilirken, günümüzde hemen hemen her akaryakıt istasyonunda bir market de bulunmaktadır. Bu tür ek hizmetler benzinliklerin cirolarında gözle görülür bir artış sağlamaktadır.

Kapsamlı ve karlı bir iş fikri olan benzinlik açmak üzere yola koyulacak girişimler için eşsiz fikirler sağlayacağız…

FİRMA BULUNMASI

Benzinlik kurmak isteyen yatırımcıların ilk olarak tamamlaması gereken adım bir firma bulunmasıdır. Ülkemizde benzinlikler için bayilik sağlayan çok sayıda firma bulunuyor. Bu firmaların her birinin şartları farklıdır. Bu nedenle benzinlik için bir alan bulmadan önce firmaların şartlarına göz atmak daha mantıklı olabilir. Bu sayede en iyi şartlara sahip olan firma için uygun bir alan bulmak daha mantıklı olabilir.

Ülkemizde benzinlik sağlayıcısı olan firmalar şöyle;

 • Opet
 • Shell
 • Petrol Ofisi
 • Total
 • BP
 • Türkiye Petrolleri
 • Lukoil
 • Aytemiz
 • Moil
 • Alpet
 • Kadoil
 • Turkuaz
 • Termo
 • Soil
 • 7Kita
 • Akpet
 • Anapet

Bu firmaların bir kısmına veya tamamına ulaşarak benzinlik için teklif almanızı mutlaka öneririz. Bazı firmaların şartları çok ağırken bazı firmalarda şartlar hem daha uygun hem de karlılık daha yüksektir. Elbette benzinliklerde marka gücü de ciroyu doğrudan etkileyen konular arasında yer almaktadır. Örnek olması açısından bir Opet benzinliği kurulduğu ilk saatten itibaren yoğun bir müşteri kitlesi elde edecektir.

BENZİNLİK ALANININ BELİRLENMESİ

Firmalar arasında ilgili bir seçim yapıldıktan sonra firmanın şartlarına uygun bir benzinlik alanının belirlenmesi gerekiyor. Bu adımda elbette belediyelerin ve yasaların ilgili mevzuatları bulunmaktadır. Her alana benzinlik kuramazsınız.

Benzinlik olarak kullanılacak alan için yasaların ilgili mevzuatları gereği, tarım arazisine benzinlik kuramazsınız. Bu alanın belediyeler tarafından izin alınarak iş yeri kurulumu için onay alınması gerekiyor. Ayrıca belediyelerin çok büyük bir kısmı şehir içlerinde yeni bir akaryakıt ruhsatı vermemektedir. Bu açıdan şehir içerisinde bir benzinlik kurmak istiyorsanız, mevcut bir benzinliği satın almak dışında pek bir şansınız olmayacaktır.

Yine yasalar çerçevesinde bin 600 metrekare alandan daha düşük bir alanda akaryakıt istasyonu kuramazsınız. Ayrıca ek olarak bu alan içerisinde anayola mutlaka 50 metre cephesinin olması ve şehir içerisinde başka benzinliklerden minimum 1 km, şehir dışı yollarda ise minimum 10 kilometre uzak olmanız gerekiyor. Bazı belediyeler kavşaklara 150 metre yakınlıkta da benzinlik izni vermemektedir.

Bu şartlar dışında akaryakıt firmasının da ilgili bazı şartları bulunabilmektedir. Bu nedenle tüm şartlara uygun bir arazi bulmanız gerekiyor. Bu adımda araziyi satın almak yerine doğrudan 5 veya 10 yıllık süreçler için kiralamaya da gidebileceğinizi unutmayın. Bu sayede sermayenizin büyük kısmını doğrudan arsa için harcamamış olursunuz.

BENZİNLİĞİN KURULMASI ve RUHSAT ALINMASI

akaryakıt istasyonu

Türkiye’de kendi başınıza benzinlik kurmanız pek mantıklı değildir. Çünkü tekli alımlarda işletmeler genellikle çok yüksek fiyatlar vermektedir. Bu nedenle halihazırda anahtar teslim olarak mevzuatlara uygun olarak benzinlik kuran işletmelerden hizmet almanızı mutlaka ama mutlaka öneriyoruz. Bu sayede hem zamandan hem de paradan büyük ölçüde tasarruf etmiş olacaksınız. Bu tür işletmeler ülkemizin her yerinde maksimum 12 günde benzinlik kurabilmektedir.

