arama

Başarılı İşletme Sahiplerinin 5 Temel Özelliği

başarılı lider
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Bir işletme sahibi olmak ve bu işletmeyi başarılı kılmak kolay değildir. Çok fazla gayret ve çaba gerekirken bu durum bile işletmenizin başarılı olmasını garanti etmez. Özellikle dış faktörler ve piyasa koşulları girişiminizin bir başarı hikayesine dönüşüp dönüşmemesi üzerinde büyük bir rol oynar ve bu duruma karşı sizin etkiniz inkar edilemez derecede önemlidir.

Doğru liderlik özelliklerine sahip olmadan en iyi iş fikrinde bile başarılı olmak ve bunu sürdürmek kolay olmayacak. Ancak iyi bir haberimiz var, başarılı bir işletmeye sahip olmak için gerekli donanımlarınızı rahatlıkla geliştirebilirsiniz.

Peki başarılı bir işletme sahibi olarak ne tür donanımlara ihtiyacınız olacak?

1. Kendi Sektörünüzde Uzmanlık Bilgisi

Girişimci ve yatırımcıların en temel sorunlarından biri, iş fikirlerini sadece karlılık ve potansiyel açısından değerlendirmektir. Aslında bir işte sahip olduğunuz uzmanlıkları değerlendirmek bir iş fikrini seçmek için daha öncelikli olmalıdır. Uzmanlığa sahip olduğunuz ve büyük ölçüde deneyimlediğiniz bir sektöre girmek daha mantıklı bir seçimdir.

Başarılı işletmelerin sahiplerinin birçoğu gençlik hatta çocukluk yıllarından itibaren en iyi yaptıkları işlere yönelmişlerdir.

2. Hedefler

Bir hedefe sahip olmadan hiçbir yere gidemezsiniz. Güçlü girişimciler hem kişisel hem de ticari olarak birçok hedefe sahiptir. Genellikle bunlardan yoğun olarak ilham alırlar ve her gün motivasyon kaynağı olarak kullanırlar.

Harvard Business Review tarafından yapılan çalışmaya göre, yazılı hedefi olanlar, yazısız hedefleri olanlara göre 10 kat daha başarılıdır. Bu nedenle hedefleriniz sadece hayalde kalmasın, bunu not edin ve ulaşmak üzere gayret gösterin.

3. Çabadan Kaçınmamak

Başarılı işletme sahiplerinin sahip olduğu en büyük özelliklerden biri çabadan ve çalışmaktan kaçınmamaktadır. Yılgınlığa sahip bir işletme sahibinin başarıya sahip olması beklenemez. İşinizi her yönüyle ele almalı ve eksiklikleri belirledikten sonra bunları gidermek için çalışmaya başlamalısınız.

Gerçek başarı, gerçek emeği sağladığınız zaman gerçekleşecektir.

4. Açık Fikirli Olmak

Bir iş lideri olarak statünüze rağmen, her şeyi bilmediğinizi kabul etmeniz gerekir. Önyargılara sahip olmak sizi disipline etse bile, açık fikirli olmadan doğruları önceden görme şansınız olmayacak. Çoğu zaman bir fikri uygulamak için geç kalacaksınız.

Başarılı ve doğru fikirlerin her zaman herkesten gelebileceğini kabul etmelisiniz. Başkalarının fikirlerini her zaman uygulamasanız bile onları önemsemelisiniz.

5. Kararlılık

Motivasyon kadar değerli bir diğer oldu da kararlılıktır.

En iyi çabalarınıza rağmen, girişiminizin özellikle ilk yıllarında istenilen sonuçları sağlamayabilir. Ancak bu durum kararlılığınızı etkilemeli ve ilk gün gibi çalışmaya devam etmelisiniz. Çalıştığınız kadar başarıya yaklaşacağınızı unutmayın. Ayrıca değişen küresel pazar koşulları, yeni rakiplerin ortaya çıkması ve diğer faktörler muhtemelen yeni zorluklar ortaya çıkaracak… Kararlı bir kişiliğe sahip olmayan bir işletme sahibi bunların üzerinden de büyük ölçüde kalkamayacaktır.