arama

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? 2020 Verisi

almanya
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yeni İş Fikirleri
  • 1 Star
    Loading...

Dünyada Türkiye’den sonra en fazla Türk nüfusunun bulunduğu ülke olan Almanya’da asgari ücret ile çalışan birçok Türk vatandaşı bulunmaktadır. Eğer siz de Almanya’da asgari ücret ile çalışıyorsanız veya bunu yapmak üzere bir fikir sahibiyseniz, Almanya’da asgari ücret şartlarına ilişkin net bilgiyi sağlayacağız.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya, çalışma şartları bakımından yine dünyanın ilk sıraları arasında yer almaktadır. Yüzde 3 civarında işsizliğin bulunduğu Almanya’da en basit yetenekler ile bile asgari ücret ile iş bulabilirsiniz. Bu konuda dünyanın en iyi fırsatlarını sağlayan ülkede ise yaşam koşulları bir asgari ücretli için sorun olabiliyor.

Avrupa’nın üretim konusunda en başarılı ülkeleri arasında yer alan Almanya’da asgari ücret uygulaması 2005 yılından itibaren uygulanmaktadır.

ALMANYA’DA ASGARİ ÜCRET

almanya asgari ücret

Dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasında yer alan Almanya’nın 80 milyonu aşkın nüfusu bulunuyor. İşsizlik oranı yüzde 3 olan ülkede, kişi başına gelir ise yıllık 44 bin Euro‘nun üzerindedir. Ülkede çalışanların iş yerinden alabileceği en düşük maaşa asgari ücret adı veriliyor. Hükümet ve çalışma bakanlığı tarafından belirlenen asgari ücret 2020 yılı için Almanya’da 1,557 Euro seviyesinde bulunuyor. Bu rakam da ortalama Türk Lirası olarak 10 bin 176 Türk Lirası’na tekabül ediyor.

Ülkede işçilerin çok büyük bir kısmı bu tutarın üzerinde maaş almaktadır. Bu tutar genellikle işe yeni giren ve çok sınırlı bir eğitime sahip olan işçilere ödenmektedir. Ülkede ortalama olarak işçi maaşı 3 bin Euro civarında bulunuyor.

ALMANYA’DA YAŞAM KOŞULLARI

Almanya tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi işçiler için çok iyi şartlar sağlayan ülkeler arasında yer almıyor. Ülkede standart bir asgari ücret ile geçinmek düşündüğünüz kadar iyi şartlar sağlamamaktadır.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, ülkede 4 kişilik bir ailenin “güzel” bir ay geçirebilmesi için yaklaşık 7 bin Euro’luk gelire ihtiyacı bulunuyor. Yine Eurostat’ın verilerine göre ise, ülkede yoksulluk sınırı 2 bin 24 Euro.

DİĞER AVRUPA ÜLKELERİNDE ASGARİ ÜCRET

Avrupa’da asgari ücret uygulayan bazı ülkelere ilişkin net asgari ücret tutarları ise şöyle;

ÜLKE ASGARİ ÜCRET (€)
Lüksemburg 2071
İrlanda 1656
Hollanda 1636
Belçika 1594
İngiltere 1525
Fransa 1521
İspanya 1050
Slovenya 887
Malta 762

Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç’te asgari ücret uygulaması hükümet düzeyinde bulunmuyor.