Çok sayıda şirket tarafından anahtar teslim benzinlik kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Bu firmaların en büyük avantajlarından biri de mevzuata uygun olarak hareket etmeleridir. Bu sayede belediyelerden çok daha kolay bir şekilde çalışma ruhsatı alabilirsiniz.

Ruhsat alma işlemleri ilk etapta yorucu gibi gelebilir ancak anahtar teslim kurulum gerçekleştiren şirketler sayesinde ortalama 1 haftada bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yaparak onay alabilirsiniz. Ek olarak benzinlik istasyonlarında bulunan LPG satımı için de ek bir ruhsat almanız gerekiyor. Bu ruhsata TSE Hizmet yeterlilik belgesi adı veriliyor. Başvurular direkt TSE internet sitesi üzerinden de yapılabiliyor.

BENZİNLİK AÇMA MALİYETİ

Türkiye’de benzinlik açmak için ortalama olarak 4 milyon liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu tutar birçok şart altında çok daha yüksek bir seviyeye çıkabiliyor. Örnek olması açısından Opet gibi bir firma ile anlaşırken mutlaka 1 milyon lira civarında bir bedeli teminat olarak göstermeniz gerekiyor. Ayrıca eğer araziyi satın alacaksanız, yüksek potansiyelli 2 dönüm civarındaki bir arazinin bedeli bile 4 milyon liralık bedeli aşabilir.

Benzinlik kurmak istediğiniz zaman yetersiz sermaye sorunu yaşamamak için mutlaka işe başlamadan önce bir iş planı hazırlamanız gerekir. Bu sayede sermaye konusunda sorun yaşamaz ve özellikle teminat-arazi bedeli konularında daha efektif hareket edebilirsiniz.

BENZİNLİK NE KADAR KAZANDIRIR? KARLI MI

Sadece Türkiye’de değil neredeyse dünyanın her yerinde benzinliklerin kar marjı birbirine çok yakın hatta neredeyse eşittir. Ortalama olarak benzinliklerde cirodan kar marjı yüzde 6 civarında bulunur. Bu durum marketin yoğunluğu, LPG satışı ve diğer ek araç malzemelerin satışı ile maksimum yüzde 8 civarına kadar çıkartılabiliyor. Bu kapsamda benzinliklerde kar marjı yüksek değildir. Bu tür işletmelerden sürümden kar etmektedir.

Ortalama olarak şehir dışlarında bulunan ve pek iş yapmıyor gibi görünen benzinliklerde dahi günlük satış 20 bin lira arasında bulunur. Bu durumda ortalama 600 bin lira cirodan aylık 36 bin lira net kar elde edilir. Elbette bu tutardan personel, elektrik, su ve vergiler düşürülmemiştir.

Ortalama olarak böyle bir işletmede aylık net kar 20 bin lira civarında olacaktır. Elbette bu tutar benzinlikler için en düşük rakamlar olarak göz önünde bulundurabilir. Şehir içinde veya şehir içine yakın lokasyonlardaki benzinliklerde günlük ortalama ciro 100 bin lirayı bile rahatlıkla aşmaktadır.

İPUÇLARI

Benzinlik açmak isteyen yatırımcılara yapabileceğimiz en iyi öneri, doğru alanın bulunmasıdır. Eğer doğru lokasyona bir benzinlik kurmayı başarırsanız hangi firma ile çalıştığınızın dahi bir önemi yoktur. Özellikle şehirden ilk çıkış noktalarına yakın benzinliklerde cirolar çok yüksektir.

Benzinliğinizde mutlaka güler yüzlü personel bulundurun ve bu personelin özellikle araçların yağ, su ve akü gibi sorunlar konusunda bilgili olmasına özen gösterin. Araç sahiplerinin genellikle aynı benzinliklerden satış yapmasına özen gösterdiğini asla unutmayın.

Benzinliğinizde benzinin dışında LPG ve motorin satışı da yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca araçlar için yıkama istasyonu, hava basınç desteği ve araçlar için motor yağı, motor suyu, silecek suyu gibi ihtiyaçları da mutlaka bulundurun. Son olarak benzinliğinizde mutlaka ortalama üzerindeki bir market de kurmayı aklınızdan çıkarmayın.

Yazar: Yeni İş Fikirleri
 • Sami.
  2 sene önce

  Benzin istasyonun. Arsa harıç. Ne masrafı. Olur

  yorum beğen